Nový rok na PGA Tour startuje zostra. Bitvou o golfový trůn

Jon Rahm

Po několikatýdenní "vánoční" pauze opět startuje PGA Tour. A pěkně zostra. Na turnaji určeném pouze pro loňské šampiony na Havaji startuje osm hráčů z první světové desítky a v sázce bude i pozice světové jedničky. O tu si to rozdají Jon Rahm a Collin Morikawa.

Turnaj Sentry Tournament of Champions na hřišti Plantation v Kapalua Resortu na Havaji tradičně "restartuje" PGA Tour po krátké zimní přestávce. Letos s opravdu hvězdným startovním polem.

Představí se v něm 38 z 39 vítězů na PGA Tour ze sezony 2020/21 včetně olympijského vítěze z Tokia Xandera Schauffeleho. Chybět bude pouze Rory McIlroy.

Hlavním motivem turnaje nejspíš bude duel o světový golfový trůn. V roli prvního hráče světa se do hry po delší odmlce vrací Jon Rahm a jeho vyzývatelem bude aktuálně těsně druhý Collin Morikawa.

Sedmadvacetiletý Španěl hrál na PGA Tour naposledy v září na Fortinet Championship, kde neprošel cutem, a jeho posledním turnajem bylo říjnové Andalucia Masters, kde také nedal cut.

Ani to ale nic neměnilo na tom, že Rahm odehrál skvělý loňský rok, v němž vyhrál US Open a z 21 startů skončil třináctkrát v top 10. A to ho ještě pozitivní test na covid připravil o prakticky jisté vítězství na the Memorial a o start na olympijském turnaji v Tokiu.

Morikawa, který loni vyhrál turnaje The Open a WGC-Workday Championship, k nimž přidal v listopadu i triumf na DP World Tour Championship a jako první Američan v historii i vítězství v Race to Dubai, útočil na pozici světové jedničky už na Woodsově podniku World Challenge na Bahamách.

Čtyřiadvacetiletý Američan měl světový trůn doslova na dosah, po třech kolech vedl o pět ran, ale v závěrečném dějství zkolaboval, zahrál 76 ran a první šanci stát se světovou jedničkou nevyužil.

Na Havaji bude mít druhou příležitost. A ani nemusí nutně vyhrát. Pokud Rahm skončí mimo první pětku, stačí mu i samostatné druhé místo, nebo dokonce i třetí v závislosti na umístění Rahma.

Pokud se Morikawa stane světovou jedničkou, bude teprve čtvrtým hráčem historie, který by se na golfový trůn dostal ještě před dovršením 25 let. Před ním to dokázali Tiger Woods, Rory McIlroy a Jordan Spieth.

Snadné to ale Morikawa mít nebude i vzhledem k hvězdné konkurenci. Z první světové desítky totiž chybí pouze McIlroy a Dustin Johnson, který sice na Havaji dvakrát vyhrál, ale v předchozí sezoně nevyhrál na PGA Tour žádný turnaj, a tak se na turnaj nedostal.

Nechybí ale Bryson DeChambeau, Brooks Koepka, dvojnásobný vítěz turnaje šampionů Justin Thomas, vítěz FedExCupu Patrick Cantlay a Jordan Spieth. A také Phil Mickelson, který si na Havaji zahraje po dlouhých 21 letech.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení