Smutná zpráva: Andersson Hed podlehl ve 49 letech rakovině

Fredrik Andersson Hed

Smutné zprávy se nevyhýbají ani zelenému světu golfu. Švéd Fredrik Andersson Hed vybojoval během své kariéry řadu velkých golfových bitev s hřišti i svými soupeři. V tom nejtěžším životním souboji s rakovinou ale podlehl. Zemřel v pouhých 49 letech.

Fredrik Andersson patřil k silné generaci švédských golfistů, a přestože nikdy nepatřil k největším hvězdám na golfové scéně, nasbíral řadu pozoruhodných výsledků a úspěchů.

Ke golfu se dostal v deseti letech a zcela mu propadl poté, co na jednom z turnajů na cestě za vítězstvím nasbíral 72 stablefordových bodů. Cenné úspěchy sbíral i jako junior, když vyhrál European Young Masters, nebo se stal juniorským mistrem Švédska ve hře na rány.

Po přestupu mezi profesionály vyhrál dva turnaje na Challenge Tour – první v roce 2003 a druhý o sedm let později, když bojoval o to, aby udržel kartu na European Tour. V první evropské lize odehrál 358 turnajů a největšího úsěpchu se dočkal při tom s pořadovým číslem 245.

Vyhrál v roce 2010 turnaj BMW Italian Open. Byla to jeho nejlepší sezona, v níž skončil druhý na prestižním turnaji BMW PGA Championship a připsal si dalších pět umístění v top 10. Šestý skončil na podniku WGC-HSBC Champions v konkurenci takových hráčů, jako Tiger Woods, Ernie Els a další.

Zahrál si v roce 2011 i v týmu Evropy v soutěži Royal Trophy proti výběru Asie a mohl se tehdy radovat z vítězství 9:7. Golfovou scénu opustil v roce 2015 po 358 odehraných turnajích, v nichž dosáhl na jedno vítězství, šest druhých míst a 31 umístění v top 10.

V roce 2004 se oženil a přidal ke svému příjmení jméno své manželky Anny Hed. Měli spolu dvě děti – Vigga a Molly.

"Je vždycky smutné, když rodinu European Tour někdo opustí, ale v případě Fredrika to bylo až příliš brzy. Fredrik byl milován v golfovém světě i mimo něj," uvedl zástupce European Tour Keith Waters a vyjádřil hlubokou soustrast nejbližším pozůstalým Anderssona Heda.

Jeho úmrtí nezůstalo v golfovém světě bez odezvy a na sociálních sítích vzdalo poctu švédskému golfistovi množství jiných hráčů.