3 důvody, proč fittovat hole. Ušetříte, zlepšíte se a kvůli zdraví
Je to zbytečný rozmar. Nevyplatí se to. Ještě se mi to prodraží. Nechci ze sebe někde dělat šaška. Přece si umím vybrat své hole sám… Mýtů kolem fittingu golfových holí je nespočet a většina z nich zbytečná. Pravda je taková, že kdo jednou pozná, jaké je to hrát s holemi na míru, už nikdy poté nechce jinak.
Autor: Honza Fait, 26.08.2016 13:35
Fittování holí bylo ještě nedávno u nás libůstkou pouze pro největší golfové fajnšmekry. Časy se ale mění a hole na míru nabízí většina velkých golfových obchodů. Fittování se stává běžnou nabídkou. Důvodů k tomu je více, hlavní ale je, že to hráči stále více vyžadují. Proč?
"Hlavní devizou je, že hole budete mít přizpůsobené své výšce a svému švihu. Jednoduše budete mít hole na míru a vše co je na míru by mělo odvádět stoprocentní práci,“ říká Tomáš Krebs, šéf GolfProfi, které fittování holí také nabízí.
Co všechno se při fittování upravuje? Délka shaftu, aby nebyl příliš dlouhý nebo příliš krátký. Dále úhel sklonu mezi shaftem a hlavou hole tak, aby patka hole byla při kontaktu rovnoměrně se zemí. Dále se měří optimální pružnost shaftu a jeho gramáž. Pátou věcí pak je výběr gripu.
"U nás stále převládá zakořenělá představa, že muž by měl mít svá železa na ocelovém shaftu. Všichni jsme přece borci, sportovci a dokážeme to urvat,“ kroutí hlavou Krebs, který se svým HCP 8 hraje už čtyři roky na grafitu.
V Česku je ale v menšině. S ocelovými shafty u nás hraje zhruba osmdesát procent mužů. V Německu je to ale třeba úplně opačně a prim i mezi muži hrají grafitové shafty.
"Samozřejmě, je to i tím, že mají mnohem více starších golfistů, ale u nás na to stále lidé pohlížejí s despektem. Bojí se, že budou kratší, nebo že jim budou rány létat do stran. Ale tak to není. Pocit ze hry je mnohem příjemnější a výkonnost je stejná, možná lepší,“ upozorňuje Krebs.
Jeho slova potvrzuje David Pavelka, který v GolfProfi zodpovídá za Prahu a Čechy: "Jde hodně o ego, speciálně u nás. I proto začali výrobci dělat grafitové shafty, které mají design podobný těm ocelovým. Prostě se lesknou jako kov. Prodej těch shaftů šel strmě nahoru, protože v bagu neměli na první pohled černý grafit, ale klasickou stříbrnou hůl.“
Jinak ale muži barvu většinou neřeší. Dámy naopak často. Některé chtějí hole růžové nebo zlaté, jiné je naopak právě odmítají a sáhnou po černých. Výrobci se to snaží reflektovat, ale nikdy si nelze zavděčit všem a je dost obtížné občas najít kombinaci, která by se jim zamlouvala.
"Žen obecně hraje méně, takže je pro ně i menší nabídka. Ještě menší nabídka je pro leváky, takže pokud jste žena, která hraje nalevo, jste pro fittéra kritická kombinace. Tam je jediná záchrana, že bude dáma vyšší a bude si moci vybírat z pánských, nebo seniorských holí. Hraje s nimi řada žen a zde nabídka je podstatně širší,“ říká Pavelka.
Ve finále to vypadá tak, že fittér představí zákazníkovi několik variant. A tam pak u dam většinou rozhodne myšlení, že TYHLE jsou hezčí. To pánové jdou čistě po číslech. Většinou ukáží na ty, se kterými jim to podle tabulek létá nejdál.
A kdy hole měnit?
"Je to individuální. Někdo zjistí uprostřed sezony, že mu hole nevyhovují. V tu chvíli je nejlepší na nic nečekat a učinit změnu okamžitě. Jiní hráči zase dělají změnu rádi před zimou, aby se s holemi v indooru sžili a do sezony šli připravení," popisuje dvě hlavní cesty k novým holím Pavelka s tím, že na osahání nových holí stačí dvě až tři hry.
Upozorňuje přitom na důležitý fakt, který by mohl fittérovi ztížit práci a následně golfistovi zkazit pocit z nových holí: "Není ideální jít na fitting nerozehraný. Třeba po zimě, během které byly hole v garáži. Je potřeba, aby byl švih při testování stabilizovaný, aby se z něho dalo něco poznat.“
A jaké jsou tedy 3 hlavní důvody, proč hrát s holemi na míru? To se dozvíte v druhé kapitole tohoto článku zde.