Kdo doplní Evropu v Ryder Cupu? Rozhoduje se ve Wentworthu

Pádraig Harrington

V anglickém Wentworthu se právě hraje turnaj BMW PGA Championship, který je významný nejen sám o sobě, ale i tím, že na něm probíhá závěrečná bitva o přímou kvalifikaci do týmu Evropy pro nadcházející Ryder Cup. Po nedělním čtvrtém kole bude jasno, kterých 12 hráčů si zajistilo místo v týmu Pádraiga Harringtona.

BMW PGA Championship je považováno za vlajkovou loď European Tour, je součástí Rolex Series, má dotaci 8 milionů dolarů a pyšní se skvělým startovním polem. Jeho letošní význam navíc umocňuje výše uvedená souvislost s konečnou evropskou nominací do Ryder Cupu.

Jak známo, čtyři hráči se do týmu dostanou z evropského kvalifikačníhoo žebříčku, dalších pět se kvalifikuje ze světového kvalifikačního žebříčku. Zbylé tři hráče vybere kapitán.

Aktuálně už má nominaci jistou pět Evropanů. Jsou jimi Paul Casey, Tommy Fleetwood, Viktor Hovland, Rory McIlroy and Jon Rahm. O zbylá čtyři místa z kvalifikace se nyní bojuje ve Wentworthu.

V dobré pozici kvalifikovat se je Angličan Tyrrell Hatton. Hráč č. 17 světového žebříčku je třetí v evropském žebříčku a pátý ve světovém. Nepovedlo se mu však ve Wentworthu první kolo, ve kterém zahrál +2.

A kdo jsou další hráči v mixu? Slušnou šanci automatické kvalifikace má Rakušan Bernd Wiesberger. Ve čtvrtek zahrál -1, stejně jako Ital Guido Migliozzi, který by potřeboval skončit do druhého místa.

Pak by přeskočil Shana Lowryho, který nyní drží postupové místo. Ital by ale potřeboval, aby některý z dalších konkurentů nedosáhl na špičkové umístění. Zrovna Lowry ale zatím hraje skvěle, když je byl v průběhu druhého kola v TOP 10, stejně jako Henrik Stenson, nebo Justin Rose, další kandidáti účast v Ryder Cupu. 

Ve hře byl i Francouz Victor Perez, který potřebuje skončit do třetího místa, ale první kolo za +4 už mu k tomu nedává moc nadějí. Skot Robert McIntyre potřebuje minimálně druhé místo, aby se mohl kvalifikovat prostřednictvím světového žebříčku. I on však zahrál ve čtvrtek dvě rány nad par.

Vysoko je i Matt Fitzpatrick, který je na šestém místě v evropekém i světovém kvalifikačním žebříčku. První kolo ve Wentworthu však zahrál také pouze v paru. Nicmémě po prvním kole byl stále virtuálně v týmu. Stejně jako Lee Westwood.

V případě vítězství by se do hry o přímou kvalifikaci dostali i Angličané Richard Bland a Matt Wallace, ale i je nejspíš vyřadilo první kolo za +2.

Variant na obsazení zbylých čtyř míst je stále dost. To samé platí o třech kapitánských volbách Harringtona, přičemž ve Wentworthu hraje hned několik hráčů, kteří se snaží kapitána svými výkony na poslední chvíli přesvědčit, aby vzal právě je.

Harrington už předeslal, že zatím nejvýše má ve svém osobním seznamu Iana Poultera a Sergia Garciu. Jenže Poulter zahrál první kolo v paru a čeká ho boj o cut. Garcia tento týden nehraje, ale dostal se mezi 30 nejlepších hráčů ve FedEx Cupu, což mluví v jeho prospěch.

Nejspíš jen malá šance je na to, aby na konci září ve Whistling Straits ožil památný Moliwood – úspěšné spojení Tommyho Fleetwooda s Francescem Molinarim z roku 2018 z Paříže. Ital už nemá šanci kvalifikovat se přímo a velkým překvapením by byla i kapitánská volba. Ale ve Wentworthu nezačal špatně, když zahrál první kolo za -3.

Boje o finální nominaci si nenechte ujít na stanici Golf Channel, která vysílá BMW PGA Championship v přímých přenosech. Druhé kolo začalo živě v pátek ve 13:00. Stejný začátek je plánován i pro víkendová kola.

V neděli v 18:30 ihned po skončení turnaje pak Golf Channell odvysílá živě tiskovou konferenci, na níž Harrington oznámí své tři kapitánské volby.

Průběžné výsledky turnaje naleznete zde.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení