Jelínek starší o talentovaném synovi: Max už myslí jako Američan

Jiří Jelínek a syn Maxmilián Jelínek (uprostřed)

Odjet dělat sport a zároveň studovat na univerzitu do Spojených států je dnes již zcela běžnou cestou pro mnoho mladých českých sportovců, golfisty nevyjímaje. Maxmilián Jelínek ale výjimka je, na Floridě hraje a chodí do školy už od sedmi let, sám je tam od třinácti. Nyní už patří v Americe mezi juniorskou elitu a univerzitu, kde bude dál tříbit svůj golfový talent, si teprve vybírá.

O tom jaké to je, nejen vyrůstat golfově v Americe, ale i o tom, jaké to je mít talentovaného potomka tak daleko od domova a snažit se ho podporovat na dálku, jsme si povídali s Jiřím Jelínkem, Maxovým otcem (na úvodní fotografii vlevo, Max uprostřed).

Maxmilián Jelínek nedávno už potřetí za sebou skončil třetí na Junior Honda Classic, prestižním turnaji, který se hraje stejně jako Honda Classic v PGA National Resort and Spa v Palm Beach Gardens na Floridě. Tam to Max opět neměl daleko, když žije a studuje v nedalekém Port St. Lucie.

O významu turnaje mluví i to, že ve své kategorii 10 - 12 let hrál i Charlie Woods, Tigerův syn, kterému se dostávalo obrovské pozornosti při nedávném turnaji PNC Championship, kde se svým tátou vybojoval druhé místo, když je porazili pouze John Daly se svým synem Little Johnem.

Kategorie malého Woodse se ale hrála na vedlejším hřišti. Jelínek hrál na slavném Champion s proslulou Medvědí pastí. "Což je zajímavé především tím, že se hraje na hřišti pro PGA Tour v nastavení, na kterém se pak hraje i Honda Classic."

"K tomu si připočítejte ještě vítr 20 mil za hodinu," zmínil Jiří Jelínek podmínky, se kterými se Max opět skvěle vypořádal. Je to však jen další z řady úspěchů na americké cestě, kterou si Max vybral.

Maxmilián Jelínek s trofejí za 3. místo na Junior Honda Classic (Foto: archiv Jiřího Jelínka)

"Za minulý rok skončil velice dobře na AJGA (American Junion Golf Association), tedy v té nejvyšší juniorské kategorii, kde byl klasifikován na 67. místě," zmínil Jelínek starší. "Dostal se do turnajů řady Open, kde je konkurence řádově tisíců hráčů z celých Spojených státu," dodal.

Sportovní progres Maxe Jelínka probíhá v Americe podle plánu, který si podle otce nastavil především sám jeho syn. "Jeho vývoj jde dobře. Teď si vybírá univerzitu, na kterou by měl jít v roce 2023. Vybírá si z několika nabídek a řeší, která univerzita pro něj bude ta nejlepší."

"Golfově roste, tu hru miluje a navíc má i švihové předpoklady. Svému programu podřizuje všechno, trénuje šestkrát týdně, pokud není turnaj. Turnaje hraje po celé Americe a snaží se hrát ty nejlepší, které v americkém juniorském golfu jsou," vypráví Jelínek senior s tím, že skloubení tak náročného sportovního programu se studiem jeho synovi škola umožňuje.

"I když mu ale ve škole vycházejí vstříc, musí všechno dohnat. Je to sportovní škola a je takto postavená, jinak by to nemohlo fungovat."

Jiří Jelínek nezastírá, že po finanční stránce je taková cesta velmi nákladná. Velkou úlevu proto bude znamenat Maxův plánovaný posun na univerzitu, kde bude mít velkou část nákladů již hrazenou ze stipendia včetně cestovních nákladů a 100 % vybavení

"Pro rodiče je to určitě náročné. Na druhou stranu pokud vidíte potenciál, chcete ho rozvíjet. Klíčový je ale jeho elán a to že chce sám něčeho dosáhnout," nastínil Jelínek, že hnacím motorem je především vlastní touha jeho syna.

Té i samotného talentu si pak v Americe všímají nejen univerzitní trenéři, ale také sponzoři, kteří chtějí nadějné hráče podporovat už v tomto věku. A to je případ i Maxe Jelínka, který se nedávno dohodl se značkami Taylor Made a Adidas.

Maxmilián Jelínek na Czech Masters 2021 (Foto: Ladislav Adámek)

"Po juniorských turnajích v Americe chodí nejen koučové univerzit vybírat si hráče do svých týmů, ale samozřejmě i zástupci největších golfových značek. Už od mládí si vybírají hráče, kteří pro ně mají potenciál. Jejich podpora začíná třeba jedním driverem. Když ten hráč hraje dobře, řekne si o víc."

"Max to má od začátku komplet. Když začínal s Taylor Made, tak si věřil a řekl si o všechno. Tak mu to dali. Oni se ale samozřejmě dívají, jak kdo hraje turnaje a jaká data má na trackmanu. Tyto informace získávají rovnou na turnajích během vložených soutěží. Jakmile vidí potenciál, tak jsou schopni hráče velmi dobře podpořit. Je to pro ně vlastně docela jednoduché," popsal Jelínek starší, že i zdravé sebevědomí není na škodu.

“Už v tomto věku to funguje tak, že pravidelně podle potřeby dostáváte wedge, rukavice, oblečení. Pozvou vás do svého fitting centra, zkrátka se o vás kompletně starají, téměř jako kdybyste hrál profesionálně. Výrobci golfového vybavení v USA jdou už u juniorů touto cestou, protože pokud s tou značkou zůstáváte od mládí, je to pro ně potenciálně mnohem levnější, než když vás pak musí přetahovat od někoho jiného," popsal.

Co se týče výběru univerzity, podle něj by měl mít Max jasno nejpozději do léta, kam budou napřesrok směřovat jeho další kroky. “Koučové univerzit samozřejmě sledují i nejlepší hráče v Evropy, ale pro Maxe je v tomto ohledu určitě výhodou, že v Americe žije.”

"Pro Maxe je hodně důležité, co tam bude za kouče, za hráče, jaký bude studijní program. Není to jen o sportovní části, ale i o té studijní. Každý student je jiný, někdo klade více důraz na studium, jiný na sport. U Maxe je to tak z 90 procent o té sportovní stránce," prozradil Jelínek starší s tím, je jeho syna však baví znát golf i po stránce technologií.

“Technologie mu v jeho hře hodně pomáhají. Hodně se zajímá nové hole, shafty, baví ho pracovat s trackmanem, sledovat různá měření, co jak funguje. Akademie mu v tomhle hodně pomáhá. Je možné, že bude chtít jít při studiu tímto směrem, ale tak daleko ještě nejsme," připouští.

Maxmilián Jelínek (Foto: Ladislav Adámek)

V tom, jak velká výhoda to je, že je Max už tak dlouho v Americe, mají Jelínkovi jasno. "Pomáhá mu to hodně, protože je v americkém prostředí, a pomáhá mu to především v hlavě, což je jedna z nejdůležitějších stránek. Když přijde nějaký neúspěch, tak se z toho prostě nestřílí, protože za chvilku je další turnaj a člověk se musí připravovat dál a nemůže ho to nějak psychicky sundavat. Americký přístup, co se týká mentální stránky věci, je výborný. Být silný v hlavě, v tom tkví úspěch."

"Za sezónu hrajete zhruba 25 turnajů a žádný není na stejném hřišti. Hrajete každý týden jinde. To znamená, musíte si umět hřiště nastudovat a udělat si dobré poznámky. To výrazně přispívá k rozvoji hráče. Je to ale také o dobré výživě, fitness, zdravém životním stylu a silné mentální stránce. Jen pokud tohle vše funguje správně dohromady, může být hráč úspěšný," zmiňuje Jelínek.

Nabízí se otázka, jaký má být cíl této americké cesty. Jenže pro Jelínkovi zatím není vize nějakého cíle tak důležitá, jako podmínky, které jsou pro jeho dosažení potřeba. "Ta cesta je hodně dlouhá. Vždy je potřeba mít nějaký cíl, ale je potřeba mít na jeho dosažení ty správné nástroje, podmínky, tréninkové zázemí, hrát ve vysoce konkurenčním prostředí. Max má samozřejmě v hlavě nějaký cíl, ale to, jestli mu vyjde, se teprve uvidí," říká Jelínek starší s klidem.

Jak moc je jeho syn v Americe etablovaný, dokládá i americká vlaječka v leaderboardech u jeho jména na některých turnajích. Je to dané tím, že má dlouhodobě adresu v USA.

"Přístup lidí je k němu naprosto stejný, jako kdyby byl Američan. On je sice Čech, ale jak je tam dlouho, už přemýšlí jako oni a je jako jeden z nich. To jestli tam má českou nebo americkou vlaječku pro něj nehraje roli," říká Jelínek starší a pokračuje.

"Od sedmi tam byl s maminkou, ale od 13 let je tam úplně sám na internátní škole. Formuje to jeho osobnost, musel se starat sám od sebe už od mala. Ale bylo to jeho rozhodnutí. Pokud by řekl, že tohle nechce, nebylo by to tak. Já jsem osobně rád, že to tak chtěl, protože ho to určitě posunulo. Nejen golfově, ale i osobnostně. Někdy mám pocit, že už se nikdy nebude chtít vrátit do Čech, to ale uvidíme," dodává s úsměvem.

Maxmilián Jelínek (Foto: Zdeněk Sluka)

Když je za synem v Americe, což se prý děje tak čtyřikrát pětkrát do roka, občas se prý na turnajích potká se slavnými hráči, jejichž synové hrají na stejných akcích. Už měl tak možnost potkat se i s Tigerem Woodsem.

"To je velké haló a všichni se jdou na něj podívat. U Charlieho všichni sledují, jestli je jeho švih opravdu stejný jako u táty, jak se říká. Je zajímavé to vidět. Nedávno hrál Max i se synem Iana Poultera. Jsou to úplně skvělí, normální, pokorní kluci," vypráví Jelínek senior.

"Samozřejmě mají jinou startovací pozici, když to jejich tátové hrají na takové úrovni. Jsou schopní jim dát hodně zkušeností a dát jim okamžitě zpětnou vazbu. Nemluvě o těch nejlepších fitterech, ke kterým mají přístup. Mají zkrátka všechno na té nejlepší rovni."

“I když je ale tohle všechno k nezaplacení, ta práce je pak stejně na těch mladých klucích, ať jsou synové kohokoliv. Oni jsou ti, kdo musí zahrát výsledek. Jako hráči nemají žádné úlevy, akorát je kolem nich větší rozruch. To jim paradoxně může i ublížit, ale zase si zvyknou dříve na tlak. Tak to prostě je," končí otec českého talentu své vyprávění.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení