5 užitečných rad, jak přežít vedra na golfu
Známe to všichni. Těšíte se na svůj oblíbený golfík, ale už pár dní předem víte, že vás čeká neskutečné peklo. Předpověď hlásí teploty vysoko nad 30°C a vy se začínáte bát, abyste to vůbec přežili.
Autor: Honza Fait, 15.07.2016 10:40
I tak byste na svém oblíbeném turnaji rádi podali maximální výkon? Jak na to vám poradí golf-fitness coach Svatopluk Býma, který spolupracuje s těmi nejlepšími českými golfisty.
Rozebrali jsme společně taktiku na velké teploty do posledního detailu. Skončili jsme u pěti bodů, jejichž dodržování vám pomůže nejen přežít, ale také se udržet na cestě za dobrým výsledkem.
1) Hydratace
Asi nepřekvapí, když vám, řekneme, že je potřeba dodržovat pitný režim.
Víte ale jak?
"S přípravou na sportovní výkon můžete začít klidně už 12 hodin před hrou, abyste si vytvořili zásoby a nebyli hned po ránu vyprahlí," říká Svatopluk Býma a upozorňuje, že s doplněním tekutin je potřeba začít ihned po probuzení.
A na oblíbenou ranní kávičku zapomeňte!
Co tedy pít? Základem je jistě voda. Doporučovány jsou také vody s obsahem minerálních látek, které se pocením dostávají z těla, a proto je nutné je doplňovat. Případně existují minerální tablety, které se rozpouštějí v obyčejné vodě. Rozhodně se vyvarujte již zmíněné kávě, černému čaji a dalším nápojům, které vaše tělo dehydratují.
"Příliš nedoporučuji ani energetické drinky či iontové nápoje, protože jsou většinou nahoněné kaloriemi. Když už, tak bych sáhl po těch v práškové formě, které můžete smíchat s vodou nebo minerálkou a připravit si lehčí verzi," nabádá Býma.
Rozhodně se přitom nebavíme o "energeťácích", jako je Red Bull a podobné nápoje. Na ty úplně zapomeňte! Stejně jako na džusy nebo jiné sladké nápoje. Vychlazená kola vám určitě nepomůže, i když okamžitý požitek se samozřejmě dostaví.
Dobré také není pít nápoje příliš vychlazené: "Tělo v tu chvíli zažije šok, se kterým se musí vypořádat. Prvotní pocit je fajn, ale tělo pak začne lidově řečeno topit ještě více."
"Příjem tekutin byste si měli kontrolovat. Často se totiž spoléháme pouze na pocit žízně. V tu chvíli je však již pozdě, neboť dehydratace dorazila," upozorňuje Býma, který zdůrazňuje především pravidelnost.
Je potřeba se napít na každé jamce, klidně i po každém odpalu. "Je to individuální, ale rozhodně je potřeba pít pravidelně. Není to o tom vypít půl litru naráz. To je stejný šok pro organismus, jako když se nepije vůbec," dodává Býma, který doporučuje litr až litr a půl na jednu devítku.
2) Oblečení
"Hodně lidí oblečení podceňuje. Ve vysokých vedrech je dobré nosit světlé, lehké a sportovní. Je obrovský rozdíl, jestli si člověk vezme těžké, neforemné a tmavé triko, které absorbuje teplo, nebo bíle a vzdušné třeba s chladícími technologiemi, které dnes nabízí celá řada firem," přichází Býma s druhým bodem, který je zapotřebí řešit ještě před tím, než na golf vyrazíte.
Hlavní je, aby se tričko nelepilo potem na tělo. Poté totiž nedochází k cirkulaci vzduchu a to je špatně. Někdo proto ve vedru může upřednostňovat volnější svršky, ve kterých vzduch lépe proudí. Stejně tak je dobré nechat doma dlouhé kalhoty a obléct si kraťasy. A hlavně nezapomeňte na čepici!
"Nejen že se člověku doslova neuvaří hlava, ale navíc nebudete mít zatemnělý pohled při odpalu a uvidíte, kam míček letí. Naprosto ideální jsou pak čepice, které zakrývají kšiltem nejen obličej, ale také uši a krk. Dobře vám poslouží klobouk, ať už slaměný nebo jak se říká rybářský," radí Býma.
Krk je totiž často první na ráně. Když je člověk na hřišti skutečně zoufalý, jde se sklopenou hlavou. To samé při založení hole k míčku, i v tu chvíli jsou golfisté sklonění a krk opět dostává zabrat. Právě tímto způsobem nejčastěji vznikají úpaly a úžehy.
"Skvělou věcí je namočený ručník kolem krku. Je dobré si ho průběžně namáčet do studené vody a chladit si nejen krk, ale třeba i předloktí. Po rukou vám pak nebude stékat pot a nebudete mít olepené gripy. Určitě stojí za to zchladit si i další místa, ve kterých proudí krev, jako jsou kotníky," říká Býma.
A na co dále podle něho nezapomínat?
Samozřejmě na používání opalovacích krémů.! "Spousta lidí opalovací krémy podceňuje nebo je dokonce vůbec nepoužívá. Věřte, že krémy s faktorem 50 nejsou vůbec zbytečné."