Tragédie na Kaskádě, golfový svět truchlí za milovanou Clare

Robert MacIntyre

Tragickou dohru měl letošní ročník Kaskáda Golf Challenge. Během turnaje zkolabovala Clare Lipscombe, která na Kaskádě pracovala v rámci tour office Challenge Tour. Po týdnu nakonec marného boje zemřela ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně a prakticky ihned na ni začal vzpomínat celý golfový svět.

Bylo dohrané druhé kolo letošní druhé akce Challenge Tour v Česku. Itálie právě slavila postup do semifinále fotbalového Eura po výhře nad Belgií a na Kaskádě se vše chystalo k nočnímu klidu před víkendovými boji.

Jednalo se však o klid před tragickou bouří.

Po jedenácté hodině, když dorazila na pokoj, ještě stihla 43letá Clare Lipscombe napsat sms zprávu turnajovému řediteli Garymu Butlerovi, že se necítí dobře. Ten už ji ale o pár okamžiků později našel v bezvědomí.

Na Kaskádu se okamžitě sjely všechny složky integrovaného záchranného systému, Clare dostala bezprostřední lékařskou pomoc a kolem půlnoci byla převezena do nemocnice. Ani tam už jí ale nedokázali pomoci. Důvodem byl akutní infarkt následkem disekce aorty.

"Všechny nás tato tragická událost zasáhla. S Clare jsme se potkávali na řadě našich turnajů, vždy rozdávala radost na všechny strany. Soucítíme s její rodinou," řekl k tragédii Petr Dědek jr. z promotérské společnosti Relmost, která turnaje European a Challenge Tour v Česku pořádá.

Clare Lipscombe byla v minulosti profesionální golfistkou (foto: GettyImages)

Právě rodina, konkrétně otec Roy a sestra Katie, v pátek, přesně týden po nešťastné události, rozhodla v brněnské nemocnici o odpojení Clare od přístrojů na jednotce intenzivní péče, kde se lékaři týden pokoušeli o zázrak. Ten ale nepřišel, nebyla šance na vyléčení.

"Naše myšlenky a modlitby jsou s Royem a Katie, a také s její mámou Sylvií, která ze zdravotních důvodů nemohla odcestovat do České republiky. Někteří lidé v životě prostě vyzařují radost, a to pro mě byla Clare. Kdykoliv jsem ji potkal ve Wentworthu, nebo na některém z našich turnajů, pozdravila mě s úsměvem na tváři a něčemu jsme se společně zasmáli. Je pro mě zničující, že už to nikdo z nás nezažije," vzkázal Keith Pelley, šéf European Tour.  

Pro tu pracovala od března roku 2014 a až do roku 2019 byla turnajovou koordinátorkou. Od roku 2020 pak už pracovala jako turnajová manažerka na akcích evropské série, a to jak European, tak Challenge Tour.

Ještě před tím působila ve Wentworthu v místním klubu jako event manažerka, když měla na starosti všechny korporátní golfové dny. 

Clare Lipscombe byla samozřejmě také skvělou golfistkou. Po úspěšné amatérské kariéře s mnoha významnými tituly přestoupila v roce 2003 k profesionálkám a sedm let byla členkou Ladies European Tour.

O uplynulém víkendu na Clare vzpomínali nejen hráči na European Tour, ale i na Challenge Tour. Na její počest řada z nich vyrážela s černou stužkou na kšiltovce nebo jiné části oblečení a na prvních odpalištích ji připomínala červená růže. Vlajky pak vlály na půl žerdi.

Své senzační třetí kolo za 66 ran jí na Scottish Open věnoval Jihoafričan Dean Burmester, který na druhé devítce zahrál čtyři dvojky v řadě a i díky dvěma eaglům na ni potřeboval pouhých 28 ran.

"Bude nám velmi chybět, byla to velmi milá dáma," soukal ze sebe v sobotu večer na jednu stranu šťastný, ale také zdrcený Burmester. "Řekl jsem Lindě (jedné z Clareiných spolupracovnic), že tam se mnou ona na té druhé devítce byla a dala mi všechny ty dvojky," dodal.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení