Dubaj drtivě ovládl Morikawa. Pomohl i kolaps McIlroye

Collin Morikawa

Kolaps Roryho McIlroye a naopak skvostný a drtivý finiš Collina Morikawy rozhodly o tom, že prvně jmenovaný nedosáhl v Dubaji na hattrick, zatímco 24letý Američan triumfoval nejen na turnaji DP World Tour Championship, ale stal se i prvním Američanem, který zvítězil v Race to Dubai a byl korunován evropskou jedničkou.

Morikawa završil v Dubaji svůj skvělý rok. Hráč, který teprve před dvěma a půl rokem přestoupil k profesionálům, vyhrál letos poprvé major, turnaj WGC, odbyl si povedenou premiéru v Ryder Cup  a teď přidal triumf v Race to Dubai. Jak první Američan v historii.

"To vypadá a zní hodně dobře," neskrýval Morikawa spokojenost nad výčtem toho, co letos všechno dosáhl. V Dubaji byl přitom dlouho tak trochu nenápadný. Ani první devítka finálového kola ještě nenasvědčovala tomu, že by se mohly začít dít velké věci.

Jenže závěr v podání vítěze letošního The Open byl impozantní. Pět birdie na posledních sedmi jamkách ho katapultovalo do čela leaderboardu a z něj už ho nikdo nesundal.

"Lhal bych, kdybych tvrdil, že jsem nesledoval, co se dělo kolem mě. Věděl jsem, co předváděl Matt. Byla to od něj jízda," přiznal Morikawa, který jako by se na první devítce hledal.

"Pořád jsem si opakoval, že se hraje na osmnáct jamek, že musím být trpělivý, že se musím pořád soustředit. Jediné, co jsem potřeboval, bylo chytit jiskru. To se povedlo. Stejně jako přesměrovat tu nervózní energii do vzrušení," přiznal 24letý Kaliforňan.

"Vyhrát turnaj DP World v Dubaji a jako první Američan Race to Dubai je pro mě něco výjimečného. Stačí, když vidím ta velká jména, která to dokázala přede mnou," dodal Morikawa.

Do hry o turnajový titul vstoupil jako první obhájce loňského vítězství Matt Fitzpatrick. Finálovou rundu rozehrál famózně – nasbíral sedm birdie a srovnal se s McIlroyem na první příčce. V závěru mu ale trochu došel dech, když na šestnáctce a sedmnáctce zapsal bogey. Nakonec dělil se skóre -14 dělenou druhou pozici s Alexandrem Björkem.

McIlroyův sen o třetím vítězství na DP World se začal rozplývat v závěru finálové rundy. Nejprve na čtrnáctce neproměnil putt do birdie, vzápětí patnáctce se míček po druhé ráně odrazil od vlajky až do bunkeru a bylo z toho bogey.

Další dvě bogey pak přidal ještě na šestnáctce a na osmnáctce, kde po drivu málem skončil v autu a nezachránila ho ani výjimečná rána mezi palmami a nad dvorky domů sousedících s hřištěm Earth. Nakonec se propadl na dělenou 6. pozici se skóre -12.

Zatímco McIlroy zahrál na posledních čtyřech jamkách tři bogey a kolo dohrál celkově za +2, Morikawa na druhé devítce a v závěru exceloval. Na posledních pěti jamkách nasbíral čtyři birdie a kolo dohrál se skóre -6. Celkově -17 a jako první Američan v historii triumfoval v Race to Dubai.

Konečné pořadí turnaje naleznete zde.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení