Spilková skončila v Tokiu na 23. místě. Nelly Korda je zlatá

Nelly Korda

Klára Spilková skončila v olympijském Tokiu na děleném 23. místě., čímž výrazně vylepšila 48. příčku z předchozí olympiády v Riu de Janeiru. V sobotním finálovém kole vyrovnala svůj dosud nejlepší výkon z 1. kola za 69 ran (-2) a dohrála s celkovým skóre -5. Zlato vybojovala Nelly Korda.

Česká reprezentantka odehrála v Kasumigaseki Country Clubu velmi povedený turnaj, ve kterém podávala vyrovnané výkony po všechna čtyři kola. V prvním a finálovém kole z toho bylo pokaždé 69 ran, mezi to vklínila rundy za 70 a 71. Třikrát tak zahrála pod par hřiště a jednou v paru.

V sobotu zahrála bogey hned na jedničce, ale pak se blýskla svou nejlepší sekvencí jamek na olympijském turnaji, když na pěti jamkách zahrála čtyři birdie. Skórovala na trojce, čtyřce, šestce a sedmičce.

Druhá devítka už ji tolik nevyšla. Přidala na ní sice už páté birdie na čtrnáctce, ale také bogey na desítce a šestnáctce. I tak ale prožila vyvedený závěr turnaje, když skončila dvě rány za TOP 20.

Ačkoliv Nelly Korda šla do finálového kola s náskokem tří ran, o zlatou medaili se nakonec bojovalo. Třiadvacetiletá Američanka s českými kořeny sice zahrála birdie hned na dvojce, ale na tříparové sedmičce zahrála z odpaliště příliš doleva a potřebovala tři čipy, aby se dostala na green.

Po double bogey se na ní dotáhly Aditi Ashok a Lydia Ko. Jenže světová jednička odpověděla třemi birdie v řadě a náskok tří ran si vzala zpět.

Pak se ovšem rozjela domácí Japonka Mone Inami, která na jamkách 12 – 15 zahrála čtyři birdie v řadě a další přidala na 17. To bylo podruhé, co Korda přišla v sobotu o samostatné vedení. Jenže Inami pak na osmnáctce zapíchla svou příhru do greenu do bunkeru a zapsala na závěr bogey.

Nelly zahrála na závěr klidný par, když se druhou ranou dostala na 9 metrů k jamce a ke zlatu ji pak stačily dva putty na závěr. Kolem za 69 ran (-2) si pomohla k vítěznému skóre – 17.

Japonka následně potěšila fanoušky aspoň vyhraným play off o druhé místo, v němž hned na první dodatečné jamce porazila Novozélanďanku Ko. To se po zlatu z Ria radovala už ze své druhé olympijské medaile.

Olympijský golf v Tokiu ovládli Američané, když zlato v mužském turnaji bral Xander Schauffele. První gratulantkou jeho krajanky na ženském olympijském trůně pak byla starší sestra Nelly Jessica Korda, která zahrála finálové kolo za 64 ran a skončila na děleném 15. místě.

"Tohle je pro mě něco jako status legendy, když máte takové období," připomněla Jessica, že její mladší sestra právě vyhrála třetí turnaj ze čtyř posledních startu, v čemž je kromě olympijského zlata zahrnuté také vítězství na majoru.

"Bylo těžké tady vyhrát, a i když u toho vypadá lehce, soupeřky byly hodně dobré. Je šílené, že to dokázala," chválila Jessica svou sestru.

V sobotu se nakonec nepotvrdila špatná předpověď, kvůli které hrozilo zkrácení olympijského turnaje na tři kola nebo dohrání až v neděli. Hrozba blesků přerušila sobotní finále jen na necelou hodinu v závěru turnaje.

Konečné výsledky turnaje naleznete zde.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení