St. Andrews v ohrožení. Proslulé hřiště může zmizet v moři

Old Course v St. Andrews

Něco takového si nejspíš nikdo z golfových nadšenců nedokáže představit. Slavnému golfovému Old Course v St. Andrews hrozí v příštích dvaceti letech zkáza kvůli erozi pobřeží. Některé z jamek místa, kterému se říká domov golfu, mohou nenávratně zmizet v moři.

Zpráva, kterou přinesl divákům pořad The One Show, je hodně znepokojující. Především pro golfisty a všechny, kteří tenhle sport milují. Ve zprávě se hovoří o tom, že erozí pobřeží je ve Skotsku ohrožena infrastruktura v hodně 1,2 miliardy liber. A termín? Do roku 2050.

Pobřeží podél celého Spojeného králoství je zdrojem obav. A platí to i pro proslulé golfové hřiště. Zvedající se hladina moře a naopak mizející pevnina ohrožuje i Old Course. Největší starosti jsou s jamkou číslo 8, která by mohla bez dalších opatření zcela zmizet.

"Když se podíváte na krajinu, ve které se nachází hřiště, je docela nízko položená a hodně blízko moře. To místo je zranitelné," potvrdil i mluvčí St. Andrews Links. "Golf se tu hraje už 600 let. A hrát by se měl dál ještě i za další stovky let."

Klub už začal pracovat na přestavbě a úpravě písečných dun, aby se pokusil omezit účinky zvyšující se hladiny. A snaží se vytvořit další překážku proti mořskému příboji.

"Pokud zmizí vlivem eroze písečné duny, pak se záplavy stávají mnohem větším a reálnějším nebezpečím. Obecně v celém Skotsku ubývá vlivem eroze pobřeží. A jak stoupá hladina, vše se zrychluje," varoval doktor Jim Hanson z Glasgowské univerzity.

Podle jeho slov vlivem změn klimatu se podle jeho slov od 80. let minulého století do současnosti míra eroze zdvojnásobila. "Ve skutečnosti někdy i ztrojnásobila," dodal.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení