Cáfa se rozhodl chránit planetu. A tak vyváží Bordel z lesa

Jan Cafourek

Jeho hlavní pracovní činností je stále golf, ale životní poslání možná našel někde jinde. Jan Cafourek se rozhodl vyvážet Bordel z lesa. Nejprve sám, když si šel třeba zaběhat. Dnes už ale rozjíždí svou vlastní společnost, se kterou chce pomáhat především naší planetě.

Pokud "Cáfu" na sociálních sítích sledujete, asi jste to zaznamenali. Tu a tam zveřejní fotku, jak při výběhu, nebo na vycházce se psem, posbíral po cestě nějaké ty odpadky. Nebo jak on říká bordel.

"Je to asi dva roky, byla to spíše naše rodinná aktivita, když jsme chodili do lesa a začali jsme si všímat toho nepořádku, někdy až bordelu. A nám není jedno, jak příroda vypadá. Při rodinných výletech, nebo když jsme si šli zaběhat, jsme dětem říkali, že takhle by to vypadat nemělo a že není normální zahodit PETku poté, co ji vypiju, do lesa. Ale že si ji mám odnést sebou zpátky," popisuje 33letý golfista začátek nové životní cesty.

Na tu se přidává stále více lidí, ať už jemu známých či neznámých. Chtějí přiložit ruku k dílu, a to mu dělá radost. Nezastírá, že to je jeho cíl.

Jeho pravou rukou je pak další golfista Štěpán Daněk, se kterým měl v posledním roce bohužel hodně času nový projekt rozjíždět. Bohužel nejen pro ně se kvůli pandemii COVIDu moc nehrálo.

"Měl jsem čas o všem více přemýšlet a založil jsem organizaci Bordel z lesa. Chtěl jsem tomu dát štábní kulturu, aby to mělo větší přínos a nebyly to pouze nárazové neorganizované akce. Aby to prospívalo přírodě a celé planetě," říká Cafourek.

Bordel z lesa je spolek, nezisková organizace. Jejím hlavním cílem je získávat finanční prostředky na to, aby bylo vyklízení bordelu z lesů efektivnější a přístupnější.

"Do teď jsem všechno platil z vlastní kapsy. Teď máme trika nebo lahve a z jejich prodeje chceme vytěžit peníze na to, abychom mohli působit efektivně. On největší problém není sebrat ten bordel v přírodě, ale kam pak s tím odpadem. Některé sběrné dvory za to chtějí, když odpad není roztříděný, velké peníze. Takže chceme si vydělat jak na organizací akcí, tak následné zbavení se odpadu," poodhaluje momentální hlavní cíle nového spolku jeho zakladatel, kterého mrzí, že v řadě sběrných dvorů se třídí jen na oko. "Myslím si, že čím více se naučíme odpad třídit a pracovat s ním, tak že se naučíme ho i recyklovat a nakládat s ním. A ne že se pouze někam zakope, nebo spálí," dodává.

Cafourek se snaží spolupracovat s obcemi a občas se mu přihlásí firma, že by chtěla v rámci cycle meetingu, nebo team buildingu, uklidit třeba černou skládku. Hromadnějších akcí neustále přibývá.

"Pár akcí jsme udělali. Nemáme to spočítané na kila nebo tuny, ale odhadem jsme odvezli dvacet kár bordelu. Jsme na začátku, v plenkách, ale já tomu chci věnovat potřebný čas a rozvíjet to pořád dál a dál. Naplňuje mě to, dává mi to smysl. A i kdyby měl celý projekt přimět jediného člověk s napřaženou rukou, že tu láhev do lesa nehodí, tak to bude úspěch," říká jasně.

Jeden z předních českých golfistů tuší, že si našel koníčka, v budoucnu možná i novou práci, na celý život. 

"Asi mě to bude provázet do konce aktivního života, protože mi to není jedno. Nechci žít na skládce. Nechci, abychom se brzy dostali do situace, jaká je třeba v Indii, kde si lidé hledají obživu na skládce a je pro ně normální, že se všechno může hodit na zem. Tak já žít nechci," bojí se Cafourek a pokračuje: "Jak se říká, když chceš něco změnit, musíš začít u sebe. Třeba se k nám přidá více lidí, kterým není lhostejné, jak se k planetě chováme. Té planetě to přitom může být jedno. Pokud ji tu budeme dvacet tisíc let devastovat, tak nás spláchne. V horizontu jejího trvání ten člověčí život bude směšné nic a ona se pak sama zase rychle vzpamatuje. Ale bez nás. My ji ničíme hlavně pro sebe."

Hlavními komunikačními kanály jsou web wwww.bordelzlesa.cz, přes který si lidé mohou koupit zmíněný merch a sami tak alespoň na dálku podpořit odklízení bordelu z lesa, a samozřejmě sociální sítě, kde se informuje především o tom, kde zrovna bordel z lesa zmizel. "Chci to ale dělat i trochu zábavnější formou, třeba různými tipy na výlety a podobně. Protože lidi by nebavilo pořád lajkovat pouze pytle s odpadem nebo černé skládky. To se nikomu moc nelíbí," uvědomuje si Cafourek.

V hlavě má aktuálně projekt s nerezovými lahvemi, když chci cílit na golfová hřiště a užívání neuvěřitelného množství jednorázových plastů na nich. Místo stovek plastových půllitrovek by mnohem radši viděl lahve, které by si hráči na hřišti postupně doplňovali. Ale hřiště na to nejsou, jako třeba na západě, zatím úplně připravena, i když první spolupráce s Černým Mostem už probíhá.

A jak se zachová, když vidí někoho něco zahodit? "No, seberu to. Nechci lidi násilně vychovávat. Přijde mi výchovnější to před nimi sebrat. Někdo si možná řekne, hele, to je blbec, on to sbírá. Ale další si třeba řekne, já jsem blbec, takhle bych to tady odhazovat neměl. Chci jít cestou nekonfliktního chování a být příkladem. Aby hlavně děti viděly, že není normální jít, něco si rozbalit a zahodit."

"Časem bych chtěl mít zaměstnance, se kterými bychom byli na telefonu. Lidé by nám volali, kde jsou třeba černé skládky, a my bychom si vše vykomunikovali, zjistili, kam to můžeme odvést, a uklidili to. Také bych se chtěl zaměřit na rekultivaci krajiny a obnovu zdrojů pitné vody. A chtěl bych do toho zapojit také školy a pořádat různé akce jako osvětu tohoto tématu. Věřím, že když se to pořádně rozjede, bude to dávat smysl," uzavírá Jan Cafourek.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení