Velká změna pravidel. Amatéři smí podepisovat smlouvy se sponzory

Walker Cup

Amatérským golfistům, zvláště těm špičkovým, nastávají lepší časy. Změny pravidel, které vejdou v platnost 1. ledna 2022 jim umožní podepisovat smlouvy se sponzory a získávat finanční prostředky, aniž by porušili amatérský status.

Řídící orgány světového golfu R&A a USGA v úterý společně oznámily, že změny jsou součástí komplexní modernizace Pravidel amatérského statusu a posunem k tomu, aby byla nová pravidla srozumitelnější a jednoduší k aplikaci.

Na základně zpětné vazby od hráčů a dalších součástí golfového průmyslu nová pravidla identifikují pouze tyto činy, které povedou ke ztrátě amatérského statusu:

  • přijetí ceny přesahující finanční limit (1000 dolarů/700 liber), nebo přijetí finanční odměny v soutěži s vyrovnáním hcp.
  • hraní profesionálně
  • přijímání plateb za poskytování výuky (ačkoliv stále platí všechny výjimky, jako je trénování ve vzdělávacích institucích nebo ve schválených výukových programech)
  • přijetí zaměstnání jako profesionál v golfovém klubu nebo členství v asociaci profesionálních golfistů

Aby byl tento nový přístup snadno splnitelný, byly zavedeny i následující klíčové změny:

  • rozlišení mezi soutěžemi na rány a na vyrovnání hcp z hlediska cen, které  mohou být přijaty
  • pravidlo o ceně se vztahuje pouze na soutěže "od odpaliště k jamce" hrané na golfovém hřišti nebo na simulátoru, ale již se nebude vztahovat na soutěže v nejdelších ranách, puttování nebo na dovednostní soutěže, které se nehrají jako součást hry "od odpaliště k jamce"
  • odstranění všech pravidel týkajících se reklamy, nákladů nebo sponzorství

Právě poslední bod je asi tím nejzásadnějším. Doposud amatéři sponzorské smlouvy či jiná komerční partnerství uzavírat nemohli, ale podle nových pravidel jim to bude umožněno. V tomto ohledu nebudou existovat ani žádná věková omezení, což však vyvolává etické otázky.

"Nevěříme, že věková omezení jsou otázkou pravidel. Spíše věříme, že je na rodičích a nejbližších osobách, aby s těmito rozhodnutími pomáhali," uvedl ředitel R&A pro pravidla Grant Moir.

"Tato pravidla hrají důležitou roli při ochraně integrity a samoregulaci našeho sportu, ale musí se vyvíjet, aby vyhovovala potřebám moderní hry. To je zvláště důležité pro moderní amatérský golf, kde mnoho hráčů potřebuje finanční podporu, aby mohli soutěžit a rozvíjet svůj potenciál. Nová pravidla jim dají tuto příležitost a pomohou udělat golf více inkluzivní," uvedl Moir.

Obě řídící organizace světového golfu byly tvrdě kritizovány například Philem Mickelsonem za to, že nedávno přišly s pravidlem zkracujícím maximální délku driverů. Šestinásobný major šampion označil rozhodnutí za hloupé a jeho autory za amatéry.

S ničím takovým nyní R&A a USGA nepočítají. "Nemohli jsme být při plánování těchto změn otevřenější. S návrhy jsme přišli v únoru a národní řídící orgány, jednotlivce a vůbec kohokoliv, kdo měl zájem o to, co jsme navrhovali, jsme povzbuzovali ke zpětné vazbě. Udělali jsme vše, co bylo v našich silách, abychom pro naše závěry, ke kterým jsme dospěli, dostali co nejvíce informací," prohlásil Moir.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení