Kdo může za rekordní skóre -34? Woods a bezbranné hřiště

Jon Rahm

Hned úvodní turnaj roku přinesl změnu v rekordních zápisech PGA Tour. Skóre -34 je tím nejnižším, jaké kdy golfista na některém z turnajů zámořské tour od roku 1950 dosáhl. A diskuse po tomhle střeleckém festivalu neberou konce. Je to trend a jen začátek?

Jon Rahm prožíval po Turnaji šampionů na hřišti Plantation na havajském ostrově Maui smíšené pocity. Dohrál se skóre 33 ran pod par a o dvě rány překonal předchozí rekordní výsledek Ernieho Else z roku 2003. Přesto nevyhrál.

Ještě o ránu níž stlačil skóre Cameron Smith. Přitom 33 ran pod par by bralo výhru všude jinde. Téma bylo nastoleno – byl turnaj na Havaji výjimkou, nebo se v budoucnu dočkáme dalších podobných střeleckých festivalů?

Rahm jako přímý účastník na tuhle otázku neodpověděl ano, ale ani neřekl rezolutní ne. Nicméně dodal, že je za to odpovědný v tom nejlepším slova smyslu Tiger Woods.

"Nejspíš víte, o čem mluvím. Událo se něco, na co bude nejspíš spousta golfových puristů reagovat tím, že budou chtít měnit míčky, aby tolik nelétaly, zkrátit drivery, zkrátka udělat tohle, nebo tamto," konstatoval po turnaji 27letý Španěl.

"Prostým faktem ale je, že od té doby, co začal hrát golf Tiger Woods, přišli do golfu lidé, kteří berou tuhle hru mnohem vážněji. Každý o golfu přemýšlí a bere ho jako sport. Takže úroveň hry nás všech je mnohem vyšší, než bývala," vysvětloval Rahm.

Pravdou je, že Woods po svém vstupu do golfu během let přivedl ke hře množství hráčů. Řada z nich přiznala, že to byl právě Woods a jeho rekordy a vítězství, které se pro ně staly zásadní motivací.

"Tiger je úžasný hráč a byl lepší, než jsme my všichni kdy byli. Ale celkově si myslím, že průměrný hráč je dnes lepší golfista. A když potom přijdete na hřiště, jehož jedinou obranou je vítr, obvykle na takovém hřišti i s rychlostí větru kolem 20 až 25 mil za hodinu nastřílíme 20 až 26 ran pod par a vyhrajeme," poznamenal Rahm.

Jenže tentokrát bylo hřiště Plantation doslova bezbranné, takže se hráčům nabídla výjimečná šance předvést, jak jsou opravdu dobří. Proto vlastně ani Rahma a další hráče konečný výsledek ani příliš nepřekvapil.

"Když se na takové hřiště dostanete a není žádný vítr, co byste jiného očekávali? Hrajete na 50 metrů široké fairwaye, na měkké greeny, takže je jasné, že se budou hrát nízká skóre. Tak to prostě je," nehledal Rahm na výsledcích úvodního podniku roku na PGA Tour nic převratného ani přelomového. Jen potvrzení vysoké herní kvality hráčů.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení