Žádné sbírání zkušeností. Morikawa přišel, viděl a zvítězil

Collin Mortikawa

Žádné získávání zkušeností, nebo poznatků, jak na linksový golf. Pro Collina Morikawu zkrátka platilo okřídlené sportovní rčení: přijel, viděl a zvítězil. Hned svůj premiérový start na The Open totiž proměnil ve vítězství a v mnoha směrech se zapsal do golfové historie.

Třeba v tom, že ve 24 letech se Morikawa zařadil po bok Tigera Woodse a společně s ním je jediným golfistou, který dokázal vyhrát The Open a PGA Championship ještě před svými 25. narozeninami. Stačilo mu na to pouhých osm startů na majorech.

Zdaleka nešlo o jediný zápis. Čtyřiadvacetiletý Američan se stal prvním hráčem historie, který dokázal vyhrát dva majory hned při svém prvním startu. A prvním hráčem od roku 1926, který to dokázal během osmi startů.

"Nejsem tady jen proto, abych zažil atmosféru The Open, nebo se o něm něco dozvěděl," říkal Morikawa ve středu, den před startem 149. The Open Champioship na hřišti Royal St. George’s. Před svým teprve druhým startem na evropské půdě. A to pár dní před tím dohrál v generálce před majorem na Scottish Open až na děleném 71. místě.

"Ano, je to turnaj, který jsem dosud nikdy nehrál, ale už jsem dva roky profesionál a vím, co dělat. Mým cílem je vyhrát," prohlásil Morikawa před turnajem. A jakkoliv mohla slova znít nabubřele, nakonec je naplnil bezezbytku.

Před jedenácti měsíci dokázal proměnit svůj první start na PGA Championship také v triumf. Teď si veze domů slavný Claret Jug. "Když se vám povede zapsat do historie – a mně je teprve 24 let – je těžké to pochopit a těžké to pořádně vstřebat. Mám za sebou vlastně jen dva krátké roky profesionální kariéry," jako by ještě nechtěl uvěřit tomu, co dokázal.

Během tří kol držel krok s Louisem Oosthuizenem, který se chtěl vyhnout tomu, aby se stal prvním golfistou od roku 2000, který by skončil druhý na třech majorech za sebou. Ještě v sobotu Jihoafričan vedl o ránu před Morikawou, ale v neděli už jen proti 24letému Američanovi ztrácel.

"Jsem rád, že na hřišti vypadám klidně, protože nervy uvnitř mě pracují. Ale ty nervy zároveň usměrňuji do hry a do energie, což mě odvádí od faktoru strachu. A to je přesně to, co chci a co potřebuji," popsal čtvrtý hráč světa svůj vnitřní stav, když čistým kolem odolal i tlaku Jordana Spietha ve finálovém kole.

"Tohle je zdaleka jeden z nejúžasnějších momentů mého života. Stát se vítězem Open na takovém hřišti a v takové atmosféře, běhá mi z toho mráz po zádech," neskrýval Morikawa nadšení po zisku trofeje. Díky tomu se zařadil do společnosti takových hráčů, jakými byli v minulosti Jack Nicklaus, či Bobby Jones. Stejně jako oni dokázal vyhrát více než jeden major ještě před svými 25. narozeninami.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení