Dufner byl jako DJ, co hraje na přání. Klinika na Oaks pro něj byla terapií
Jako každý rok se na D+D REAL Czech Masters konala golfová klinika jedné z největších hvězd turnaje. Letos to byl na Oaks Jason Dufner, který početnému publiku předával cenné rady, jak k nejkrásnějšímu, ale zároveň nejtěžšímu sportu přistupovat po technické i mentální stránce. Nejprve ze sebe ale musel setřást stále ještě patrné zklamání z 1. kola.
Autor: pv, 16.08.2024 11:59
47letý Američan v něm zahrál 74 ran, tedy dvě rány nad par, s čímž nebyl rozhodně spokojený a ještě než zahájil přesně ve čtyři hodiny odpoledne svou kliniku, zamyšleně dumal na drivingu nad tím, co bylo v jeho hře špatně.
Pak si jakoby všiml, že už se kolem něj shromáždil početný dav fanoušků včetně moderátora s mikrofonem. "Čekáte na kliniku? Pro mě to bude spíš terapie," rozesmál Dufner všechny přítomné. Rázem bylo jasné, že s na první pohled ne moc energicky působícím chlapíkem bude přeci jen zábava. A to opravdu byla.
Klinika nebyla zaměřena na nějaké konkrétní téma, jako například loni v případě krátké hry Luka Donalda. Dufner postupně vytáhl z bagu celou škálu holí od lob wedge po driver a konkrétní herní tipy a rady prokládal pohledem na golf od někoho, kdo strávil spoustu let na PGA Tour a dokázal vyhrát i major.
Ten pohled se prý s postupujícím věkem změnil. Dufner otevřeně mluvil o tom, jaké pocity prožívá při vědomí, že vrchol své kariéry už má nějakou dobu za sebou a jak se s tímto faktem smiřuje.
Zároveň však přidal rady, jak tento proces "odcházení" zpomalit zaměřením se na kvalitu místo na kvantitu a také tím, že i v pozdním věku hráče se dá stále učit se novým věcem. Technicky i mentálně.
"Golfový švih je velmi komplikovaný pohyb. Dělat ho pomalu a skládat si ho kousek po kousku opravdu pomáhá zrychlit proces učení. Zpomalte, neodpalujte příliš mnoho míčků. Není třeba trénovat pět hodin. Dávám přednost 45 minutám opravdu kvalitního tréninku. Když to budete opakovat každý den, na hřišti se to projeví," radil Dufner.
"Všechno je potřeba vnímat jako proces. Když se přestane dařit, je potřeba se vrátit zpět a najít řešení. Dostat se zpět na cestu, na které se cítíte pohodlně. Stejné je to v práci, v rodině, ve vztazích a v životě obecně," povídal Dufner.
A v průběhu svého vyprávění s nenucenou samozřejmostí odpaloval míčky. Když se mu rána nepovedla, bral to s nadhledem a zkusil v pohodě další. Uvolněným švihem vygeneroval na pohled fascinující rychlost hole a to s postavou, která, s největším respektem, atleticky zrovna nevypadá, na což s humorem sám upozornil.
"Popravdě, mám teď největší rychlost hole, jakou jsem kdy měl. Je to dáno speciálními cvičeními nikoliv na sílu, ale na rovnováhu a přenosy energií v těle. To je myslím naděje hlavně pro starší hráče, že nikdy není pozdě," řekl Dufner s tím, že jen strečinku se věnuje 45 minut denně.
S postupujícím průběhem kliniky se Dufner nezdráhal "hrát na přání", tedy předvádět rány, které si diváci přáli vidět. A nakonec došlo i na tu nejtěžší, driverem rovnou ze země.
Prásk, prásk... míčky se s naprostou samozřejmostí vznášely vysoko do vzduchu a letěly rovně kamsi daleko k lesu na konci fairwaye, zatímco většina přítomných nechápavě kroutila hlavou. Mistr Dufner tak mohl po více než zábavné hodince svou kliniku triumfálně ukončit.