Kdo budou příští kapitáni týmů USA a Evropy v Ryder Cupu?

Tiger Woods a Lee Westwood

Lee Westwood versus Tiger Woods v Římě 2023? A Ian Poulter proti Philu Mickelsonovi v Bethpage o dva roky později? Ne, nejde o nějakou golfovou exhibici, ale o jména možných budoucích kapitánů týmů Evropy a USA v Ryder Cupu. Kdo další má reálnou šanci?

Kritéria pro výběr se v USA a v Evropě poněkud liší. Americký tým dosud nikdy nevedl kapitán, který by neměl ve svém golfovém životopisu vítězství na majoru. Naopak z posledních devíti kapitánů evropského výběru jen pět z nich vyhrálo některý z majorů.

Roli hraje i věk. Zatímco za oceánem tu a tam sáhnou i po starším kandidátovi, věk posledních evropských kapitánů v tomto století se pohyboval v rozmezí od 45 do 50 let. S jednou výjimkou, a tou byl Nick Faldo, který vedl tým ve svých 51 letech.

A další jména? Sam Torrance (49 let), Bernhard Langer (47), Ian Woosnam (48), Colin Montgomerie (47), Jose Maria Olazabal (46), Paul McGinley (47), Darren Clarke (48) a Thomas Bjorn (47). Do těchto mantinelů spadá, byť na hraně, i Padraig Harrington, jemuž je 50 let.

Takže, kdo se ujme kormidla obou týmů v roce 2023 na hřišti Marco Simone nedaleko Říma v Itálii?

Nejspíš nejžhavějším kandidátem je Lee Westwood, byť on sám touhu stát se příštím kapitánem lehce zpochybnil. "Raději bych ještě hrál. Nechci přestat, ale čas nezastavíš. Doufám, že dostanu pár měsíců na rozmyšlenou. Je to obrovská čest a něco, co bych chtěl zažít," nechal si Westwood otevřené dveře.

Věkem to stihne. V tom roce oslaví padesátku a mluvilo se o něm jako o možném kapitánovi už pro letošní Ryder Cup. Přednost dostal Harrington. I proto, že Westwood si vybojoval účast v jedenáctém Ryder Cupu ve Whistling Straits ještě jako hráč.

A kdo proti němu? Opět se nabízí jeden žhavý kandidát: Tiger Woods, i když po drtivém vítězství Američanů se nahlas mluví o tom, že by se měl kapitánství zopakovat opět Steve Stricker. "Myslím, že se to nestane. Je tady dost dalších lidí, kteří si to zaslouží," konstatoval Strikcer.

Co se týče počtu titulů z majoru, v tomto směru nemá Woods prakticky konkurenci. Má už také zkušenosti z vedení týmu v Presidents Cupu a byť na dálku, podporuje i letošní tým v bitvě o Ryder Cup.

Do dvou let by už měl být také v pořádku po vážném zranění z těžké únorové autohavárie. A ještě něco hovoří pro dlouholetou světovou jedničku. Jeho dobrý přítel Kevin Na se před časem nechal slyšet, že to bude zaručeně právě Woods, kdo bude příštím kapitánem.

Když měl prozradit zdroj svých informací, neřekl, odkud tuhle zprávu získal, ale od Tigera to prý nebylo. „Věřím, že to bude v Itálii právě Tiger, kdo povede tým USA. Mám to od jednoho z jeho přátel,“ prohlásil Na.

Další Ryder Cup se hraje v roce 2025 v Bethpage Black v New Yorku. A i tady jsou dva žhaví kandidáti: Ian Poulter a Phil Mickelson.

Měřeno věkem, Poulter se opět do limitu vejde tak akorát, i on v tom roce oslaví padesátku. Těžko říct, jak bude vypadat jeho hráčská kariéra, ale tohle by mohla být další kapitola do jeho úžasného rydercupového příběhu. Byť v nové roli.

A navíc, žije ve Spojených státech, rád komunikuje s fanoušky a v živé newyorské atmosféře se bude cítit jako ryba ve vodě.

A Mickelson? Zase se chce říct, kdo jiný po Woodsovi? Vyhrál šest majorů a možná by mohl uzavřít jeden otevřený účet z Bethpage Black. Právě tady totiž skončil na US Open v roce 2009 druhý při jednom ze svých marných pokusů vyhrát tenhle major. Kdyby dovedl svůj tým k vítězství v Ryder Cupu, mohl by to pro něj být šťastný konec.

Ale především, pokud to budou tihle dva, dá se očekávat, že sociální sítě nejspíš explodují…

Ta čtyři jména ale nejsou zdaleka jedinými kandidáty. Na straně Evropy se nabízejí další velká jména – Luke Donald, Graeme McDowell, Henrik Stenson, Paul Casey a samozřejmě Sergio Garcia.

Kdo z nich? Nechme se překvapit. Je hodně povolaných, ale jen dvě místa.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení