Milionáři na PGA Tour přibývají. Letos se jich "urodilo" 124

PGA Tour

Karta na PGA Tour rovná se vstupenka do "klubu milionářů". Tahle jednoduchá rovnice jen potvrzuje to, o jak velké peníze se v zámořské sérii hraje a kam se výše finančních odměn během relativně krátké doby posunula. A není žádným tajemstvím, že významnou roli v razantním růstu výše odměn sehrál Tiger Woods.

V předchozí sezoně PGA Tour ukončené letos v září turnajem Tour Championship zakončilo sezonu v roli milionáře celkem 124 hráčů. Takže by se dalo říct, že každý, kdo vlastnil plnou kartu na tour, si vydělal milion dolarů a víc.

Tím posledním na 124. pozici byl Tyler McCumber s výdělkem 1 025 909 dolarů, a to i přesto, že z 25 turnajů, které odehrál, prošel cutem jen na deseti z nich a jeho nejlepšími výsledky byla dvě umístění v top 6.

Jen potvrzení toho, že turnajové prize money jsou natolik štědré, že stačí několik umístění v první desítce a z hráče je milionář.

Na opačném pólu finančního žebříčku figurovala hned čtveřice hráčů s výdělky přesahujícími 7 milionů dolarů. Nejvýše postavený byl Jon Rahm s příjmem 7 705 933. Pokud by se ale započítal i bonus pro vítěze FedExCupu po závěrečném turnaji sezony ve výši 15 milionů dolarů, rázem by se vítězem stal Patrick Cantlay s bezmála 23 miliony dolarů.

Potom trochu jako příběhy z jiného světa vypadají pohledy do minulosti. Když se slavný Arnold Palmer stal v roce 1967 prvním golfistou, který si vydělal více než jeden milion dolarů v kariéře. Po čtrnácti sezonách na PGA Tour.

Nebo když se na konci roku 1988 stal Curtis Strange prvním hráčem, který dokázal vydělat více než jeden milion dolarů během jediné sezony.

Zní to až směšně, když dnes na drtivé většině turnajů PGA Tour získá vítěz milion a víc. A jisté je, že v už probíhající sezoně to bude opět o něco víc, takže golfových milionářů nejspíš opět přibyde.

Vedení PGA Tour tak trochu zatlačené potenciální saúdsko-arabskou konkurencí už oznámilo, že v roce 2022 dojde k navýšení fondu odměn z 367 milionů na 427 milionů dolarů, přičemž prize money turnajů se zvýší v průměru o milion dolarů. A bonus za triumf ve FedExCupu se zvedne na 18 milionů.

V poslední dekádě si nejlepší golfisté vydělávají mezi sedmi až devíti miliony dolarů. Výjimkou byl Jordan Spieth v roce 2015, když i díky pěti turnajovým vítězstvím nastřádal 12 milionů dolarů.

A vliv Tigera Woodse na růst odměn? Ten je zřejmý. Hned v jeho první kompletní sezoně v roce 1997, kdy vyhrál Masters, se počet milionářů oproti předchozímu roku zdvojnásobil na osmnáct. A rostl dál. Až na 93 v roce 2006.

Pět let před nástupem Woodse vydělávali hráči v průměru 146 tisíc dolarů, pět let poté už byl průměrný výdělek 650 tisíc a 55 hráčů si vydělalo milion a víc.

"To, co udělal Woods pro golf za poslední dvě dekády, je neuvěřitelné. On je strůjcem toho, o jaké peníze se dnes hraje. On přinesl zvýšenou sledovanost, více sponzorů, větší zájem. A všichni jsme z toho měli a máme prospěch," konstatoval už před časem Phil Mickelson.

On sám, když vyhrál ještě jako amatér svůj první turnaj PGA Tour v Tucsonu, vzpomínal, že tehdy byla prémie pro vítěze 180 000 dolarů.

"Mluvil jsem tehdy se svým agentem o tom, jestli ještě během svého života, ne během kariéry, ještě zažiju to, že se bude hrát o milion dolarů pro vítěze. Teď se o to hraje každý týden. Největší zásluhu na tom má právě Tiger," uznal Mickelson.

Sám během kariéry vydělal na turnajových odměnách 94 milionů. Jen Woods dokázal uhrát víc – 120 milionů dolarů.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení