Bojím se o klasická hřiště, zachraňte golf, volá africká legenda
Trojnásobný major šampion a bývalá světová jednička Nick Price ze Zimbabwe vyjádřil své znepokojení nad současnými trendy golfu ve vzdálenostech. Obává se o budoucnost některých klasických hřišť. Podle něj by se mělo něco rychle změnit.
Autor: pv, 07.05.2019 12:30
Vítěz PGA Championship z roku 1992 a 1994 a šampion The Open z roku 1994 přidal svůj hlas k těm, kteří se bojí o budoucnost golfu, zejména pak o některá klasická hřiště, která se zdají být zastaralá, jak pod vlivem moderních technologií rostou délky ran.
"Je pro mě těžké vidět ty kluky, jak drivují 400 yardů a pak hrají na pětiparech do greenu osmičkou devítkou železem," pravila dvaašedesátiletá legenda pro skotský magazín Bunkered.
"Všichni, co hrajeme tuhle hru tak dlouho, máme pocit, že by se mělo něco změnit. Nemám představu, co by to mělo být, ale my jsme na 470 yardovém čtyřparu hráli driverem a trojkou dřevem," vzpomínal Price na ne ještě tak dávné časy 80. a 90 let.
"Tohle nyní hráči hrají driverem a wedgí. V podstatě nejvíc se obáváme o některá slavná hřiště. Budou tu ještě za 20 let?" ptá se Price za svou generaci hráčů. "Nebo tu budeme mít tato hřiště nastavená tak směšně obtížně, aby na nich hráči každý týden nevyhrávali se skóre -30?"
A Zimbabwan pokračuje. "Dnes už tu v podstatě nemáme klasické pary 5. Ne v momentě, kdy hráči drivují 350 yardů a dalších 300 hrají trojkou dřevem. To je 650 yardů dvěma holemi. Na světě není mnoho tak dlouhých pětiparů," říká pádný argument.
"Z architektonického hlediska, jak chcete těmto současným klukům nastavit spravedlivě hřiště tak, aby zároveň otestovali každou hůl v bagu. To není kritika těch kluků. Jsou mimořádně talentovaní a jen používají nástroje, které jim byly dány," prohlásil Price.
"Kdyby měli Bobby Jones, Ben Hogan, Byron Nelson nebo Sam Snead vybavení dnešních dnů, pálili by míčky úplně stejně daleko," dodal vítěz 48 profesionálních turnajů po celém světě, který byl ve své generaci sám vyhlášeným ranařem.