Schauffele málem do Japonska na OH nejel, teď letí z Tokia se zlatem

Xander Schauffele

Američan Xander Schauffele stejně jako řada dalších golfistů zvažoval svou letošní cestu na olympijské hry do Tokia. Nakonec se pro ni ale rozhodl a udělal dobře. Po dramatickém finálovém kole si mohl jako nový šampion vyslechnout se zlatem na krku americkou hymnu.

Hlavní důvody, proč na olympiádu neodcestovat, měl 27letý Schauffele dva. Prvním byly všudypřítomné problémy s opatřeními proti pandemii koronaviru, druhým našlapaný program, když se před olympiádou hrálo The Open a hned v týdnu po ní akce WGC v Memphisu.

Oba se nakonec podařilo vyřešit.

Golfisté dostali šanci bydlet u hřiště a ne v olympijské vesnici, ze které to bylo do Kasumigaseki Country Club dvě a půl hodiny autem! PGA Tour pak hráčům zajistila charter z Tokia přímo do Memphisu, aby mohli stihnout bez problémů FedEx St. Jude Invitational.

Schauffele tak do Tokia odcestoval, aby uzavřel olympijský příběh své rodiny. Jeho děda byl v roce 1935 německým šampionem v lehké atletice, ale dva týdny před olympiádou v roce 1936 ho vyřadilo zranění ramene. Otec Stefan pak mohl pomýšlet na olympijské hry coby desetibojař, než oslepl v roce 1986 na levé oko poté, co do něho naboural opilý řidič.

V tomto týdnu se tak jméno Schauffele konečně stalo olympijským. Co víc, do historie bude vyryto zlatým písmem.

Po kolech za 68, 63 a 68 ran vstupoval vítěz čtyř turnajů na PGA Tour do finálového kola z prvního místa s náskokem jedné rány. Nepatrné vedení si dlouho držel, když ale zahrál bogey na 14, najednou se o první místo dělil s Rorym Sabbatinim, který už byl po rekordní kole za 61 ran v klubovně.

Schauffele se od něho sice odpoutal berdíkem na předposlední jamce, ale o skóre -18 musel po nepovedeném drivu tvrdě bojovat na osmnáctce.

"Hrozně moc jsem se snažil zůstat klidný. Na 18 jsem ale zahrál otřesný drive, ale naštěstí jsem si přihrál na nadějný putt ze čtyř, pěti stop. Ale bylo to stresující," přiznal Schauffele nervy ze samého závěru.

Těžkou situaci však zvládl. "Když jsem ten putt dal, tak mi spadl obrovský kámen ze srdce," nezastírá Američan, který netušil, jaké to bude bojovat o olympijskou medaili. Pro mnoho golfistů jsou to nové zkušenosti.

"Je to ale výjimečné. Pro nás golfisty je to hodně jiné, jsme zvyklí bojovat o peníze a máme normální kalendář. Zde je to ale jen jednou za čtyři roky a je to jiný pocit," zamyslel se teprve druhý golfový olympijský šampion v novodobé historii po návratu golfu na OH v roce 2016.

Svého definitivního rozhodnutí vyrazit do Japonska ale nyní už rozhodně nelituje: "Nosíte na sobě své národní barvy a každý se snaží zemi reprezentovat nejlépe, jak umí. Je to rozhodně jiný, výjimečný pocit."

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení