Kdo bude novým kapitánem Evropy? Rýsuje se nový favorit

Luke Donald

Luke Donald se stále více profiluje jako hlavní favorit očekávané volby nového kapitána Evropy pro Ryder Cup 2023 v Římě. Jeho akcie stouply ještě více poté, co ho veřejně podpořil i loňský kapitán z Whistling Straits Padraig Harrington, který bude jedním z volitelů.

Harrington neví, kdy bude nový kapitán zvolen, ale o svých preferencích má jasno a neváhá je vyslovit nahlas. "Mohu jen říct, že Luke by byl skvělý. V zákulisí odvádí skvělou práci. Jeho styl řízení je... On prostě ví," řekl Harrington pro Daily Mail.

"Má zkušenosti a já bych ho vřele doporučil," uvedl na adresu 44letého Angličana, který jako hráč ve svých čtyřech účastech v Ryder Cupu nikdy nestal na poražené straně.

Harrington je jedním z pěti členů komise, která příštího kapitána vybere a přiznal, že jakmile oznámil Lee Westwood, že se o post kapitána ucházet nebude, protože se i v 48letech stále soustředí na svou hráčskou kariéru, otevřely se tím dveře Donaldovi.

"Viděl jsem to, hned jak jsem se probudil a přijímám jeho slova s velkou pokorou," řekl Donald v sobotu pro American Express. "Rád bych dostal tu příležitost, ale na European Tour jsem zatím s nikým nemluvil, takže nic není potvrzeno. Nevím, v jakém bodě se nacházím," uvedl Donald.

Donald pod Harringtonem působil jako asistent ve Whistling Straits a stejnou funkci měl v roce 2018 při památném vítězství Evropy v Le Golf National v Paříži, kde pomáhal kapitánu Thomasi Bjornovi. Celkově tedy participoval na šesti Ryder Cupech, z čehož byl pětkrát na vítězné straně.

"Mám v hlavě věci, o kterých si myslím, že by mohly fungovat, věci, které jsme se naučil od předchozích vice kapitánů, věci, které by mi pomohly, kdybych nyní dostal příležitost být kapitánem. Jsem člověk zaměřený na detaily," přiblížil Donald.

Stojí za ním i Graeme McDowell, který by sám pro tuto roli mohl připadal v úvahu. "Má spoustu zkušeností a budí respekt. Jako hráč i asistent byl už členem dostatečného množství týmů, aby pochopil, jak má vypadat to správné prostředí. Myslím, že Luke by byl vynikající. Je přemýšlivý i inteligentní," dodal McDowell.

V úvahu přichází i Henrik Stenson, ale šušká se, že jeho šance výrazně snižuje jeho možné zapojení do konkurenční golfové ligy financované ze Saúdské Arábie. V takovém případě by se pravděpodobně připravil o možnost stát se evropským kapitánem trvale.

Kromě Harringtona tvoří evropskou výběrovou komisi Thomas Bjorn, Darren Clarke, výkonný ředitel DP World Tour Keith Pelley a předseda hráčského výboru European Tour David Howell.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení