Albatross je mezi TOP 100 hřišti kontinentální Evropy!
Ten žebříček, který má několik podob, zná většina golfistů. TOP 100 nejlepších golfových hřišť. Hráči si jím listují, někdo pro inspiraci, kam vyrazit, jiní jen tak z důvodu snění. Až do letoška v něm chybělo české hřiště, to už je ale minulost. Díky Albatrossu.
Autor: haf, 13.09.2019 10:10
Populární hřiště, které hostí D+D REAL Czech Masters, jediný turnaj European Tour na našem území, ušlo za několik posledních let velkou cestu. Ať už díky redesignu hřiště, změně greenkeepera nebo investicemi do svého zázemí a tréninkových ploch.
"Je to výsledek úsilí na několika frontách. Počínaje majitelem panem Šimáně, který každý rok investuje do hřiště značné sumy a má velký zájem ho neustále vylepšovat," myslí si Stanislav Lisner, generální manažer resortu ve Vysokém Újezdu.
A přidává další důvod, který hraje výraznou roli: "Nesmírně důležitá je práce současného hlavního greenkeepera Bena Lovetta, který během svého působení na Albatrossu významně zvýšil kvalitu hracích ploch."
V neposlední řadě pak připomíná také už šest ročníků Czech Masters, díky kterému se hřiště rok co rok dostává do povědomí jak veřejnosti, tak odborníků, a to nejen v Česku, ale díky globálnímu dopadu European Tour vlastně po celém světě.
"Je to též členství v prestižním klubu European Tour Destinations, které vám dává důležitý punc kvality a prestiže. Je to ale také o všech lidech, kteří tu pracují a vytvářejí finální produkt," dodává Lisner na otázku, proč si myslí, že se Albatross do TOP 100 dostal.
V novém vydání žebříčku TOP 100 hřišť pro kontinentální Evropu, za kterým stojí magazín Golf World, je na 96. místě. O dvě místa před osmnáctkou Legend slovenského resortu Penati, který má v žebříku i své druhé hřiště Heritage (79.). To si polepšilo oproti minulému roku o čtyři příčky, Albatross i Legend jsou mezi elitní stovkou nováčky.
"K prvnímu kontaktu se členem panelu, který nominuje a hodnotí hřiště, došlo již na konci roku 2017, právě díky členství v ETD. Hřiště následující léto navštívil chief editor magazínu Golf World a víme, že proběhly ještě další hodnotící návštěvy," prozradil Lisner.
Každé hřiště se hodnotí na základě šesti předem jasných kritérií – design, umístění hřiště v krajině, prezentace hřiště, hratelnost, zapamatovatelnost hřiště i jednotlivých jamek a konsistence kvality jamek. Celkem lze získat 100 bodů, Albatross si jich připsal 76,2.
"Umístění v TOP 100 pro nás znamená opravdu hodně. Je to ocenění našeho dlouholetého úsilí vybudovat hřiště, které snese srovnání s top hřišti v Evropě. Je to také ale velký závazek do budoucna, protože se tam chceme udržet i v dalších letech. Znamená to nepolevit, ale spíše naopak – nadále zlepšovat naše služby i kvalitu hřiště," uzavírá Lisner.
První místo mezi hřišti v kontinentální Evropě obhájila francouzská osmnáctka Morfontaine, a také druhá příčka je v roce 2019 stejná jako před rokem, když patří nizozemskému hřišti Utrecht de Pan. Na třetí místo se ze čtvrtého posunula slavná španělská Valderrama.
Aktuální vydání žebříčku v elektronické podobně naleznete zde.