Konec The Open v St. Andrews? Blíží se to, varuje skotská legenda

Old Course v St. Andrews

Skot Colin Montgomerie se obává, že velcí ranaři způsobí vyřazení Old Course v St. Andrews z rotace The Open. Domov golfu bude letos hostit 150. vydání nejstaršího majoru a osminásobný vítěz Order of Merit na European Tour se domnívá, že by to mohlo být naposled.

A to proto, že hráči jako Bryson DeChambeau mohou nejslavnějšímu hřišti na světě způsobit nenávratné škody. Nikoliv ve smyslu fyzického zničení, ale jednoduše tím, že Old Course se už jejich ranám nebude mít jak bránit.

Montgomerie po svém tréninkovém kole před Abu Dhabi HSBC Championship, kde tento týden po dlouhé době startuje na DP World Tour, uvedl, že o potenciálním devastujícím vlivu ranařů na Old Course nemá ani cenu diskutovat. Je prý evidentní.

"Umíte si představit, co se stane, když bude dobré počasí a slabý vítr?," nadhodil Monty. "Bryson se tam postaví a napadne ho, že šest sedm jamek je drivovatelných. Pětiparová pětka pro něj bude vtip, na green dostřelí druhou ranou lehkou wedgí."

"Co se týče čtyřparové osmnáctky, pamatujete si na všechno to vzrušení v den, kdy tam Jack Nicklaus poprvé zasáhl driverem green? Když jsem v roce 2005 skončil druhý za Tigerem, hrálo se tam trojkou dřevem. Letos tam dopálí železy. To by bylo opravdu smutné," pravil Montgomerie.

"Vezměte si jedničku, kde je před greenem voda ve vzdálenosti 310 metrů. Pro Brysona je to proveditelné. Představte si, že by to vzal do ruky a poslal na green. To by byl konec. A už by nebylo cesty zpět," bojí se skotská legenda.

Colin Montgomerie (Foto: GettyImages)

Monty, který vyhrál v letech 1993 až 1999 Order of Merit European Tour sedmkrát v řadě a pak ještě jednou v roce 2005, pohovořil i o současné situaci DP World Tour, kde turnaje podle něj čelí stále většímu tlaku na růst odměn, který jde z PGA Tour.

"Collin Morikawa je milý kluk a skvělý hráč, Billy Horschel také, ale mít je na prvním a druhém místě celkového pořadí mi prostě nesedělo. A jsem si jistý, že by s tím souhlasili. Nehráli téměř na žádných akcích čistě na European Tour."

"Podívejte se na Morikawu. Loni těsně prošel cutem na Scottish Open, přesto v Dubaji pak vyhrál Order of Merit. To není úplně v pořádku," přemítal Monty a dodal, že mu také vadí menží prestiž mnoha evropských turnajů.

"Když jsem v roce 1991 vyhrál Scandinavian Masters, byl druhý Seve (Ballesteros), Woosie (Ian Woosnam) třetí a čtvrtý Faldo. Přijeli zadarmo a hráli. To už se neděje," narážel Montgomerie možná i na to, že dnes si musí většina řadových turnajů své hvězdy zaplatit na startovném.

"Všechna národní Open nemají startovní pole, která si zaslouží. Takže ve výsledku už nemá Race to Dubai takový zvuk, jako dříve," politoval brzy šedesátiletý Monty, který startoval na turnaji DP World Tour, dříve European Tour, naposledy v roce 2016.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení