Sen o MLB si nesplnil. Nejlepší český baseballista se však v Americe naučil skvěle golf
Jestli má Česko nějakou baseballovou hvězdu, je to určitě Martin Červenka. Ke startu ve vysněné Major League Baseball mu chyběl jen krůček, když byl v září 2021 povolán do týmu New York Mets. Nakonec šanci nedostal, ale nelituje. Z Ameriky, kde to loni definitivně po 12 letech zabalil, si přivezl nejen horu zkušeností a zážitků, ale ještě něco navíc. Stal se tam skvělým golfistou.
Autor: Petr Vlček, 11.05.2023 14:54
30letý catcher, který letos působí v dresu pražského Tempa, byl z farmářského celku Syracuse povolán do prvního týmu 4. září 2021. New York Mets měli tehdy problémy se zraněnými hráči na jeho pozici a z farmy dostal šanci Chance Sisco, se kterým Červenka bojoval o místo už při svém předchozím angažmá v organizaci Baltimore Orioles.
Ale i ten se zranil při tvrdé srážce na domácí metě. Mets tak povolali Červenku do prvního týmu, který čekala série zápasů ve Washingtonu. Jenže Sisco, ačkoliv mu doktoři ten den zakázali hrát, přišel s tím, že je v pořádku a svého soka do zápasu nepustil.
Ten den byl český baseball nejblíže, aby měl poprvé v historii svého hráče v elitní Major League Baseball. Po sérii s Washingtonem se Červenka zase vrátil do farmářského týmu, kde dohrál sezónu. Po ní si ještě zahrál v zimní ligu v Dominikánské republice, než svou zámořskou profesionální pouť po 12 letech definitivně ukončil a vrátil se domů.
Už o rok dříve si v Americe vyzkoušel, jaké to je hrát denně golf. Nižší zámořské profesionální soutěže byly nakonec ten rok úplně zrušeny, ale než padlo toto rozhodnutí, čekalo se čtyři měsíce.
Červenka byl během nich každý den na hřišti. Nikoliv baseballovém, ale golfovém. A protože je to ten typ, který by nejspíš vynikal v jakémkoliv sportu, stalo se to, že se během té krátké doby zlepšil téměř o 20 ran na kolo.
Foto: Barbora Reichová
Své golfové umění ukázal i tento týden na setkání s dalšími členy baseballové reprezentace, kterou po letošním úspěšném vystoupení na World Baseball Classic čeká ještě jeden vrchol v podobě domácího Mistrovství Evropy na konci září. S těmi kolegy, kteří jako on propadli golfu, si zahrál devítku v Předboji.
Proč se podle tebe tvůj sen o Major League nestal skutečností a jak málo k němu chybělo?
Myslím si, že výkonnostně jsem na to měl. Vyzní to možní blbě, ale chybělo štěstí. Potřeboval jsem ho trochu víc na to, aby se zranili ti správní hráči ve správnou dobu. Takhle to ale ve sportu chodí. Ti hráči, jako jsem byl já, kteří nejsou podepsaní za tolik peněz, se musí také spoléhat na to, že se někdo nad nimi zraní, oni se tam dostanou místo nich a už tam zůstanou. Bohužel mně to těsně nevyšlo, ale i tak jsem rád za to, jakou jsem tam měl za těch 12 let kariéru.
Byl tam hlavně rozdíl peněz. Sisco byl draftovaný v prvním nebo druhém kole a dostal jako bonus kolem milionu dolarů, a to pak hraje strašnou roli. Byla smůla, že když jsem byl v organizaci Mets a měl jsem šanci, přišel do našeho záložního týmu během sezóny i on. Mně to bylo tak trochu jasné, co se bude dít. Najednou jsem přestal hrát, takový je život. Jinak ale proti němu nic nemám, normálně jsme spolu vycházeli a v klidu se bavili.
Vynahradilo to zklamání později aspoň částečně, že jste se s reprezentací dostali přes kvalifikaci na turnaj World Baseball Classic a to, jak jste se tam prezentovali a jaký zájem o baseball jste v Česku vyvolali?
Vynahradilo se asi říct nedá, ale je to jiný zážitek. Moc jsem si to užil. Hrál jsem za svou zemi a ne jen za sebe. Člověk si tohle užije trošku jinak, než když bojuje jen sám za sebe a za svůj sen. Tohle byl sen nás všech.
Už přemýšlíte o domácím Mistrovství Evropy, kde Češi ještě nikdy nezískali medaili?
Evropa je ještě dalo, soustředím se hlavně na extraligu. Co se týče reprezentace, máme tam All Star Game, a pak Pražský baseballový týden, kde uvidíme, jak budeme skládat tým, co se týče mladých hráčů. Nevím, jak to má trenér vymyšlené, ale předpokládám, že dá šanci mladým hráčům, aby se ukázali. Ladit mentalitu na ME ale budeme až po Pražském baseballovém týdnu.
Jak moc tvému snu o Major League Baseball ublížil Covid?
Zastihl mě v nejlepším věku 28, 29 let, když je na člověk baseballově na vrcholu. Život je takový, prostě to vyšlo takhle blbě. Nemůžu říct, že kdyby nebyl Covid, že bych byl v MLB. Určitě nejsem jediný hráč, který tím byl ovlivněný, takže se na to nemůžu vymlouvat. Beru to, jak to bylo.
Zase jsi ale mohl začít hrát pořádně golf.
Ležel jsem na Floridě čtyři měsíce na hotelu a všechno bylo zavřené, tak jsem chodil denně na golf. Už nějaký pátek jsme to hráli s bráchou a tátou, takže jsem tam začal chodit osmkrát týdně. Ráno jsem šel osmnáctku a večer si dal ještě devítku. Najednou bylo hodně znát zlepšení. Nevím, jak to mají profesionálové na driving rangi, ale já jsem poznal, že jakmile jsem chodil hřiště denně, tak jsem našel mnohem víc citu pro krátkou hru, než kdybych byl na drivingu.
Foto: Barbora Reichová
Tvůj golfový progres byl prý raketový.
Za ty čtyři měsíce pro mě bylo zajímavé sledovat, jak se posouvám. Dřív jsem hrál kolem 90 ran. Po měsíci jsem hrál 85, pak jsem se dostal párkrát na 76 a jednou na 73 ran. Bylo znát, že jsem denně na hřišti. Takže nejen v baseballe, ale v jakémkoliv jiném sportu, když se tomu dává ten čas, tak se člověk zlepší.
Zvlášť s takovým talentem.
Je pravda, že švih z baseballu tam asi nějaký je (smích).
Baseball podle tebe při golfu tedy víc pomáhá nebo škodí?
Mně to nikdy nedělalo problém. Naopak jsem měl pocit, že golfový švih mi dokáže natolik uvolnit tělo, že pak nemusím tolik rotovat rameny při baseballe, kde to může být pro mě problém. U golfu musí být uvolněné ruce a to jsem si pak přenášel i do baseballu, když si člověk uvědomí, že musí být také uvolněný. Takže golf mi nikdy baseballový švih nekazil, naopak mi pomáhal. Ale každý to může mít jinak. Vždycky jsem si to před trenéry obhájil. Zhruba polovina ran jsou stejně putty a těch 50, co připadne na zbytek, mi už baseballový švih nezkazí (smích).
Který sport je podle technicky náročnější?
Každý má svoje. Nechci říkat, že golf nebo baseball je jednoduchý. Co může pomoci je, že když dá baseballista tři odpaly z deseti, tak je spokojený. Golfista je naštvaný. Ale baseballista si řekne, tak jsem dal na golfu tři z deseti, tak to není tak špatné (smích). Mentální stránka z baseballu mi při golfu pomáhá. Nejsem aspoň tolik naštvaný, když se mi nepovede rána. Co se týče techniky, při golfu se míč sice nehýbe, ale zase je menší prostor pro chybu. Oba sporty jsou docela hodně složité.
Foto: Barbora Reichová
Sleduješ golf v televizi? Kdo je třeba tvůj oblíbený hráč?
Rory McIlroy. Líbí se mi jeho dlouhé drivy. A samozřejmě dlouhodobě Tiger Woods. Pak se rád koukám na Phila Mickelsona. Přijde mi, že je na hřišti svůj, a co dokáže ze věci v krátké hře,to je neuvěřitelné. Líbí se mi i jeho otevřený přístup.
Takže z baseballisty ranaře se stal golfista s důrazem na krátkou hru?
Asi možná ano. Bylo potřeba získat pro to ten cit, který se těžko dostává, když člověk netrénuje denně.
Jak bys pozval golfisty na domácí baseballové Mistrovství Evropy?
Baseball je také švihový sport a budeme moc rádi, když získáme nové fanoušky, kteří nám přijdou zafandit. Pivo a párek tam bude určitě také, takže si to můžou užít a dozvědět se něco také o jiném sportu a třeba si z toho vzít i něco do golfu.