Od nápadu, který se mu líbil, až po stříbro pro Slovensko

Rory Sabbatini

Jeden úder od zlata. Golfový zázrak. Senzace… Jen pár titulků oslavujících olympijské stříbro z golfového turnaje v Tokiu pro Slovensko. Postaral se o něj Rory Sabbatini. Rodák z jihoafrického Durbanu, žijící na Floridě a třetím rokem občan Slovenska.

Cherchez la femme, tedy za vším hledej ženu. To platilo a platí stále pro "přerod" Jihoafričana Sabbatiniho ve Slováka. Pravdou ale také je, že tenhle 45letý vítěz šesti turnajů PGA Tour je doslova mezinárodní hráč.

Narodil se v JAR, má italské, skotské i irské předky, je majitelem amerického pasu i pasu Spojeného britského království. A už tři roky má ve svém světoběžnickém portfoliu i slovenské občanství.

Díky své manželce Martině, za svobodna Štofánikové, s níž se v roce 2014 oženil. Nápad proměnit Sabbatiniho ve Slováka ale vzešel v hlavě Rastislava Antala, bratranci Martiny Sabbatiniové. A také nejprve viceprezidenta a dnes prezidenta Slovenského golfové federace.

"Rasťo za mnou přišel a zeptal se mě, jestli bych nechtěl reprezentovat Slovensko. Věděl jsem, že golf v téhle zemi nepatří mezi nejoblíbenější sporty, ale ten nápad se mi líbil," přiznal už dříve 45letý rodák z Durbanu.

Nestalo se to ale hned. Poprvé s touhle myšlenkou přišel Antala už krátce po svatbě. "Bylo to spíš skoro jako vtip. Rastislav přišel s tímhle nápadem a zeptal se: zkusíme to? Na to Rory odpověděl: proč ne," vzpomínala Martina Sabbatiniová.

Trvalo ale další tři roky, než přišel další návrh. "Co bys řekl na to, hrát na olympijských hrách za Slovensko," zeptal se Roryho Antala v březnu 2018 na Floridě. Reprezentovat zemi, která má kolem 9 tisíc golfistů a zhruba třicítku hřišť.

V červnu už přišlo téměř ultimátum, aby se Sabbatini konečně rozhodl. Pak už to šlo hodně rychle. "Měli jsme snad jen hodinu na vyplnění všech potřebných papírů," prozradila Sabbatiniho manželka. Na konci téhož roku už Sabbatini získal slovenské občanství a na turnaji Hawaii Open v lednu 2019 už poprvé startoval se slovenskou vlajkou u svého jména.

"Rozhodnutí získat slovenské občanství nebylo zpočátku nijak spjaté s možností startovat na olympijských hrách. Tím hlavním motivem bylo podpořit manželku a pomoci rozvoji golfu na Slovensku. Start na olympijském turnaji, to přišlo až později," přiznal Sabbatini.

V Tokiu pak dosáhl až na stříbrnou medaili. V sezoně, kterou se spíš protrápil a jeho maximem na PGA Tour bylo jediné umístění v top 10. Jenže formu načasoval skvěle. A předvedl rekordní závěrečné kolo, které se zapsalo do historie – 61 ran je nejnižší skóre na olympijském turnaji.

"Byl jsem v úžasu. Před posledním kolem jsem už neměl žádná velká očekávání. Po sobotě už jsem nevěřil v to, že bych mohl ještě útočit na podium. Chtěl jsem si jen dobře zahrát. A najednou šlo všechno jako po másle. Byl to ten jeden z dní, kdy vám všechno vychází," okomentoval 45letý golfista pro olympic.sk kolo se skóre -10, které ho posunulo až na druhou pozici.

Dokonce se v jednu chvíli dotáhl i na lídra Xandera Schauffeleho. "Bylo napínavé sledovat závěr kola. Připravoval jsem se i na možný rozstřel, ale Xander zvládl poslední jamky bezchybně," konstatoval Sabbatini, který musel narychlo shánět medailové oblečení, které si sebou do Kasumigaseki nevzal.

"Doufám, že se teď bude víc mladých lidí zajímat na Slovensku o golf a že brzy vyrostou noví profesionální hráči a budoucí olympionici. Jsem hrdý na to, že jsem mohl v Tokiu reprezentovat Slovensko a získat pro něj medaili," prohlásil stříbrný Sabbatini.

Rory Sabbatini stručně:

  • narozen v Durbanu (JAR) 2. 4. 1976 (45 let)
  • profesionálně hraje od roku 1998
  • 6 vítězství na PGA Tour (poslední v březnu 2011 na Honda Classic)
  • na majorech nejlépe 2. na Masters 2007
  • s Trevorem Immelmanem vyhrál World Cup of Golf v roce 2003
  • jeho maximem ve světovém žebříčku bylo 8. místo
  • na turnajových prize money si vydělal v kariéře přes 35 milionu dolarů
  • v roce 2010 prodělal operaci, při níž mu byl odstraněn rakovinový nádor v obličeji
  • v minulosti provázely jeho hru i kontroverze. Měl spor i s Tigerem Woodsem. Dosud jako jediný v historii odstoupil z rozehraného Woodsova prosincového podniku World Challenge.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení