Premier Golf League chce jednat s PGA Tour. Nechce revoluci

Premier Golf League

Vedle chystané golfové soutěže financované ze Saúdské Arábie, jejíž šéfem je Greg Norman, je tu ještě Premier Golf League, která hodlá v blízké budoucnosti spustit svou vlastní soutěž inspirovanou závody Formule 1. Podle posledního vývoje se zdá, že by mohla být vůči tradičním golfovým pořádkům tou méně agresivní entitou.

Premier Golf League (PGL) má podle svého šéfa Andyho Gardinera zájem spíše postupovat v souladu s PGA Tour a jejím partnerem European Tour, než jít proti. Gardiner to uvedl v rozhovoru pro ESPN.

V posledních měsících v tom byl trochu zmatek. Své plány narušit zavedené golfové pořádky postupně odhalovaly jak PGL, tak i tak zvaná Super Golf League. Jak bylo vše zahaleno rouškou tajemství, bylo nejen pro golfové fanoušky zpočátku složité obě skupiny od sebe odlišit.

Super Golf League je podle všeho chystaný projekt financovaný ze Saúdské Arábie. Jestli je její ustanovení konečným cílem společnosti LIV Golf Investments, jejíž šéfem je Greg Norman a do které tečou ropné dolary ze saúdského Veřejného investičního fondu, to se nejspíš brzy ukáže.

Zatím tento fond významně podpořil Asian Tour čáskou 200 milionů dolarů a pořadatelstvím 10 nových turnajů asijské série, což má být podle zámořských komentátorů právě krok k ustanovení Super Golf League, která se vůči PGA Tour údajně staví do vyloženě predátorské pozice.

A pak je tu PGL, samostatný subjekt, který v červnu vyhlásil plány na 18 turnajů, z nichž každý by měl být dotovaný obří sumou 20 milionů dolarů, přičemž celková dotace jednoho ročníku by měla být 250 milionů liber.

Vítěz jednoho turnaje by měl inkasovat 4 miliony dolarů, což je o skoro polovinu více, než dostane šampion nejlukrativnějšího turnaje na PGA Tour The PLAYERS Championship.

Gardiner však nyní uvedl, že ačkoliv hodlá dál pracovat na naplnění deklarovaných propozic PGL, která by měla odstartovat v lednu 2023, raději by je realizoval ve spolupráci s PGA Tour. To prý může, ale také nemusí mít nic společného s tím, že podle ESPN část jeho týmu přeběhla do Normanova "saúdského podniku".

"Nejsme destruktivní. Jsme jen divize vytvořená v rámci (PGA Tour). Říkáme tomu společné sankcionování. A PGA Tour ukazuje, že podobná alternativní pole pro ni mají hodnotu," uvedl Gardiner, čímž měl zřejmě namysli nově spolupořádané turnaje s European Tour.

PGA Tour ale zatím jeho vizi nesdílí, nebo se k ní staví zdrženlivě. Sám Gardiner uvedl, že na tyto návrhy zatím ještě odpověď nedostal.

"Mají zodpovědnost za asi 1500 hráčů a vůči všemu, co dosud podnikli společně s European Tour, takže vidím, jak je to složité. Ale věřím, že pokud zasedneme k jednomu stolu, mohli bychom společně mnoho věcí překonat," věří Gardiner.

K podobně vstřícnému postupu má prý daleko saúdská strana. "Oni to vidí jinak. Tvrdí, že golf je vyčpělý, počínají si jako narušitelé a chtějí změnit celou DNA hry," uvedl před časem Paul McGinley, bývalý rydercupový kapitán, který byl u jednání se Saudy za European Tour.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení