'Pomýlený' Norman pod palbou. 'Jdi se bodnout, Žraloku'

Greg Norman

Greg Norman se v posledních dnech ocitá pod stále silnějším tlakem. Servítky si vůči němu nebral jiný australský vítěz majoru Wayne Grady a hlasitě se ozvala i lidskoprávní organizace Amnesty International po jeho výrocích o vraždě saúdského novináře Džamála Chášukdžího.

Norman jako šéf saúdské společnosti LIV Golf financované ze státních zdrojů Saúdské Arábie čelí stále většímu tlaku. A to nejen ve sportovní rovině, kde zatím jím chystaná golfová série LIV Golf Invitational, která má vypuknout příští měsíc v Anglii, jasně prohrává na body s PGA Tour a DP World Tour, které vnímají saúdský projekt za silně konkurenční.

Australská golfové legenda to nyní schytává také za své smířlivé výroky ohledně brutální vraždy novináře Džamála Chášukdžího, který byl zabit na saúdské ambasádě v Istanbulu v roce 2018, když si tam šel vyřídit dokumenty ke svatbě.

Známý kritik saúdského režimu, zejména pak korunního prince Mohammeda bin Salmána, žil v exilu v USA. Jeho tělo bylo na ambasádě rozřezáno a vyneseno po částech v kufrech. Samotný následník popírá, že by dal k vraždě příkaz.

"Každý děláme chyby," odpověděl Norman na dotaz novinářů k tomuto tématu. A hned to schytal od organizace Amnesty International, která tvrdí, že Saúdská Arábie používá sérii LIV Golf Invitational k "vyčištění svého krví nasáklého obrazu".

"Poznámky Grega Normana, že brutální vražda Džamála Chášukdžího saúdskou vládou a pokusy o její zakrytí byla "chyba" jsou pomýlené a hrubě zavádějící. Režim je v oblasti lidských práv ohavný. Od vraždy Chášukdžího až po nedávné masové popravy a situaci lidí LGBTI+, která je i nadále zoufalá," reagovala organizace, která poukázala na březnovou hromadnou popravu 81 lidí.

"Saúdskoarabské úřady se zdaleka nesnaží kamkoliv posunout, ale stále zkouší zametat své zločiny pod koberec a vyhýbat se spravedlnosti a odpovědnosti na každém kroku. Každý, kdo se jakkoliv podílí na jakékoliv sportovní akci, která se tam koná nebo která je sponzorována Saudskou Arábií, si musí být vědom toho, co se v Království děje," napsala Amnesty International.

Na sociálních sítích si přisadil i Normanův krajan Grady, vítěz PGA Championship z roku 1990. "Někdo, kdo zná Grega už 50 let, ví, že Greg byl vždycky o Gregovi. Snaží se sejmout PGA Tour už 30 let. Zkoušet bagatelizovat, co vybudovali z PGA Tour velikáni před ním, je absolutní ostuda," napsal.

"Obdiv, který jsem k němu choval za to, čeho dosáhl a co udělal pro australský golf, je už dávno pryč. Měl bys hanbou sklopit hlavu," vzkázal Grady, který jako příklad použil vzpomínkovou akci na jinou australskou golfovou legendu Jacka Newtona, který zemřel před několika týdny.

"Byl tam stále všude přítomen skutečný profesionální golfista, který věřil v loajalitu a historii. GFY, Žraloku," použil Grady známou Normanovu přezdívku a zároveň i zkratku pro velmi nelichotivé sousloví "Go F*ck Yourself", což by se česky ve slušné verzi dalo přeložit jako "Jdi se bodnout".

Norman před prvním turnajem LIV Golf Invitational, který se bude hrát příští měsíc nedaleko Londýna v Centurion Golf Clubu, momentálně absolvuje propagační turné.

Představil například velkolepý doprovodný program a inovátorské zázemí pro fanoušky. Zejména kvůli jeho výrokům o saudskoarabském režimu se však z turné stalo mediální fiasko.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení