Stenson a jeho golfová i životní kariéra jako na horské dráze

Henrik Stenson

Kariéra Henrika Stensona rozhodně není a nebyla idylickou procházkou růžovou zahradou. A když ano, nezřídka se dokázaly trny oněch růží hodně bolestivě a hluboko zaseknout. To nic nemění na tom, že sbírka toho, co 45letý Švéd v golfu dokázal nasbírat, je opravdu skvostná.

Leckdy to byla v podání rodáka z Göteborgu spíš horská dráha – po slastných okamžicích nahoře následovala hodně tvrdá procitnutí po těžkých pádech. Golfista s přezdívkou Iceman sice nastřádal jedenáct turnajových vítězství na European Tour a dalších šest přidal na PGA Tour, včetně triumfu na The Players Championship a podniku z kategorie World Golf Championship, ale také si prožil i velké krize.

Hrůza z ran driverem

Jednu z největších na přelomu tisíciletí. Odehrávala se v jeho hlavě. Stensonovi se doslova rozpadl golfový švih a trpěl dokonce psychickými problémy kvůli obavám, že svým driverem ublíží někomu z přihlížejících diváků. Kdysi jeho největší zbraň přestala fungovat a rány z týčka driverem létaly všemi směry.

"Měl jsem hrůzu z toho, že někomu urvu hlavu po ráně driverem. Když jsem se postavil na odpaliště, viděl jsem před sebou tunel z lidí, kteří natahovali krky, aby dobře viděli. Vůbec netušili, v jakém jsou nebezpečí. Děsil jsem se toho, že někoho trefím a ublížím mu," popsal Stenson své tehdejší trauma.

Během dvou let se propadl z pátého místa na světě až na konec druhé stovky. Dostal se z toho i díky sportovnímu psychologovi Torstenu Hansonovi, A také caddiemu Garethu Lordovi. Jejich  dlouholetá spolupráce skončila na konci roku 2018. Stenson byl znovu zpátky a přišla další vítězství na European Tour – v letech 2004 a pak v letech 2006 a 2007 dokonce po dvou turnajích. Ale zase se objevil problém.

Ztracených osm milionů dolarů

Tentokrát ale nešlo přímo o hru, ale o to, že už jako bohatý muž se rozhodl své peníze investovat. Rozhodl se špatně. Stal se jednou z mnoha obětí Allena Stanforda a jeho podvodného letadla v hodnotě sedmi miliard dolarů. Za to Stanford později vyfasoval 110 let vězení, ale zhruba osm milionů dolarů, které do jeho „projektu“ Stenson vložil, už nikdy neviděl.

"Allena Stanforda jsem nikdy nepotkal a s jistotou mohu říct, že ho ve vězení nikdy nenavštívím. Pokud bych ho mel potkat osobně, mohlo by se stát, že ve vězení skončím také. Přišel jsem kvůli tomuhle chlápkovi o miliony a byla to pro mě hodně bolestivá zkušenost," přiznal vytáhlý seveřan.

Měl ale naštěstí to štěstí, že se vydrápal opět zpátky. A nebylo to jen o štěstí, ale také o vůli a tvrdé práci. Když v roce 2009 triumfoval na Players na slavném TPC Sawgrass, zdálo se, že mu už nestojí absolutně nic v cestě mezi největší golfové hvězdy. Posunul se až na čtvrté místo ve světovém žebříčku, jenže pak se jeho vzestup znovu zadrhl.

Úžasná jízda rokem 2013

Ne na dlouho. Přestože se nějaký čas zdálo, že jeho hra je v troskách, když se na začátku roku 2012 potácel ve třetí stovce světového pořadí, právě v té chvíli začala jeho cesta vzhůru. O rok později už opět patřil mezi nejlepší hráče na světě a jeho forma i hra doslova rozkvetly.

V tom roce skončil na The Open druhý, na PGA Championship třetí a to nejlepší si schoval na závěr roku – vyhrál dva turnaje FedExCupu včetně závěrečného podniku Tour Championship. Stal se jako první Evropan celkovým vítězem série a zahojil se i finančně díky vítěznému bonusu ve výši 10 milionů dolarů.

A to ještě nebylo všechno. O pár týdnů později triumfoval i v Dubaji na závěrečném turnaji European Tour a vyhrál i celou sérii Race to Dubai. Jako první golfista v historii zvítězil v jedné sezoně v obou sériích. "To byla úžasná jízda," vzpomínal Stenson.

První titul z majoru a olympijské stříbro

V květnu 2014 se posunul na druhou příčku světového žebříčku, nejvýš v kariéře. To nejlepší si ale ještě stále schovával – v roce 2016 mohl po památné bitvě s Philem Mickelsonem zvednout v Royal Troon nad hlavu Claret Jug po vítězství na The Open. Jako první Švéd v historii. Zaplnil tak další dosud chybějící kolonku ve výčtu svých úspěchů.

V tom samém roce startoval i při obnovené premiéře golfu na olympijských hrách v Riu de Janeiru a do posledních jamek byl ve hře o olympijské zlato. Nakonec se musel spokojit "jen" se stříbrem…

Rodák z Göteborgu, která má s manželkou Emmou Löfgren, s níž je od roku 2007, tři děti Lisu, Karla a Alici, se stal i jedním ze základních kamenů evropského týmu v Ryder Cupu. Startoval v něm pětkrát a třikrát byl členem vítězného týmu. Ani jednou se dosud neradoval z vítězství na americké půdě.

Co dál? Dluh v Ryder Cupu?

Právě to cítí jako dluh. A tím se dostáváme do současnosti, která pro vítěze 21 profesionálních turnajů není nijak oslnivá. Naposledy vyhrál turnaj v listopadu 2019 na Woodsově Hero World Challenge. Od té doby ale ani jednou neskončil na turnajích PGA Tour v top 10 a v letošní sezoně neprošel cutem sedmkrát z jedenácti startů.

"Pořád jsem přesvědčený, že mám schopnosti i motivaci se znovu vrátit mezi nejlepší. Frustrace z toho, že nehraju tak, jak vím, že dokážu, je velká. Ale zároveň je pro mě velkou motivací, abych tvrdě pracoval a vrátil se zpět. Cítím, že na to mám," neztrácí víru ani tentokrát.

Hnacím motorem je pro něj i naděje, aby se pokusil dostat opět do týmu pro Ryder Cup. "Hrál jsem Ryder Cup pětkrát a mám pocit, že musím napravit jednu věc ve své kariéře. Dosud nikdy jsem nebyl členem vítězného týmu na americké půdě. Vím, že toho musím hodně ukázat, abych se do týmu ještě dostal, ale někde vzadu v hlavě to pořád mám," prohlásil Stenson.

Jedna z hvězd letošního D+D REAL Czech Masters se pohybuje aktuálně spíš v dolní části "své" kariérní horské dráhy, ale při pohledu do minulosti není důvod nevěřit, že se to může velice rychle změnit…

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení