Ryder Cup je lukrativní podnik. Kolik si hráči vydělali?

Ryder Cup

43. Ryder Cup je minulostí a už se dohrává jen ve všemožných analýzách, komentářích, či prognózách. Týmu USA přinesl drtivé vítězství, zatímco Evropanům spoustu námětů k přemýšlení, kde se se stala chyba. A co peníze? Kolik si hráči vydělali?

Na klasických golfových turnajích zejména na PGA Tour, ale vlastně i v evropské sérii se hraje o velké peníze. V banku turnajů na odměny hráčů leží miliony dolarů, případně euro. Z nich si ti nejlepší pravidelně "ukusují" tu větší, či menší díl.

Jak je to ale s Ryder Cupem? Kolik si hráči vydělali. Stručně řečeno nic. Nebo přesněji řečeno, ve srovnání s turnajovými prize money jen zlomek obvyklé odměny. A vlastně ani to není docela přesné. Měřeno ve financích je odměna pro hráče skutečně nula.

I v tom je Ryder jedinečný. Jedna z mála profesionálních sportovních událostí, kde za vítězství neberou hráči nic.

Ryder Cup je přitom díky televizním přenosům prakticky do celého světa a reklamním smlouvám s velkým partnery, mj. Rolex, BMW, či Polo Ralph Lauren, nanejvýš lukrativním sportovním podnikem. Ryder Cup v roce 2018 ve Francii vidělo přímo na hřišti během rydercupového týdne 270 tisíc diváků, další miliardy v televizních přenosech a pro francouzskou ekonomiku znamenal Ryder Cup přínos 275 milionů euro.

Co se týče odměn pro hráče, v Ryder Cupu je to nastavené poněkud jinak než na klasických turnajích. Při úplně prvním ročníku v roce 1927 dostali hráči týmu Evropy, což ale tehdy byli pouze hráči Velké Británie a Irska, příspěvek na cestování, oblečení a vybavení.

To platilo až do roku 1983, kdy tehdejší kapitán Evropanů Tony Jacklin zavedl novou tradici. Od té doby nedostávají hráči žádné peníze, ale místo toho dary od svých kapitánů, které jsou financovány z evropského fondu Ryder Cupu.

Američané to mají nastavené poněkud jinak, byť praxe dárků od kapitána u nich funguje také. Hrazené mají cestovní i hotelové výdaje. Od PGA of America navíc dostane každý člen týmu USA 200 000 dolarů. Ale ty peníze nejsou určené pro jejich osobní potřebu. Musejí je dát na dobrou věc.

Takže polovina této částky putovala letos na konto Boys & Girls Club of America, Drive, Chip an Putt Championship a na PGA Junior League Golf. I druhý díl, tedy 100 000 dolarů musí jít na charitu, ale tu už si vybere každý hráč sám.

Ryder Cup prostě není o penězích a výši odměn pro hráče…

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení