Popelka mezi golfovými hřišti. Grabštejn je místem velkých příběhů i nezapomenutelné atmosféry
Příjezdovou cestu na hřiště lemují jamky akademie, po příchodu na recepci ještě využijete možnosti si před hrou dát něco k pití. Poklidná, přátelská atmosféra vám možná přihraje i parťáka do hry, se kterým se na terase zapovídáte. Osmnáctijamkové hřiště, citlivě zasazené do místní krajiny, nabídne krásné výhledy na hrad tyčící se nad hřištěm, přilehlé Lužické hory, i golfové výzvy, na které jen tak nezapomenete. Po hře si pohráváte s myšlenkou, že se sem brzy zase vrátíte. Grabštejn si vás získal.
Autor: Dominika Burdová, 01.07.2023 16:45
Hřiště Grabštejn vyrostlo v blízkosti stejnojmenného hradu ze 13. století v roce 1996. Jan Šefčík, prezident a majitel hřiště, měl velkou zálibu v rybaření a rozhodl se, že si pořídí vlastní rybník. Až po koupi zjistil, že k malé vodní ploše, která nyní slouží jako hlavní zdroj vody pro zavlažování hřiště, patří také několik desítek hektarů půdy.
“Rozhodovali jsme se, co s tím, protože půda se nemohla jen tak nechat ležet ladem. Chov dobytka? Pěstování obilí? Nic z toho se nám moc nezamlouvalo. Pak nás ale napadlo, že bychom mohli vybudovat golfové hřiště,” vzpomíná Jan Šefčík.
Pod Grabštejnem tedy začaly vznikat první golfové jamky. První devítka byla hotová v roce 1998, v roce 2002 klub vstoupil do České Golfové Federace a v témže roce se hřiště i poprvé znormovalo. V roce 2017 dosáhlo hřiště své aktuální podoby, tedy osmnáctijamkového hřiště, které doplňuje ještě devítijamková akademie. Hřiště navrhl a postavil sám Jan Šefčík.
Domov Grabmasters a G Open
Jediný major na českém území každoročně hostí Grabštejn. Grabmasters se koná v termínu Masters a právě turnaj z americké Augusty věrně kopíruje. Krom čtyř osmnáctek je na programu i Par 3 Contest a večeře šampionů, kdy úřadující šampion ovšem pohostí nejen předchozí vítěze, ale rovnou všechny účastníky turnaje.
“Původně to byla jen recese, turnaj pro kamarády. Forby, otec zakladatel, mi tehdy zavolal a řekl 'Kde jste? Hrajeme Grabmasters'" popisuje deset let staré události Tomáš Burda, spolupořadatel turnaje. Tehdy se psal rok 2013 a turnaje, který svolal David “Forby” Forbelský, se zúčastnilo 5 hráčů, kteří stáli na začátku již jedenáctileté tradice.
Podobně jako Masters, i Grabmasters je turnaj, na který musí účastníci obdržet pozvánku a turnaj je tak o to exkluzivnější. Kritéria, pod kterými je možné se do turnaje přihlásit, jsou vypsána na webu Grabmasters, stejně jako obsáhlá historie turnaje, články či fotogalerie. Na youtubovém kanálu turnaje můžete také nalézt záznam přímého přenosu vyhlášení z roku 2020, live studia, rozhovory s účastníky turnaje a mnoho dalšího.
V roce 2018 se ke Grabmasters přidal i další turnaj, který se zařadil po bok turnajů započítávaných do světového amatérského žebříčku. G Open se snaží otevřít cestu hráčům, kteří by se do WAGRu chtěli dostat. Turnaj chce každoročně termínem vyhovět co nejvíce hráčům a využívá tak volných víkendů v kalendáři ČGF, stálé datum tedy zatím nemá. “Když hráči vydrží až do vyhlášení a odcházejí se slovy 'Tak zas za rok,' je to pro mě největší odměna,” přiznává Burda.
Zelené sako pro Ondřeje Liesera i první velké vítězství Kristýny Napoleaové
Grabštejn je místem velkých příběhů. V roce 2017 přijal pozvání na Grabmasters Ondřej Lieser a na hřišti se v poslední den sešla i početná divácká návštěva. Přes 30 diváků šlo s posledním flightem, aby mohlo sledovat, jak si Lieser došel pro své první zelené sako se suverénním náskokem.
Další rok své vítězství napodobil (ve startovním poli tentokrát nechyběli ani další čeští profesionálové jako Lukáš Tintěra či Aleš Procházka) a dva roky na to český profesionál ovládl celkové pořadí Challenge Tour, jako vůbec první Čech v historii.
Své první velké golfové vítězství a zároveň vstupenku do světového amatérského žebříčku si zde v roce 2018 na G Open uhrála nedávná vítězka Ladies European Tour Kristýna Napoleaová. V témže roce se zúčastnila také Grabmasters a na Grabštejn ji přilákala právě možnost dostat se do žebříčku “WAGR”.
Ryder Cup, aneb výchova jamkovkových šampionů
Rydercupová tradice trvá na Grabštějně od roku 2004 a domácí celek se vždy na podzim utká se soupeři z podkrkonošského Prosečného. Souboj, při kterém o zajímavé zápasy není nouze, dal českému golfu například trojnásobného mistra České republiky ve hře na jamky Jakuba Bareše, hájící barvy Prosečného, či dvojnásobnou vicemistryni Dominiku Burdovou.
Mezi grabštejnskými koluje dnes již legendární historka z jednoho z ročníků, kdy se soupeř na prvním týčku zeptal Kuby Bareše: “Tak Kubo, o kolik chceš vyhrát?” A Kuba odvětil: “O kolik chceš prohrát?”
Tohle všechno je Grabštejn. Příběhů z hřiště je mnohem více, ať už kvůli povodním z roku 2010, které zde přes noc uvěznily přes 20 hráčů, nebo postup ženského týmu do extraligy. Atmosféru dotváří i řezavý, “severský” humor místních, který vás ovšem mezi ně ihned vtáhne - berte jej tedy jako dobré znamení.
Ať už jste Grabštejn navštívili poprvé nebo jste jeho věrnými členy, jedno je jisté - budete tu vždy vítáni. A kdo ví - třeba se stanete součástí budoucích příběhů nenápadného hřiště na severu Čech.