3 kroky k lepšímu výkonu na hřišti
Hráči na amatérské úrovni se občas diví, jak to, že to na hřišti nebylo ono, když to na drivingu lítá rovně a daleko. Jenže ono je něco jiného vydržet poklidný hodinový trénink a čtyř nebo pětihodinovou zátěž, ať už psychickou, nebo fyzickou, na hřišti.
Autor: Honza Fait, 26.10.2016 15:25
Přitom to mohou být drobnosti, které když změníte, vaše golfové výkony se zlepší o řád a výsledky o několik ran. Je ale potřeba se hlídat a nedělat si zbytečné problémy.
Můžete mít totiž švih jako profíci v televizi a puttovat jak bůh. Při golfu ale nejde pouze o samotnou hru, jednotlivé rány.
Zapadat do sebe musí všechno.
Zaměřte se na správnou výživu
Golfisté jsou sportovci a podávají sportovní výkon, který si zaslouží adekvátní stravu. Někteří z nich mají v nešvarech nadbytek přijaté energie, která stejně jako její nedostatek ovlivňuje výkon.
V letních dnech si tak před golfovým kolem dávají obtížně stravitelná jídla jako je svíčková, guláš, smažák, hamburger s hranolky nebo hovězí steak.
"To rozhodně nedoporučuji. Raději si dát poloviční porci, než s pocitem těžkého žaludku odejít na hřiště. Je nutné si uvědomit, že pro optimální fungování organismu musí být zajištěna energetická rovnováha – to znamená výdej se musí rovnat příjmu. Pokud máte například nedostatek energie, dochází v první fázi ke zhoršení regenerace a následně k rozvoji trvalé únavy a snížení obranyschopnosti organismu," říká specializovaný golfový fitness kouč Svatopluk Býma.
Při vícedenních turnajích nebo golfové dovolené to může znamenat ztrátu výkonu a snížení dobrého pocitu ze hry. A to je přeci to, proč především golf hrajeme, nebo ne?
"Pokud vás čeká náročný den nebo týden, rozhodně nezapomeňte doplnit všechny důležité složky stravy, mezi které patří sacharidy, bílkoviny, tuky, vitamíny a minerální látky. Je důležité si uvědomit, že rovnoměrný příjem potravin před, během a po soutěžním kole má nesporný vliv na váš výkon," připomíná Býma a ptá se: "Opravdu vám bude stačit jeden litr vody a banán na osmnáct jamek při teplotě přes 30 stupňů?"
Podrobná příručka Sportovní výživa pro golfisty zde
Rozcvičujte se správně
Správné zahřátí před každou hrou dokáže prodloužit golfovou kariéru déle, než si myslíte. Optimální rozcvička vás pak připraví na kvalitní výkon hned od první jamky a značně omezí riziko zranění. V extrémních případech i zachrání golfovou sezonu.
"Je potřeba si uvědomit, že mnoho pohybů v golfovém švihu vyžaduje maximální rozsah v daném segmentu při velké rychlosti. Riskovat v tomto případě rozhodně nestojí za to!" varuje Býma.
Svaly lze podle něho přirovnat k motoru v autě. Když je aktivujete, produkují teplo, které se postupně rozšiřuje po celém těle. Pokud to není nutné, tak při jízdě v autě také nejedete od začátku na plný plyn.
"Po zahřátí, které může představovat běh, rychlou chůzi nebo poskakování jumping jacks se vrhněte na dynamický strečink, při kterém se snažte primárně zvětšit rozsah pohybu. Tím připravíte svaly na svůj nejlepší možný výkon," nabádá Býma.
Příklad rozcvičky
Dostatečně regenerujte
Golfová runda by neměla končit podáním ruky na osmnáctém greenu nebo panákem a pivkem na devatenácté jamce. Dnešní golfové resorty nabízejí široké spektrum služeb, které by hráči měli využívat, ale nečiní tak. Fitness, spa, bazén nebo masérské služby. Ano, to vše je regenerace.
"Ne každému vše vyhovuje a ani to není možné, nicméně je potřeba na konci dne tělo takříkajíc opravit. Pokud tyto možnosti nemáte, tak se vždy najde místo na pokoji pro kvalitní strečink nebo v dnešní době populární roller. Je to vždy lepší než nic," říká jasně Býma.
Následky podobných oprav vlastního těla oceníte především druhý den nebo při svém dalším sportovním výkonu. Tělo totiž bude odpočatější a připravená na další výkony. Nejhorší je, když unavené tělo necháte ztuhnout. Může vás pak bolet klidně i další tři dny.
Svatopluk Býma
Golf-fitness coach České golfové federace, který se specializuje na kondiční přípravu golfistů všech
věkových kategorií i výkonností.
www.svatoplukbyma.cz