Norman o saúdských investicích: Bůh nám žehnej

Greg Norman

Greg Norman poprvé veřejně promluvil od té chvíle, co byly odhaleny plány rozšířit Asian Tour o 10 nových turnajů a nalít do asijské série 200 milionů dolarů prostřednictvím společnosti LIV Golf Investments, za kterou nejsou nic jiného než saudskoarabské petrodolary.

A právě legendární Velký bílý žralok je novým šéfem LIV, Veřejného investičního fondu Saudské Arábie, který nedávno koupil například anglický fotbalový klub Newcastle United a stojí také za něčím, co PGA Tour a European Tour považují za svou největší hrozbu.

Tou je připravovaná nová světová golfová liga, či Super Golf League, jak také bývá nazývána. Vzhledem k tomu, že LIV nebude pouze jen investorem nových 10 turnajů na Asian Tour, ale i jejich pořadatelem, sílí spekulace, že je to jen předstupeň ustanovení samostatné soutěže.

Nejspíš se tak blíží ostrý střet mezi PGA Tour a European Tour na jedné straně a saúdskými investory a jejich novou světovou golfovou ligou na straně druhé, ke kterému by mohlo dojít už na začátku příštího roku.

Jsou tu však hlasy, že právě saúdské investice přes Asian Tour jsou obratným krokem, jak se potenciálním sporům s PGA Tour a European Tour vyhnout. Norman se odpovědím na takové dotazy v rozhovoru pro zámořský Golf Digest vyhýbal a nepotvrdil ani, jestli je vznik nové soutěže konečný cíl.

Řekl jen, že série nových deseti turnajů bude mít 72jamkový formát s pravidly USGA a R&A. A především pak akcentoval růst golfu jako takového, které podle něj takové investice znamenají.

"Pokud máme možnost investovat a rozvíjet golf prostřednictvím našich investičních dolarů v Asii, bůh nám žehnej," prohlásila bývalá světová jednička v rozhovoru. "Není na tom nic špatného a nikdo by nás za to neměl odsuzovat," uvedl Norman.

"Jsem jen trochu naštvaný, že se lidé obracejí proti mně, protože to chci udělat přes LIV Golf Investments. Asie se kvůli Covidu dusila. Hráči jen touží po tom jít na hřiště a hrát," řekl Norman, který se prý nechal inspirovat obchodníky, kteří dříve budovali hru v golfově nerozvinutých oblastech. "Mým snem je udělat něco takového v Asii," uvedl.

Norman také hájí LIV jako komerční a autonomní subjekt a nevidí za penězi, kterými disponuje, nic kontroverzního. Stojí za ním prý jen lidé nadšení pro golf.

"Jezdím do Saúdské Arábie už tři roky. Byl jsem pozván, abych tam vytvořil projekt golfového hřiště. Nemůžete soudit, co se tam děje, pokud tam sami nepojedete a neuvidíte to. Jel jsem tam, udělal si obrázek sám a udělal rozhodnutí na základě faktů, která mi byla předložena," pravil Norman.

"Když se tedy Veřejný investiční fond chtěl stát investorem, věděl jsem, co se v zemi děje. Problémy se ženskými právy? Ženy tam na mě udělaly obrovský dojem. Chodí do restaurací, nemají na sobě burky, hrají golf," argumentoval Australan.

Proti tomu však stále stojí statistika, podle které je Saudská Arábie v otázce diskriminace žen až na 147. místě ze 153. Ženy podle kritiků saúdskoarabského režimu stále čelí ponižujícímu chování v souvislosti s uzavíráním sňatků, rozvodů, zdravotní péče či s výchovou dětí.

Co se golfu týče, balík saudských dolarů, který je špičkovým hráčům nabízen, je pro mnohé velmi lákavý a snadný k „shrábnutí“. Jak to která z hvězd konkrétně má, se dá částečně odtušit z jejich reakcí.

Někteří hráči jako Rory McIlroy se stále staví odmítavě, jiní i navzdory hrozbám PGA Tour a European Tour o doživotním vyloučení třeba i vzhledem k věku připouští, že takovým nabídkám nejsou zcela imunní. K těm patří například Phil Mickelson či Lee Westwood.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení