USGA a R&A chystají od ledna změnu pravidel, koho ovlivní?

Bryson DeChambeau

Golfové autority USGA a R&A chtějí bojovat s přílišnou délkou ran zkrácením maximální délky shaftů. Ale jen u profíků, když jednotlivé okruhy budou moci využít nové místní pravidlo platné od 1. ledna.

V současné době je maximální povolená délka shaftu u driveru 48 palců, tedy 122 centimetrů. S platností od 1. ledna však podle nového místního pravidla (MLR G-10) budou moci profesionálové na světových okruzích hrát s holemi o maximální délce shaftu 46 palců (117 cm).

O problému s délkou ran se hovoří už několik let, konání hlavních golfových organizací ale nejspíše uspíšil Bryson DeChambeau, který si z některých hřišť dělá doslova trhací kalendář.

Je zde ale jeden "problém". Sám hraje pravidelně s driverem se shaftem dlouhým 45 ¾ palců. Tedy jeho se vlastně ani nové pravidlo týkat nebude, i když je pravda, že letos před Masters experimentoval se shaftem dlouhým 48 palců. Nakonec ho však do svého bagu nezařadil.

Na okruzích zatím není příliš mnoho hráčů, kteří hrají i s délkou shaftu 46 palců, natož se shafty o dva palce delšími. Jedná se tak spíše o krok směrem do budoucna, aby hráči delší hole nezkoušeli.

Ono stačí, že nejen DeChambeau, ale i další především mladí ranaři, hrají pětipary jako čtyřpary s krátkými železy do greenu a prakticky na každém hřišti si najdou drivovatelný čtyřpar.

"Dali jsme si čas a vše pořádně probrali s golfovým prostředím, včetně hráčů, hlavními sériemi nebo výrobci holí. A velmi pečlivě jsme zvážili jejich zpětnou vazbu. Věříme, že toto je právě teď ta nejlepší věc pro golf a organizátorům turnajů to dá na výběr, aniž by museli žonglovat s pravidly," vzkázal výkonný šéf R&A Martin Slumbers.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení