Proč je McIlroy zase šťastný? Doktor hvězd mu rozmotal hlavu

Rory McIlroy

Když Rory McIlroy předminulou neděli zavěsil na osmnáctce v Augustě svůj geniální bunker shot do jamky a následně svůj míček v návalu euforie zahodil do davu, několik set kilometrů daleko to s uspokojením sledoval 73letý muž, který stojí za tím, že se McIlroy golfem opět baví a přináší mu radost.

Přesto, že McIlroy nedokázal vyhrát své první Masters v kariéře, které mu jediné chybí ke zkompletování kariérního grandslamu, trval na tom, že nikdy nebyl v Augustě v lepším rozpoložení.

"Nemyslím si, že jsem někdy končil tento turnaj tak šťastný jako dnes," uvedl 32letý McIlroy po finálovém kole za 64 ran. Satisfakci cítil také ve Virginii sídlící Bob Rotella, pro nějž byla McIlroyova radost důležitější, než jeho eventuální zelené sako.

Rotella, uznávaný světový golfový psycholog, strávil velkou část posledních 14 měsíců s obtížným úkolem pomoci McIlroyovi znovu objevit ten golf, se kterým rodák ze Severního Irska vyhrál v letech 2011 až 2014 čtyři majory.

"Jen jsem chtěl, aby byl Rory opět Rorym. Aby si uvědomil, že být Rory je dost dobré," pravil Rotella. V nespoutané radosti jeho klienta po jeho poslední ráně na Masters bylo snadné poznat, že se mu to povedlo.

McIlroy vyhledal Rotellu v únoru 2021. Tedy více než 10 let poté, co už spolu tato dvojice krátce spolupracovala. To už Rory prožíval sedmileté sucho na majorech a na největších golfových scénách se opakovaně trápil, což vyvrcholilo loni v Ryder Cupu, který McIlroy dost možná považuje za nejhorší moment v kariéře.

"Tu noc si golf neužíval," prozradil Rotella a na mysli měl okamžiky po druhém dni Ryder Cupu. "Tolik pracoval na svém golfovém švihu, ale nepřinášelo to výsledky ani radost. Nakonec řekl: 'Jsem připraven vrátit se k tomu, k čemu se mě snažíte přesvědčit.'"

McIlroy byl prý uvězněn ve vlastních myšlenkách. Neustále přemýšlel, co dělá špatně a stále se pokoušel vylepšit svůj švih. Ztratil tím kouzlo, které ho už v raném stádiu kariéry hnalo k velkým úspěchům.

"Tvrdě dřel, stále to zkoušel, hledal, ale nedosahoval výsledků ani takové radosti a pocitů, kterých by chtěl," vyprávěl Rotella.

Bob Rotella (Foto: GettyImages)

"I pro někoho, kdo má tak krásný švih jako Rory, je snadné chtít ho vylepšit. Ale zjistil, že to není odpověď. Nebyl spokojený s tím, jak se na golfu cítil, ani s tím, jak to trefoval. Po Ryder Cupu začal pracovat na skutečně jednoduchých věcech v nastavení. Všechno, o co se snaží, je dělat věci jednodušeji. Snaží se ze sebe sejmout tlak a golfem se bavit, což předtím dělal většinu života."

"Bavili jsme se o tom, že bychom nechtěli být biti za zkoušení nových věcí. Myslím, že se vrátil k tomu, že jen vidí rány a hraje je. To se na jeho hře začíná opět projevovat. Hodně z toho je jen o tom udržovat se v dobré náladě a těšit se na dobré věci, které přijdou, protože je snadné začít se bát, že to nepůjde," odhalil Rotella, jak s McIlroyem pracoval.

V golfových kruzích se mu přezdívá "Doktor". Rotella si vybudoval kariéru tím, že se snaží jeden z nejobtížnějších sportů zjednodušit. Od jeho první knihy Golf Is Not A Game Of Perfect po poslední Make Your Next Shot Your Best Shot se snaží rozmotat nepořádek v hlavách hráčů.

Jeho klienti nasbírali za jeho 46letou dohromady přes 75 majorů. Patří mezi ně Pádraig Harrington, Henrik Stenson, Darren Clarke, Ernie Els či Jim Furyk. Rotella tvrdí, že uměřený přístup, který razí, je použitelný i v jiných sportech. "Ale píšu knihy o golfu, protože lidé si knihy o golfu kupují."

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení