The Open startuje. S covidem v zádech a živě na Golf Channelu

149. The Open

Před rokem se The Open kvůli koronavirové pandemii nehrálo. Poprvé od konce druhé světové války se stalo, že se některý z majorů neuskutečnil. V pořadí 149. The Open a nejstarší z turnajů velké čtyřky se tak vrací po dvouleté pauze. Golfový svátek je zpátky.

Poslední vítěz Open z roku 2019 Shane Lowry si tak mohl užívat vítězné trofeje, slavného Claret Jugu, o rok déle než obvyklo. Za obhajobou vykročí 34letý Ir v úvodních dvou kolech ve flightu s vítězem nedávného US Open Jonem Rahmem a vítězem The Open z roku 2010 Louisem Oosthuizenem.

Právě Španěl s přezdívkou Rahmbo se řadí k největším favoritů, což nijak nesnižuje ani to, že musel před turnajem přepustit světový golfový trůn Dustinu Johnsonovi. Pokud by na hřišti Royal St. George’s Rahm vyhrál, stal by se teprve sedmým hráčem historie, který dokázal vyhrát v jednom roce US Open i The Open.

Před zajímavou výzvou stojí i Jihoafričan Oosthuizen – může se stát prvním golfistou od roku 2000, který by skončil na třech majorech za sebou na druhém místě. To asi nebude cílem zkušeného Jihoafričana s přezdívkou Šrek…

Další zajímavé flighty pro úvodní kola The Open:

Brooks Koepka, Jason Kokrak, Garrick Higgo
Jordan Spieth, Bryson DeChambeau, Branden Grace
Dustin Johnson, Will Zalatoris, Justin Rose
Phil Mickelson, Tyrrel Hatton, Kevin Kisner
Xander Schauffele, Robert MacIntyre, Rickie Fowler
Justin Thomas, Tommy Fleetwood, Adam Scott
Rory McIlroy, Patrick Reed, Cameron Smith

Kompletní flighty pro první dvě kola naleznete zde.

149. The Open se odehraje na hřišti Royal St. George’s s parem 70 a délkou 7211 yardů. A bylo to první hřiště v Anglii, které hostilo The Open v roce 1894 a od té doby bylo dějištěm nejstaršího majoru patnáctkrát.

Hřišti, kde se naposledy hrálo Open v roce 2011 a vyhrál ve 42 letech Darren Clarke, sice schází krása Turnberry, historie St Andrews, nebo propracovanost Muirfieldu, ale nabízí jistou svéráznost. A k tomu zvlněné a nerovné fairwaye, které často působí neočekávané odskoky, k tomu duny a hluboké bunkery. Když se k tomu připočte nevyzpytatelné počasí, čeká na hráče tradičně drsná linksová zkouška.

A nejen hřiště prověří jejich odolnost. Zatímco PGA Tour ruší omezení související s covidem, pro The Open zůstávají opatření stále přísná. Hráči sice nemuseli projít pětidenní karanténou, ale během těch pěti dní se museli nechat neustále nechat testovat. A nesmí vyrazit do restaurací, barů, nebo za nákupy.

Musí zůstat ve čtyřčlenné "bublině", která zahrnuje jejich caddieho a dva další členy týmu, např. trenéra, nebo manažera. Navštěvovat se mezi sebou nesmí ani samotní hráči.

Řada hráčů, především ze zámoří, např. Rickie Fowler, nebo Brian Harman, to kritizovali. V kontextu s tím, že na hřiště bude mít vstup až 32 tisíc diváků denně. Jinak je kapacita 40 tisíc lidí.

"Můžete nadávat, hádat se, nebo si stěžovat, ale stejně se to nezmění. Prostě to musíme brát tak, jak to je. Byť těch omezení, třeba pro rodinné příslušníky je trochu moc," uvedl smířlivě Jon Rahm.

Hráči totiž mají povolenou účast pouze jednoho člena rodiny, ale ten musí projít karanténou, což znamenalo dorazit do dějiště turnaje nejméně pět dní před startem turnaje.

"Chápu, proč chtějí, abychom zůstávali v bublině. Pro mě se toho až tolik nemění. Na každém majoru to mám stejné – z domova jdu na hřiště a odtud zase domů. Žádné návštěvy památek, nebo jiných míst. V tom se pro mě nic nezměnilo," dodal Rahm.

V pořadí 149. The Open startuje ve čtvrtek 15. 7. a úvodní dvě kola můžete sledovat v přímých přenosech na TV Golf Channel ve čtvrtek a v pátek už od 7.30 až do 21 hodin.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení