Když je olympijský bronz z golfu "cennější" než zlatá medaile

Olympijský turnaj v Tokiu

Tušíte, jakou hodnotu měla zlatá olympijská medaile Američana Xandera Schauffeleho? Nejspíš asi ne, ale překvapivě nižší, než bronz pro C. T. Pana z Tchajwanu. A také nižší než stříbro pro Roryho Sabbatiniho v barvách Slovenska. Řeč je totiž o finančních odměnách.

Olympijský golfový turnaj je už minulostí a na rozdíl od klasických turnajů, které jsou součástí profesionálních sérií, nemá žádné prize money. Nicméně nejlepší golfisté, kteří se dostanou na stupně vítězů, většinou naprázdno nevyjdou. Platilo to i pro Tokio.

Finanční odměny za zisk medailí se liší stát od státu. A leckdy hodně výrazně. To platilo i pro golfový turnaj mužů. Nejlépe "zaplacenou" totiž byla bronzová medaile, kterou C. T. Pan vybojoval až v play-off 7 hráčů.

Za ni podle magazínu Forbes inkasoval 5 milionů nových tchajwanských dolarů, což přepočteno na americké dolary činí 179 tisíc. V českých korunách pak 3,84 milionu.

Odměna to pro něj není nijak zanedbatelná, byť pravidelně hraje na PGA Tour. V letošní sezoně je to totiž pro Pana druhá nejvyšší výhra. Zatím bylo jeho nejlepším výsledkem dělené 3. místo na turnaji Honda Classic, za které si odnesl 320 600 dolarů.

Tak trochu jako odstrčený na vedlejší koleji se mohl cítit vítěz Schauffele, který dostal za zisk zlata od amerického olympijského výboru odměnu 37 000 dolarů, v přepočtu necelých 800 tisíc korun.

To je dokonce výrazně méně, než získá český sportovec za třetí místo. Za něj dostane 1,2 milionu korun. Za zlato pak dokonce 2,4 milionu. Ale tohle Schauffele zcela jistě neřeší i vzhledem k tomu, že si letos na osmnácti podnicích PGA Tour vydělal už přes 5 milionů dolarů.

Ve srovnání s Američanem na tom byl mnohem lépe i stříbrný Slovák Sabbatini. Rodák z jihoafrického Durbanu inkasoval za druhou příčku 40 tisíc euro, tedy 1,02 milionu korun.

Nejštědřejší ze všech zemí na hrách v Tokiu vůči svým sportovcům byl Singapur, který měl pro olympijského vítěze připravenou odměnu v přepočtu bezmála 16 milionů korun. Mohl si štědrost dovolit, protože sportovci této země nedosáhli ani na jediný cenný kov. Naopak, řada zemí – a patří mezi ně například Velká Británie, Norsko, či Švédsko - svým sportovcům za zisk medailí nevyplatí žádnou odměnu.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení