Start v Tokiu a golfisté? Hrdost, čest, zážitek i návrat ke kořenům

Olympijské hry v Tokiu

Olympijské hry 2020 v Tokiu odstartovaly. S ročním zpožděním, bez diváků, pod kuratelou drsných bezpečnostních opatření a s hrozbou, která děsí každého z přítomných sportovců: s pozitivního testu na covid. Přesto je pro ně stále start na OH svátkem. I pro golfisty.

Start na olympijských hrách je pro drtivou většinu sportovců vrcholem čtyřletého snažení. Pro golfisty, jejichž sport se vrátil do rodiny olympijských sportů před pěti roky v Riu de Janeiru po dlouhých 112 letech, to tak docela není.

Ostatně, řada špičkových hráčů svůj start v Tokiu odřekla. Nejen kvůli obavám z pandemie, ale častěji proto, že jim nezapadá do kalendáře turnajů. Nicméně, v mužském turnaji bude o olympijské kovy bojovat pět ze šesti nejlepších golfistů světa, mezi ženami nechybí žádná z absolutní špičky.

Čím jsou pro golfisty olympijské hry? Jaké jsou jejich motivy startu a proč cestovali přes půlku světa? Jsou různorodé jako samotní sportovci.

Tím nejčastějším je možnost hájit barvy své země, protože to je pro golfisty poměrně vzácná možnost. "Moc se těším. Bude to jiný zážitek oproti tomu, co hrajeme normálně. Chybí mi hrát za vlast, hrát za Chile," přiznal Joaquin Niemann, který ještě minulý týden hrál na The Open.

Ještě dál šla Mexičanka Gaby Lopez. Zatímco ostatní hráčky hrají na čtvrtém majoru sezony Evian Championship, ona dala přednost slavnostnímu zahájení OH a možnosti nést mexickou vlajku.

"Je to pro mě obrovská čest, že mohu reprezentovat svou zemi. I tohle je důvod, proč hraju golf. Znamená to strašně moc pro mě, můj život i mou kariéru," přiznala 27letá vítězka dvou turnajů LPGA a aktuálně 61. hráčka světového žebříčku.

Lopez nebyla jediným zástupcem golfu, který v Tokiu nesl vlajku své země. Fabrizio Zanotti byl vlajkonošem Paraguaye.

Ne každý ale sdílí týmové nadšení a touhy halit se do vlajky své země. "Nejsem zrovna příliš velký patriot," přiznal Rory McIlroy. Pro něj jsou olympijské hry něčím dosud nepoznaným.

"Myslím si, že je to správná věc a hry v Riu mi unikly. Aby byl golf oprávněně olympijským sportem, musí tam hrát nejlepší hráči. Cítím, že chci dobře reprezentovat golf. Víc, než cokoliv jiného," prozradil McIlroy, který v Tokiu hájí barvy Irska.

Podobně smýšlí i Bryson DeChambeau, který je jedním ze čtyř Američanů ve startovním poli. Pro 27letého hráče je i olympijský turnaj další možností jeho snahy odhalovat tajemství golfu. "Zkusím zase vymyslet pár nových věcí a uvidíme, jestli mi mohou získat některou z medailí," prohlásil.

Pro dalšího Američana je cesta do Tokia cesta ke kořenům. Xander Schauffele se sice narodil v San Diegu, ale jeho otec je Němec a matka Japonka. "Moji prarodiče žijí v Japonsku a já bych je opravdu rád viděl. Ale především je akce, o které mluví celý svět. Chci jí zažít. Po tomhle turnaji si budu moci říkat, že jsem olympionik. To není něco, co by mohl říct každý," dodal Schauffele.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení