Válka se Saúdy je na spadnutí. DP World Tour chce být nelítostná

Saudi International

Konkurenční boj o nadvládu nad světovým golfem už by měl brzy naplno vypuknout. Po PGA Tour je i DP World Tour připravena odmítnout žádosti svých nejlepších hráčů startovat na Saudi International v příštím roce, hráči by tak nemohli přijmout jen na startovném sedmimístné částky v dolarech.

Podle zprávy, kterou vydal britský Telegraph, budou tvrdým postojem DP World Tour k účasti na saúdském podniku někteří hráči nemile zaskočeni. Od svého založení v roce 2019 byl turnaj s dotací 5 milionů dolarů součástí European Tour a hráči věřili, že jim v účasti nebude bráněno.

Někteří z nich mají dokonce se Saúdy víceleté smlouvy, které podepsali ještě předtím, než došlo mezi šejky a evropskou centrálou ve Wentworthu k zásadnímu rozkolu.

Podle Telegraphu nejsou představitelé DP World Tour v čele se svým komisionářem Keithem Pelleyem ochotní činit jakékoliv kompromisy a potrestají každého svého člena, který se na saúdském turnaji i přes varování rozhodne hrát.

Nástrojem hrozby má být i trochu vypočítavý tah DP World Tour, která odmítá dopředu sdělit druh a výši postihu. Potenciální rebelové tak nebudou vědět, co riskují, pokud přijmou saúdský šek, který bude mít pro ty největší hvězdy milionovou hodnotu.

Podobně nekompromisní postoj vůči saúdským iniciativám předeslala také PGA Tour v čele s Jayem Monahanem. Mezi hráči, kteří ho již měli zažádat o povolení startovat na Saudi International, mají být Dustin Johnson, Henrik Stenson, Lee Westwood, Tommy Fleetwood, Graeme McDowell, Bryson DeChambeau či Ian Poulter.

Dustin Johnson (Foto: GettyImages)

"Rádi si o sobě myslí, že jsou ´nezávislí dodavatelé´, a nebude se jim to líbit. Velké peníze od Saúdů dostávali už v minulosti a myslí si, že na ně mají pořád nárok," uvedl pro Telegraph nejmenovaný zasvěcený zdroj.

Saúdské snahy na vytvoření nového golfového okruhu, které jsou podle zpráv vůči stávajícím golfovým pořádkům mnohem více predátorské než spolupracující, prý také radikálně mění vztahy a vytváří nové aliance. 

A tak se proslýchá, že Pelley nepovolí svým hráčům hrát ani na Asian Tour, která se se Saúdy spojila.  A to nejen tím, že Saudi International přešlo do jejího kalendáře jako vlajková loď, ale i přijetím investice 200 milionů dolarů, za které se Veřejný investiční fond Saúdské Arábie vedený Gregem Normanem uspořádá v rámci Asian Tour 10 nových turnajů.

Má se za to, že je to jen předzvěst vzniku saúdské Super Golf League, které vztah s Asian Tour dodá na kredibilitě tím, že Saúdům poskytne přístup ke světovému golfovému žebříčku a bude zásobovat soutěž přívalem hráčů.

Oproti tomu se PGA Tour a DP World Tour ještě více přimkly k sobě navzájem. Bojové linie ostatně již rázně vytyčil předseda European Tour David Williams když prohlásil, že "Asian Tour se změnila z partnerů v konkurenci. A my jsme nelítostní konkurenti."

Toto téma bylo i jedním z hlavních během týdne finálového turnaje European Tour DP World Tour Championship v Dubaji, kde byl Pelley vídán v důvěrných hovorech s mnoha evropskými hvězdami debatujíc o jejich možných startech u konkurence.

Hráči prý chtěli znát výši trestů, pokud by vzdorovali, ale Pelley jim to zjevně neřekl. "V pokeru také nikomu neukazujete, co máte v ruce, a stejné to je i v tomto případě," uvedl zdroj Telegraphu.

Odstraněna již prý byla také maximální výše pokuty za hraní na jiném okruhu bez povolení. Nyní již prý bude pouze na vedení DP World Tour, jaká bude její výše nebo jestli rovnou přistoupí k suspendacím.

"Zdá se, že hráči mají pocit, že Tour nezasáhne tvrdě, ale na nejvyšších místech už je rozhodnuto, že tresty budou mnohem tvrdší, než nějaké neúčinné pokuty," uvedl zdroj Telegraphu s tím, že hrozba tvrdých postihů jde ruku v ruce s masivním navýšením odměn na obou hlavních túrách.

"Když hráči nakonec zjistí, jakou cenu by zaplatili, přijdou na to, že to za to nestojí. Zvláště s obrovským nárůstem odměn a příležitostem k výdělku na obou hlavních túrách. Nikdo netouží po tom čelit hrozbě doživotního zákazu, pokud se neblíží konci své kariéry,“ uvedl zdroj.

"Bude zajímavé sledovat, kdo půjde proti oběma túrám a bude startovat na Saudi International. Může to naznačit, jestli je celý projekt Super Golf League životaschopný nebo ne," citoval Telegraph svého insidera.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení