Splněné sny. Šampion NBA se na univerzitě dostal do golfového týmu

J. R. Smith

J. R. Smith má za sebou skvělou kariéru v NBA, kde získal dva tituly. Naposledy se radoval ze zisku trofeje loni v dresu Los Angeles Lakers. Nyní už bývalý basketbalista pak skončil a šel na vysokou školu. V šestatřiceti letech se teď konečně dostal i do univerzitního golfového týmu, za který odehrál první turnaj.

Smith odešel do NBA v roce 2004 rovnou ze střední školy. Tehdy mu bylo řečeno, že na vysokou školu může jít kdykoliv později. Pak ale strávil v pěti různých klubech dlouhých 16 sezón s krátkým zastavením v Číně. Na HBCU North Carolina A&T State University se tak zapsal až po kariéře.

A protože je zároveň natolik dobrý v golfu, mohl se v srpnu konečně připojit k i k Aggies, univerzitnímu golfovému týmu. Otevírací turnaj podzimní sezóny ho ještě minul, ale na ten druhý na Phoenix Invitational na půdě Elon University v Alamance Country Clubu v Burlingtonu v Severní Karolině už se o ránu kvalifikoval.

V prvním kole zahrál v pondělí 12 ran nad par a zapsal 83 ran. Ještě týž den pak zahrál druhé kolo za 78 ran a byl na 81. místě ze 84 startujících 30 ran za individuálním lídrem.

"Byl jsem nervózní, tak jak jsem byl. Nevěděl jsem, co od toho mám očekávat," uvedl Smith pro AP. "Víc než cokoliv jiného jde o to hrát jako jeden z těch chlapců, jako kterékoliv další jméno. Byl to vlastně takový pocit pokory," řekl.

"Jsem připraven jít znovu do tréninku a tvrdě pracovat. Skvěle jsem se bavil, ale nerad prohrávám," nezastíral svou velkou motivaci do další kariéry univerzitního hráče.

"Byl jsem s ním docela spokojený. Udělal několik chyb a věcí, které se stanou, pokud někdo není zvyklý soutěžit. Jít hrát golf rekreačně s kamarády je něco úplně jiného než soutěžní golf," řekl hlavní trenér Aggies Richard Watkins.

"Prvních osmnáct jamek se jen osměloval. Pak se uvolnil a opravdu mě potěšilo, co hrál na té druhé osmnáctce. Zlepšení není zadarmo a myslím, že dnes se něco naučil," dodal kouč.

Jít na univerzitu ho přesvědčil člen Síně slávy NBA Ray Allen. "Ray za to trochu může. Jeli jsme na golfový výlet do Dominikánské republiky a on mluvil o některých věcech, které dělá, o návratu do školy a o výzvách, které bychom si my sportovci měli dávat," vyprávěl Smith.

"Rozhodně to upoutalo mou pozornost a rozhodl jsem se také vrátit do školy. A jeden z nejlepších programů liberálních studií mají na A&T," popsal Smith, co ho přivedlo k zápisu na univerzitu.

Když šel na školu, měl Smith hcp 5 a za sebou měl 12 let hraní golfu. Často se objevoval na akcích PGA Tour či různých charitativních turnajích.

"Golf je jedna z her, která vás dokáže dostat hodně nahoru a zároveň i dolů a pořádně vás pokořit. Ale celá hra je do velké míry v mých rukou a nemusím se starat o to, jestli mi spoluhráči přihrají, přijmou mou přihrávku nebo budou dobře bránit. Takže jen můžu hrát svou hru a bavit se u toho," řekl už dříve Smith, čím mu golf učaroval.

"Je to velký výzva pro naši školu i pro něj. Nestává se často, aby člověk v jeho postavení měl takovou myšlenku a sen jít dopředu tímto směrem," řekl už dříve kouč Watkins pro stránky PGA Tour.

Místo užívání si vydělaných peněz se tak Smith po kariéře nezastaví, když žije velmi náročný život studenta, sportovce a rodiče dohromady. Jeho pětičlenná rodina s ním nyní žije v Greensboro, kde studuje.

"Nebudu mít vůbec žádný volný čas. Vychovávám děti a budu chodit do školy a budu mít plný rozvrh. Ale už se nemůžu dočkat, až budu součástí rodiny HBCU," řekl ještě před zápisem. Nyní už si splnil i další sen, když se konečně dostal i to týmu.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení