Mickelson nás silně poškodil, hráči znejistěli, přiznal Norman

Phil Mickelson

Komentáře Phila Mickelsona o chystané konkurenční golfové lize financované Saúdskou Arábií, které v únoru vynesl na veřejnost golfový novinář Alan Shipnuck, měly na ligu silný dopad. Podle Grega Normana, šéfa LIV Golf Investments, přiměl Mickelson nepřímo několik hráčů z TOP 50 odříct svou již potvrzenou účast.

Norman v pondělním rozhovoru pro ESPN.com uvedl, že LIV Golf Invitational, jak se konkurenční soutěž jmenuje, měla být původně oznámena v únorovém termínu, kdy se na PGA Tour hrálo Genesis Invitational, což je shodou okolností turnaj pořádaný Tigerem Woodsem.

Ale bomba, kterou Mickelson v domění, že mluví mimo záznam, vypustil v rozhovoru pro The Firepit Collective 15. února, způsobila, že pouhé dva dny před startem turnaje v Rivieře několik hráčů, kteří již měli potvrzený start v konkurenční soutěži, znejistělo.

"Není pochyb o tom, že (Mickelsonovy komentáře) nám ublížily. Ublížilo to spoustě subjektům, PGA Tour, nám, golfu i Philovi samotnému. Takže ano, mělo to dopad napříč všemi frontami. Nejen  na nás, ale určitě to proti nám spustilo proud negativity," přiznal Norman.

Číselně to vyjádřil tak, že "30 % nebo 15 z 50" nejlepších hráčů světa bylo se již zavázalo hrát v konkurenční golfové lize, dokud Mickelson nenazval saudskoarabský režim a jeho představitele "děsivými sr*či", zatímco novou golfovou ligu měl zároveň v úmyslu použít jako páku na PGA Tour.

Někteří hráči už prý měli podle Normana "peníze v kapse", ale rozhodli se je vrátit, když se zároveň dostali pod tlak PGA Tour. I když tato jména nejsou veřejně známá, několik velkých hvězd, včetně Dustina Johnsona i Brysona DeChambeaua, v následujících dnech vydalo prohlášení o loajalitě vůči PGA Tour.

Místo velkolepého odhalení harmonogramu 14 turnajů a sestavy hráčů nabité hvězdami z nejlepší stovky světového žebříčku tak Norman a LIV Golf odložili oznámení zhruba o měsíc. 16. března pak zveřejnili kalendář osmi turnajů, ale bez oznámení jmen, které je budou hrát.

To se zpětně zdá být první velkou vyhranou bitvou PGA Tour ve válce proti Normanovi, potažmo Saúdské Arábii, protože peníze, které odtud plynou do golfu, pocházejí ze státních zdrojů.

Norman však později prohlásil, že obrovské prostředky, které hodlají Saúdové do svých golfových podniků vložit, klidně zpočátku rozdá na odměnách bezejmenným hráčům, kterým tak od základu změní život.

A dodal, že nejlepší hráči světa si stejně nakonec uvědomí, že takové hráče by každý týden poráželi rukou v kapse, což je přiměje do konkurenční ligy nakonec stejně vstoupit.

První turnaj LIV Golf je naplánován na 9. až 11. června do Centurion Golf Clubu u Londýna a zúčastní se ho 48 hráčů ve 12 čtyřčlenných týmech. Jedinými dosud známými hráči, kteří požádali PGA Tour o povolení startovat, jsou právě Mickelson a Robert Garrigus.

Nicméně Norman pro ESPN.com prohlásil, že se "zaregistrovalo" více než 200 hráčů, včetně "asi patnácti" hráčů z nejlepší stovky světového žebříčku a dvě bývalé světové jedničky.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení