Hráči reagují na zákaz hraní u Saúdů. Norman volá: Nezákonné!

Justin Thomas a Jordan Spieth

Středeční oznámení PGA Tour o zamítnutí žádostí hráčů ke startu na konkurenční saúdské sérii LIV Golf Invitational vyvolalo vlnu reakcí. Převažují smířlivé hlasy, pro které nebylo toto rozhodnutí zase tak překvapivé. Šéf LIV Golf Greg Norman ho naopak tvrdě zkritizoval.

PGA Tour odepřela hráčům vstup zatím jen na první červnový turnaj v Centurion Golf Clubu u Londýna, s tím, že je to "nejlepším zájmu PGA Tour i samotných hráčů", když využila klauzule o poškozování sponzorů.

Za rozhodnutím nepustit hráče do Londýna stál podle všeho také fakt, že úvodní turnaj konkurenční série koliduje na PGA Tour s prestižním RBC Canadian Open, což je čtvrté nejstarší národní Open na světě.

Problém byl ale především s následnými turnaji LIV Golf v USA, kdy pravidla PGA Tour vyloženě zakazují pouštět hráče na souběžně hrané akce, které termínově kolidují s podniky PGA Tour. Hráči tak již nyní vědí, že je zbytečné žádat o uvolnění i na tyto akce.

Justin Thomas v tom nevidí problém a vyzývá hráče, kteří i přes zákaz zvažují start na sérii LIV Golf, ať to udělají. "Je to o tom, že pokud chcete jít, jděte. Bylo spoustu hráčů, kteří o tom neustále mluvili a v zákulisí říkali, že do toho půjdou. Říkám jim, tak jděte. Přestaňte chodit tam a zpátky. Každý má právo dělat, co chce," pravil Thomas ve středu před AT&T Byron Nelson.

Členové Tour mohou hrát v Londýně i přesto, že jim PGA Tour neschválila žádost, ale mohou tím čelit možnému disciplinárnímu trestu v podobě pokut až zákazů hraní. "Doufal bych, že je to odradí tam jít," dodal Thomas.

Podobně to vidí i Will Zalatoris, současný člen Hráčského poradního sboru Tour. "Podívejte se, pokud tam chcete jít, nikdo vám v tom nebrání. Ale to, co tu máme, je docela dobré, vezmeme-li v úvahu, že každý týden hrajeme o fakt skvělé peníze na skvělých hřištích a zvážíme-li výhody, které máme i mimo ně. Je docela těžké to překonat," uvedl Zalatoris.

Will Zalatoris (Foto: GettyImages)

Postojem Tour nebyl překvapený ani Jordan Spieth, který také v Hráčském sboru dříve působil. "Nemyslím si, že by to opravdu někoho překvapilo. A věřím že PGA Tour dostala tu nejlepší právní radu, aby věděli, jaké kroky mají udělat."

"Myslím si, že od PGA Tour to byla perfektní odpověď. Nachází se v nejlepší situaci, v jaké kdy byla. A bude se jen a jen zlepšovat. Proč bychom povzbuzovali hráče, aby se z jejích akcí uvolňovali, když máme všechny naše sponzory, kteří Tour neustále vylepšují," řekl Zalatoris.

"Snažíme se tvořit a propagovat co nejlepší produkt a pokud toho chce být někdo součástí, neměl by už být součástí něčeho jiného. Máte na výběr, opravdu ano. Můžete jít, jestli chcete, tak to je," vzkázal Zalatoris svým kolegům.

Není jasné, jak postoj PGA Tour ovlivní startovní pole prvního turnaje LIV Golf v Londýně. Ještě v úterý Norman prohlašoval, že obdržel přihlášky od šesti hráčů z TOP 50 na světě, 19 z TOP 100 a 36 z TOP 150. DP World Tour uvedla, že přezkoumává stejné žádosti jako PGA Tour případ od případu. LIV Golf prý zveřejní startovní listinu až za dva týdny.

Měli v ní být i Phil Mickelson, Sergio Garcia, Richard Bland či Lee Westwood a nejspíš i některé další světové hvězdy. Právě Westwood ve středu před svým startem na PGA Tour uvedl, že celou situaci konzultoval a že se k ní nyní nebude vyjadřovat.

Za to Norman se vyjádřil jasně a podle očekávání. "Je to nezákonný monopol. PGA Tour činí kroky, které jsou proti hráčům, proti fanouškům i proti soutěžení," řekl s tím, že LIV Golf bude postupovat vpřed, i když se zatím nepřihlásí žádná z velkých hvězd. "Věříme, že LIV je taky na dlouhou dobu," dodal.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení