Postupným vývojem na cestě ke golfovému vrcholu. Panoramě Challenge Tour sluší
Panorama Golf Resort v Kácově je od svého založení považován za jedno z nejlepších míst u nás, kde můžete trávit svůj čas golfem. V tomto týdnu si ale nedaleko řeky Sázavy prošli zatím největším testem - pořádali zde vůbec poprvé turnaj druhé nejvyšší evropské profesionální ligy Challenge Tour. A zvládli ho na jedničku. Ale koho by to překvapilo?
Autor: Honza Fait, 04.06.2023 11:05
Místní golfový resort sbírá pravidelně vavříny v nejrůznějších domácích anketách. Třeba v té o nejoblíbenější Golfový areál roku v rámci Večera českého golfu, nebo tradiční anketě časopisu Golf Digest. To ale hlasují "obyčejní golfisté" z České republiky. V tomto týdnu si hřiště vysloužilo obdiv i těch nejlepších profesionálů v Evropě.
"Je to zajímavé, zábavné a rozmanité, úplně jiné, než je náš běžný provoz, na který jsme zvyklí," popisuje dojmy z pořádání zatím největší golfové akce Tomáš Malec, manažer místního resortu. "Těšili jsme se na to přes rok, co jsme se na turnaj připravovali, teď to přišlo a najednou je to skoro za námi. Hrozně rychle ten týden utíká," dodává.
Je to tak. Na podobné akce se rok chystáte, a pak jsou během pár dní fuč. Na Kácově zbývá dohrát finálové kolo, po kterém poznáme už jedenáctého šampiona D+D REAL Czech Challenge, který bude moci jako vůbec první oslavit své vítězství tradičním skokem šampiona do jezírka u místní klubovny.
A jak velký tedy byl nápor na resort během celého turnajového týdne?
"V rámci klubovny to není nic až tak dramaticky odlišného, i když středeční Pro-Am pro nás znamenal velkou výzvu a už to bylo kapacitně s nutností obsloužit kolem 300 lidí hodně na hraně. Greenkeepeři ale mají ranní a odpolední směny, když především na tu odpolední nejsou až tak zvyklí. Hlavně co se týče její délky, jelikož mohli začínat až kolem šesté hodiny, tak končili kolem půl jedenácté. Takže už za tmy a brzy ráno za tmy museli znovu na hřiště," upozorňuje Malec na náročnost práce greenkeeperů během turnaje.
Bylo vůbec někdy místní hřiště, konkrétně devítky Forest a Meadows, připravené v takto obtížném nastavení? "Podobně bylo hřiště nastavené na finále extraligy, ale tehdy jsme greeny nesekali ráno i večer," vzpomíná Tomáš Malec s tím, že rychlost greenů je kolem jedenácti stop, což především na třetí jamce hřiště Forest přivádělo hráče často na pokraj zoufalství. Protože udržet zde míček na greenu bylo opravdu náročné a chtělo to i trochu štěstí.
Celkově bylo hřiště pro hráče Challenge Tour během všech čtyř kol pořádnou výzvou. Před startem turnaje přitom padaly otázky, zda bude pokořen třeba i historický rekord v podobě nejnižšího skóre na okruhu, ale už první kolo ukázalo, jak se jednalo o liché předpovědi.
"Hřiště není nejdelší, hráči zde spoustu jamek rozehrávají pouze železy, driverem pálí třeba i jen čtyřikrát za kolo. Je to tedy spíše o umisťování ran a díky rychlosti greenů a pin pozicím, které rozhodčí připravili, hráče trápí především greeny a jejich nejbližší okolí," shrnuje hlavní nástrahy hřiště v tomto týdnu Malec.
Na Kácově mají v plánu udržet hřiště ve stejném stavu celý příští týden, aby si i amatérští hráči mohli toto nastavení vyzkoušet. "Největší změnou pro naše obvyklé hráče bude rychlost greenů a myslím, že kvůli tomu budou hrát o trochu déle, než je obvyklé, což je u nás kolem pěti a půl hodiny," myslí si Malec a dodává, že obvyklá rychlost greenů je mezi 9 a 9,5 stopami. . "V pondělí a úterý máme ještě volné tee timy. Poté máme komerční turnaje, ale bude možnost přijít si zahrát hřiště v tomto nastavení," zve Malec hráče k netradičnímu zážitku.
Největší zkouškou pro místní klubovnu byl středeční Pro-Am (foto: Annie Krčmářová)
Před touto sezonou dokončili na Kácově změny v bunkerech, a to na devítce River. Pod novým pískem je nová speciální geotextilie a opravené drenáže, díky čemuž nebude ani při vydatnějších deštích zůstávat v bunkerech voda. Na zbylých dvou devítkách stihli tuto úpravu už před rokem.
Jak se přitom hřiště za sedm let své existence změnilo? "Určitě hodně zarostlo. V roce 2016 to byla, v porovnání s dnešním stavem, spíše holá louka, dnes už jsou ale stromy i čtyřikrát vyšší. Změnili jsme také díky nabraným zkušenostem způsob sekání, aby bylo hřiště prostupnější. Tráva nám pořádně zarostla, je kompaktnější, ale myslím, že od začátku jsme byli považováni za hřiště s vyšší kvalitou, kterou si snažíme držet a stále ještě vylepšovat."
Nejvýraznější změny se tak od roku 2016 udály v zázemí areálu, konkrétně okolí klubovny. Před sedmi lety zde stála pouze ona a nabízela 14 pokojů pro hosty. Dnes jsou nedaleko tři nové bungalovy a ubytovací kapacita je na 32 pokojích. Přibylo také wellness centrum a venkovní sportoviště.
"Zvolili jsme formu postupného rozvoje resortu, nechtěli jsme přepálit začátek. Čekali jsme na reakci návštěvníků a resort se postupně rozvíjel do dnešní podoby, která není omezená pouze na golfisty a golfovu sezonu. Díky restauraci, hotelu a wellnessu se nám daří být atraktivní po celý rok. Nejsme resort pouze pro golfisty, i když golf je naší dominantní stránkou," upozorňuje Tomáš Malec.
Panorama Golf Resortu se navíc podařilo perfektně zapadnout do místní kácovské komunity, odkud pochází od otevření hřiště řada zaměstnanců. "Se starostkou Kácova máme výborné vztahy, děláme dny otevřených dveří pro děti z místní školy a některé díky tomu chodí na naše golfové kroužky nebo do akademie," vypočítává Tomáš Malec pozitivní přínosy resortu pro místní komunitu.
Ty největší ale i podle něho procházejí stejně jako láska, žaludkem: "Naše restaurace je hojně navštěvována lidmi ze širokého okolí, protože jsme trochu jiným typem restaurace, když jsme podle mě srovnatelní s lepšími pražskými restauracemi. Lidé tak u nás pořádají větší rodinné sešlosti nebo nejrůznější oslavy a tráví o nás o víkendu hodně času, který pak často spojí třeba i s prvním kontaktem s golfem."