Zemřel Lee Elder, první hráč, který v Augustě zbořil rasovou bariéru

Lee Elder

Ve věku 87 let zemřel v neděli Lee Elder, který se v roce 1975 zúčastnil jako první Afroameričan v historii slavného Masters. Nejen golfový svět tak uctívá památku nejen skvělého hráče, ale i někoho, kdo zásadním způsobem přispěl k odstranění rasové segregace v golfu.

Ještě v letos dubnu při posledním Masters Elder poprvé působil jako čestný startér po boku velikánů Jacka Nicklause a Garyho Playera při slavnostním ceremoniálu na prvním odpališti Augusta National.

Během své kariéry vyhrál čtyřikrát na PGA Tour, ale jak píší zámořská média, mnohem více ho proslavil boj proti exkluzivitě v golfu.

"Byl šampionem rasové spravedlnosti a průkopníkem, který roztrhal provazy segregace v Augusta National, když se stal prvním černošským golfistou, který se zúčastnil Masters v roce 1975," píše Golf Channel.

Elder se narodil v Dallasu 14. července 1934, ale téměř v 10 letech osiřel, když jeho otec padl v 2. světové válce a brzy poté zemřela i jeho matka. Po přestěhování do Los Angeles pracoval příležitostně na místních hřištích.

Tam si ho vzal pod křídla profesionál Ted Rhodes, Elderův předchůdce v boji za zbourání rasové bariéry v golfu. Pod jeho vedením Elder začal zlepšovat svou hru. V roce 1961 vstoupil do Spojené golfové asociace pro černošské hráče, kde dominoval 18 vítězstvími z 22 startů.

Na PGA Tour se konečně dostal v roce 1968 a v nováčkovské sezóně dal o sobě vědět vzpomínanou prohrou v play off s Jackem Nicklausem ve Firestone. Jakkoliv byl už jeho postup na PGA Tour velmi složitý, jeho boj tím teprve začal a Elder musel čelit mnoha útlakům a výhrůžkám.

Během turnaje v Memphisu jeho míček během kola záhadně zmizel a jiný hráč Terry Dill pak dosvědčil, že viděl diváka míček zvednout a zahodit ho. Elder pak dostal volný drop, ale do hotelu mu pak chodily výhrůžky smrtí.

V roce 1968 na Monsanto Open v Pensacole na Floridě se musel on i ostatní černošští hráči převléknout na parkovišti, protože členové klubu vpustili do klubovny pouze bělochy. Velkým zadostiučiněním pak bylo jeho vítězství v Pensacole v roce 1975, kterým si vysloužil historickou pozvánku na Masters.

A tak se stal 10. dubna v 11:11 prvním černošským golfistou, který kdy v Augustě soutěžil na Masters a zbořil tak jednu z největších rasových bariér v tehdejším sportu. Elder vzpomínal, že před Masters dostal na sto výhrůžek smrtí, ale když přišel turnajový týden, slyšel už jen jásot.

"Na každém greenu se mi dostalo ohromného potlesku. Každý z těch lidí křičel ´Pojď Lee. Hodně štěstí,´" vzpomínal Elder po 40 letech. Tehdy neprošel cutem, ale cesta k rovnoprávnosti již byla vytyčena.

V roce 1979 se Elder stal prvním černošským hráčem, který se kvalifikoval do amerického týmu pro Ryder Cup. Aktivně vystupoval proti golfovým klubům, které stále zakazovaly vstup černošským hráčům. Pod svým jménem založil také stipendijní fond, který umožňoval lidem s nízkými příjmy studovat na univerzitách.

Ani ne devět měsíců poté, co hrál Elder poprvé na Masters, se narodil Tiger Woods. O 21 let později byl Elder u toho, když tam Woods získal své první vítězství v roce 1997. „Bylo to, jako bych sám vyhrál. Být tam a vidět, co Tiger dokázal, pro mě znamenalo úplně všechno,“ vzpomínal.

"Byl to průkopník v mnoha ohledech," uvedl Jack Nicklaus. "Ano, byl prvním černošským hráčem na Masters, ale to jen podtrhlo, kolik tvrdé práce Lee vložil do podpory každého, kdo měl sen hrát PGA Tour a myslel si, že je před ním mnoho překážek," napsal Nicklaus.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení