Hloupý nápad? Fitzpatrick trefil ránu do historie

Matt Fitzpatrick

Na letošní US Open se bude ještě dlouho vzpomínat. A nejen Angličan Matt Fitzpatrick už nikdy nezapomene na to, jak v památné bitvě udolal dva Američany Willa Zalatorise a Scottieho Schefflera a získal svůj první major titul v kariéře.

Počítalo se více s jinými jmény. Třeba právě se světovou jedničkou a šampionem letošního Masters Schefflerem. Nebo i se Zalatorisem, který sice major ještě nikdy nevyhrál, ale jako kdyby byl stvořen právě pro ně, když na turnajích velké čtyřky skončil teprve při své osmé dokončené účasti potřetí druhý a pošesté v TOP 10.

Jednou se nejspíš dočká, ale v neděli se ještě musel sklonit před Fitzpatrickem, stejně jako Scheffler. 27letý rodák ze Sheffieldu odrazil ve finálovém kole všechny jejich útoky a dokonal to, co se před ním povedlo pouze Jacku Nicklausovi. Vyhrát US Amateur i US Open na stejném hřišti.

Fitzpatrick se totiž před devíti lety v Brookline radoval i z vítězství na americkém amatérském Open.   "Nemám slov," řekl v emocích po těsně minutém předposledním puttu Zalatorise, bezprostředně po němž Fitzpatrickovi jakoby stále nedocházelo, co se právě v jeho životě odehrálo.

"Stalo se to, o čem jsem snil, když jsem vyrůstal a na čem pracuji už hodně dlouho. Vyhrál jsem tu už dvakrát a snažím se dostat se sem na každou akci Tour, která se tu hraje," řekl po nejnapínavějším finále US Open za poslední roky.

Jeho cesta v něm dostala povážlivé trhliny na začátku druhé devítky, když zahrál dvě bogey za sebou. Ale to naštěstí pro něj i Scheffler. Dvě bogey na druhé devítce nakonec napáchal i Zalatoris, nebylo to nic výjimečného.

Jako zlomový se ukázal Fitzpatrickův monstrózní putt do birdie na třináctce. A pak na osmnáctce rána z fairway bunkeru, ve kterém přistál jeho míček po nepovedené ráně z týčka trojkou dřevem. V tu chvíli by bogey znamenalo play off se Zalatorisem a Schefflerem, jenže Fitzpatrick předvedl neskutečnou záchranu, která vejde do dějin minimálně US Open.

"Jestli tu byla jedna rána, se kterou jsem bojoval a absolutně jsem si ji nepřál, byla to právě ta z fairway bunkeru. Ale nakonec to byla jedna z nejlepších ran, kterou jsem kdy zahrál," pravil šampion.

Ze 142 metrů neměl velkou naději, že ji posadí na green, protože před ním v cestě přímo na vlajku byla boule. Jenže v této situaci s neuvěřitelnou lehkostí vykouzlil mírný fade a dostal jím míček tam, kam potřeboval.

"Když se na to podívám zpětně, seběhlo se to strašně rychle. Jako kdyby se toho ujala nějaká přirozená schopnost a prostě tu ránu zahrála," žasl sám nad sebou Fitzpatrick.

"Koukal jsem na to a přišlo mi to jako hloupý nápad (jít do greenu). Ale nakonec to tam neskutečně vytáhl a ještě měl šanci na birdie. Mattova rána na osmnáctce se bude pravděpodobně promítat po celý zbytek historie US Open," měl Zalatoris pro svého přemožitele jen slova chvály.

Ale nebyla to jen tato rána, která ho dovedla k vítězství, jakkoliv byla neskutečná. Angličan trefil ve finále 13 ze 14 fairwayí, řádil s putterem i s wedgemi při svém neortodoxním držení s rukama opačně na gripu, což byla původně prý jen tréninková metoda, při které se však začal cítit tak dobře, že si ji ponechal i pro turnaje.

A pak tu byla další věc, které si zase všiml druhý z prvních poražených Scheffler. "Nevím, jestli jste si toho všimli, ale mám pocit, že během několika měsíců zaznamenal na odpališti zásadní zlepšení," prohlásil.

"Letos jsem s ním hrál v Austinu a zdaleka to nepálil tak daleko, jako teď. Nevím, co udělal. Možná byl v programu Brysona (DeChambeaua) nebo tak něco," glosoval Scheffler. "Míč trefuje opravdu dobře a už dlouho klepal na dveře. Tohle vítězství si opravdu zaslouží," dodal uznale.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení