10 věcí, které možná nevíte o greenkeeperech
Golfisté to mají s greenkeepery často jako lidé se silničáři. Všichni víme, že je potřebujeme, ale na hřišti je potkat nechceme a často nás iracionálně naštvou. A když svou práci, a to v 99,9 procentech případů, odvedou skvěle, tak je nemáme potřebu chválit.
Autor: Honza Fait, 24.10.2018 10:00
Své o tom ví také Jan Janda, Head Greenkeeper na pražském Černém Mostě. I on určitě už milionkrát mohl za naši pokaženou ránu a občas si kvůli tomu od nervózních hráčů i něco vyslechl, přesto si každé ráno se svým týmem přivstane, abychom si mohli jít zahrát naši partičku golfu.
"Během dvou hodin, které máme před prvním tee timem na přípravu hřiště, se snažíme, aby z větší části bylo vše připraveno pro hru tak, aby následně co nejméně docházelo k omezování golfistů při hře samotné. Každodenní rutinou je střihání a příprava greenů, hrabání bunkerů a sekání ostatních ploch," říká Janda něco, co tak nějak tušíme všichni.
Co ale o práci greenkeeperů možná nevíte?
Vstávají dříve než slepice
Náš den začíná v době, kdy spousta lidí ještě spí. Konkrétně můj budík zvoní již ve 3:50, tak abych se dostal s dostatečným předstihem na hřiště, kde nám v létě začíná pracovní doba už v pět hodin. A tak není divu, že se o greenkeeperech často mluví jako o strážcích úsvitu.
Obědvají opravdu brzy
Díky brzkému vstávání máme samozřejmě také posunutý oběd. Konkrétně na Černém Mostě obědváme v pro jiné lidi čase pozdní snídaně v 10:30.
Mají dovolenou také v létě
Někdo si možná myslí, že v létě neslezeme z hřiště. Samozřejmě, nejvíce vytížení jsme v letních měsících, nicméně dovolenou máme možnost čerpat v zásadě po celý rok. Každopádně pracujeme každý den, tedy i o víkendech a svátcích.
Pracují také v zimě
Na hřišti je práce po celý rok, v zimě se dělají věci, na které v sezoně není čas. Před každou sezonou připravujeme minimálně dvě až tři novinky, které hráčům na jaře představujeme. Letos to byly třeba nové bunkery na sedmnáctce a nová podoba greenu na patnáctce.
Mají velmi různorodou práci
I když si většina hráčů možná myslí, že jezdíme pouze na sekačkách, tak je naše práce hodně zajímavá a různorodá. Prakticky každý den nás čeká něco nového. Jednou jsme instalatéři a elektrikáři, jindy mechanici, biologové, meteorologové nebo třeba fytopatologové.
Jezdí na pořádných strojích
Na údržbu greenů, ale i foregreenů a odpališť, máme dvě tří vřetenové sekačky se záběrem sekaní 160 centimetrů a tři válce greenů o různých hmotnostech, které slouží k vyžehlení povrchu a tím pádem i k zrychlení greenů. Fairwaye sekáme dvěma pěti vřetenovými sekačkami se záběrem 250 centimetrů a na rough a semirough máme sekačky od tří sekčních o šířce záběru 180 centimetrů po sedmi sekční se šířkou záběru 380 centimetrů. To už je opravdu kolos!
Také nemají rádi aerifikaci
Co se dá dělat. Těmito zákroky dochází k rozhutnění půdního profilu a tím pádem k lepšímu přijímání pro trávník nezbytných prvků, kterými jsou voda, vzduch a živiny. Věřte, že to nejsou ze strany greenkeepera žádné naschvály, ale povinnost a nutnost tyto zákroky během roku provádět. Jen tak dokážou greeny, teečka, nebo fairwaye unést nápor bugin a golfových vozíků, nebo toho, co hřiště během roku zatěžuje nejvíce – lidské stopy.
Mohou pracovat i z pláže
Třeba závlahu na hřišti ovládáme skrze aplikaci v iPadu, takže se k ní můžeme připojit vzdáleně. Třeba doma z gauče, nebo klidně i z dovolené.
Berou hřiště za své vlastní dítě
Golfové hřiště vnímám jako živý celek, které bych přirovnal k malému dítěti. To se také během let mění a pro zdravý růst a vývoj potřebuje naši pozornost a důkladnou péči.
A co je dokáže nejvíce naštvat?
Nejhorší je to brzké ranní vstávání, ale člověk si musí zvyknout. Pořádně nás pak vytočí, když během letních měsíců třeba nefunguje závlaha, nebo když se při přípravě na turnaj porouchá nečekaně nějaký stroj. Někdy je to skutečně o nervy.