Trenéra Woodse stále budí výčitky. Tigera jsem přetrénoval!

Tiger Woods a Sean Foley

Sean Foley si v posledních 20 letech vybudoval pověst jednoho z nejprominentnějších golfových trenérů světa. Jenže věří tomu, že jeho selhání v roli trenéra švihu Tigera Woodse je důvodem, proč se stále v noci budí s výčitkami svědomí.

Foley byl hostem v podcastu svého kolegy trenéra Clauda Harmona III. s názvem Off Course with Claude Harmon. Prozradil na sebe, že se pravidelně v noci budí a to někdy kolem třetí hodiny ráno. Neví proč, ale o jednom důvodu by možná věděl.

"Myslím, že to nejspíš souvisí s někým, komu jsem moc nepomohl a můj mozek to ví. Nevím, ale stává se mi to docela často. Snažím se znovu usnout, ale pořád to tam je. Musí to souviset s golfem," vyprávěl Harmonovi Foley.

I když je Foley obrovsky úspěšným koučem, mezi jehož svěřence patřili nebo stále patří Justin Rose, Danny Willett, Cameron Champ nebo Tiger Woods, přiznává, že ne vždy odvedl tu nejlepší práci, a to právě pokud jde o Woodse.

Foley ho trénoval zhruba čtyři roky až do roku 2014, než jejich spolupráce skončila. Woods měl v roce 2013 skvělou sezónu s pěti vítězstvími, ale v pokračující spolupráci s Foleym bojoval se zraněním zad a také se svým driverem.

Ke konci partnerství a po jeho ukončení byl pak Foley kritizován za svou techniku trénování, kterou mnozí označili za příliš technickou. Když se za tím dnes Foley ohlédne, označuje to za přetrénování.

"V té době jsem byl ještě příliš metodický a myslím, že pro mé původní hráče, které jsem na Tour trénoval, to bylo perfektní. Ale u něj jsem to podcenil, nebo byl příliš arogantní, abych pochopil stav, ve kterém se nacházel," vyprávěl Foley.

"V roce 2009 vyhrál pět ze svých posledních šesti startů. Pak se vrátil a v polovině roku 2010 nedokázal prolomit par. Přitom se nic nezměnilo, pořád měl stejný švih, stejné puttování, stejné chipování a stále ho trénoval Hank Haney. Myslím, že to ukazuje, že problém byl hlavně v tom, že když přestanete být neporazitelný, je to těžké."

"Myslím, že jsem ho přetrénoval ve smyslu toho, že jsem si myslel, že mnoho problémů, které měl, byly technického původů. Mnohem více, než opravdu byly," míní zpětně Foley. "Ale to bych mohl říct o každém, koho jsem předtím trénoval. Pokaždé se vám to prostě nepovede," mrzí Foleyho.

S Woodsem se ale rozešli v dobrém. "Rád bych poděkoval Seanovi za pomoc jako trenérovi i za jeho přátelství," uvedl tehdy Tiger v prohlášení oznamující konec jejich spolupráce. Foley tvrdí, že přáteli jsou dodnes a nezabývají se tím, co mohlo být jinak.

"Byl jsem tu pro něj v době, kdy všichni opouštěli jeho svět a já jsem do něj vcházel doslova jako do pouštní bouře," uvedl Foley, který začal s Woodsem spolupracovat necelý rok po jeho osobním skandálu v roce 2009.

"Věděl jsem, že budu srovnáván se vším, co dokázal. Tak trochu mi bylo jasné, že to bude těžké, ale byl jsem tu pro něj, bránil jsem ho, měl ho rád a dělal jsem svou práci trenéra. Ale bylo by nezodpovědné říkat, že bych udělal všechno znovu stejně. Nejsem génius," ví už nyní Foley, jemuž však tehdejší chyby nedají i po tolika letech klidně spát.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení