Největší golfová kletba? Už od roku 1960 provází Masters

Augusta National

Věříte na kletby, prokletí, pověry, nebo jiné podobné věci zavánějící nadpřirozenem? Nic z toho se nevyhýbá ani sportu. Takový Ivan Lendl by ve spojení s tenisovým Wimbledonem mohl vyprávět. A nebyl zdaleka sám. Něco jako prokletí najdeme i v golfu.

Dokonce na jednom z nejuctívanějších turnajů a v jednom z nejposvátnějších míst v golfu. Na Masters v Augustě National. Tenhle turnaj má hned několik letitých tradic včetně zeleného saka, zákazu mobilních telefonů, caddie v bílých kombinézách, večeři šampionů, při níž je hostitelem poslední vítěz.

To jsou tradice, které většinou nikomu nevadí, i když kedíci by asi ne vždy souhlasili. Existuje ale i jedna ne zrovna milovaná tradice Masters. Soutěž Par 3. Ve skutečnosti po vítězství na tomhle klání vlastně nikdo ani moc netouží, protože právě s ním je spojená kletba provázející Masters.

Důvod, proč tuhle soutěž nikdo až tak moc vyhrát nechce je prostý: od své premiéry v roce 1960 dosud ani jediný golfista po vítězství v soutěži Par 3 nikdy nevyhrál Masters. Po pravdě, ta kletba je ještě horší – v celé historii jen dva hráči, kteří zvítězili v tříparovém turnaji, potom někdy v příštích letech vyhráli i Masters.

Kletba se stala už tak proslulou, že někteří hráči dokonce úmyslně prohrají, aby nepadli za oběť prokletí Masters. Tiger Woods se na tříparovém turnaji v roce 2004 dostal do tříčlenného play-off, ale raději do rozstřelu nenastoupil.

"Naprosto v tohle prokletí věřím," přiznal bývalý vítěz US Open Andy North, dnes analytik ESPN. "Jednou jsem zahrál čtyři birdie na prvních pěti, nebo šesti jamkách a vedl jsem. Schválně jsem pak poslal dvě rány do vody, abych měl jistotu, že se nic hloupého nestane."

Nejblíž ke zlomení kletby měl Raymond Floyd v roce 1990. Poté, co vyhrál středeční soutěž Par 3, držel ještě šest jamek před koncem ve finálovém kole náskok čtyř ran. Nakonec ale prohrál v play-off, čímž legendu o kletbě ještě upevnil.

Matt Wallace, který vyhrál tříparový turnaj v roce 2019, ani na samotném turnaji neprošel cutem. Nebyl zdaleka prvním. Před ním totéž zažilo osmnáct hráčů, on byl devatenáctým.

V letech 2020 a 2021 byla soutěž Par 3 zrušena kvůli covidové pandemii. Většina hráčů touhle zprávou nejspíš nebyla příliš zklamána…

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení