Den zúčtování v bitvě mezi PGA Tour a Saúdy se nejspíš blíží

Dustin Johnson

Zatím spíš v tichosti a jen s občasnými "varovnými výkřiky" probíhá střet mezi PGA Tour, potažmo i European Tour, a saúdskými investory stojícími za projektem Super Golf League a turnajem Saudi International. Ke zlomu by ale mohlo dojít na začátku příštího roku.

To proto, že nejméně osmička hráčů z PGA Tour včetně světové dvojky a hrdiny týmu USA v nedávné rydercupové bitvě Dustina Johnsona, požádala podle Golfweek.com vedení tour o uvolnění, aby mohli hrát na turnaji Saudi International.

V předchozích třech letech byl turnaj součástí European Tour, ale poté, co vedení evropské série v kooperaci s PGA Tour přerušila s turnajem styky, stal se saúdský podnik součástí Asian Tour. A to může být pro zástupce zámořské PGA Tour komplikace.

Mluvčí PGA Tour na přímý dotaz uvedl, že okruh nekomentuje možné žádosti o uvolnění hráčů na turnaje, které se hrají ve stejném termínu jako podniky PGA Tour. Podle pravidel ale členové PGA Tour musí požádat o souhlas a uvolnění, aby mohli hrát na konkurenční akci. A podle regulí smí hráč za sezonu odehrát tři takové turnaje.

Na druhou stranu má šéf PGA Tour Jay Monahan jistou míru pravomocí, aby takovou žádost zamítl, pokud by takový start poškodil smluvní závazky vůči sponzorům PGA Tour. Navíc Monahan už v minulosti pohrozil, že hráči, kteří se k projektu Saúdů připojí, okamžitě skončí na PGA Tour.

A to navždy.

Jenže teď je ve hře hned několik velkých jmen. Vedle Johnsona požádali podle Golfweeku o uvolnění i Tommy Fleetwood, Graeme McDowell, Abraham Ancer, Lee Westwood, Henrik Stenson, Kevin Na a Jason Kokrak.

Turnaj Saudi International se hrál jako součást evropské série od roku 2019. V letech 2019 a 2021 ho vyhrál právě DJ, v roce 2020 triumfoval McDowell. Dalším krokem Saúdů má být Super Golf League, kam lákají nejlepší hráče světa. Především na tučné startovné pohybující se v řádech desítek milionů dolarů.

Reakce hráčů se různí. Zatímco někteří nemají se startem na saúdských akcích žádné problémy, jiní se staví proti. "Je to o tom přijet a shrábnout peníze," prohlásil Rory McIlroy, který účast na turnaji i v projektu Super Golf League odmítl.

"Jednali jsme se Saúdy a byli bychom rádi, kdyby byli dále součástí naší série," uvedl Paul McGinley, bývalý rydercupový kapitán, který byl u jednání za European Tour.

"Oni to ale vidí jinak. Tvrdí, že golf je vyčpělý, počínají si jako narušitelé a chtějí změnit celou DNA hry," dodal s tím, že nejspíš přijde den zúčtování, do kterého se ale zapojí právníci.

Ten zlom a den zúčtování může přijít už na začátku příštího roku.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení