Šestkrát druhý. Zakletí US Open chce Mickelson opět zlomit

Phil Mickelson

Před měsícem se stal nejstarším vítězem majoru v golfové historii, teď Phil Mickelson touží zdolat další metu: získat trofej, kterou dosud nikdy nevyhrál a která mu několikrát doslova trýznivě proklouzla mezi prsty. Vyhrát US Open, kde skončil už šestkrát druhý.

Mickelson se v 50 letech stal na květnovém PGA Championship nejstarším vítězem majoru v historii. Teď se chystá pokořit US Open, jehož 121. ročník se hraje v Torrey Pines, jen pár minut od jeho rodiště v San Diegu. A v přímém přenosu ho budete moci sledovat na Golf Channelu.

Levoruký veterán s přezdívkou Lefty před měsícem v Kiawah Island udolal všechny soupeře, včetně Brookse Koepky a Louise Oosthuizena, kteří za ním zaostali o dvě rány, a získal šestý major titul. "Tohle byla výhra, která mi zůstane navždy v paměti. Byl to výjimečný týden," přiznal.

Ve středu oslaví už své 51. narozeniny. Den před startem US Open v Torrey Pines, kde během své kariéry třikrát vyhrál. Ale nikdy ne na US Open a nikdy od přestavby hřiště v roce 2001.

I to byl důvod, proč Mickelson poslední dva týdny pilně trénoval na hřišti na kalifornském pobřeží. "Snažím se být na hřišti co nejvíc, abych se cítil dobře. Upřímně řečeno, od přestavby hřiště se mi na něm nedařilo podle představ. To bych chtěl změnit," prozradil vítěz 45 turnajů PGA Tour.

Sázet bude i na mentální disciplínu a soustředění. Dva aspekty, které byly klíčové při jeho vítězství na PGA Championship. "Na spoustu pin pozic nemůžete hrát rovnou ani být přehnaně agresivní, což je moje přirozenost. Ale existuje způsob, jak na to, chce to mít disciplínu a vymyslet dobrý herní plán," poznamenal Mickelson.

Svůj první titulů na PGA Tour získal v roce 1991 v Tucsonu ještě jako amatér, prvního titulu na majoru se ale dočkal až v roce 2004 na Masters. Později přidal dalších pět – 2006 a 2010 opět na Masters, 2005 a 2021 na PGA Championship a 2013 na The Open.

Jen na US Open zatím nevyhrál, přestože skončil šestkrát druhý, což je rekordní počet. Nejspíš by ho ale Lefty vyměnil za jediný titul z US Open.

Několikrát mu totiž vysněné vítězství uniklo opravdu jen těsně…

V roce 1999 v Pinehurstu prohrál s Paynem Stewartem, který proměnil pětimetrový putt do paru na závěrečné jamce a vyhrál o jedinou ránu.

V roce 2002 v Bethpage Black prohrál o tři rány s Tigerem Woodsem.

V roce 2004 zahrál double bogey na tříparové sedmnáctce v Shinnecocku a prohrál o dvě rány s Retiefem Goosenem.

V roce 2006 ve Winged Footu "vyrobil" double bogey na závěrečné jamce a prohrál o ránu s Geoffem Ogilvym.

V roce 2009 na deštěm smáčeném Bethpage Black zahrál eagle na třináctce, dotáhl se na lídra Lucase Glovera, ale na 15 a 17 zahrál bogey a prohrál o dvě rány.

V roce 2013 vedl po 54 jamkách v Merionu, ve finále zahrál eagle na desítce, ale bogey na 13, 15 a 18 jeho sen zničily. Vyhrál Justin Rose o dvě rány.

"Těžko se to kouše, když jsem se dostal tak blízko. V Merionu jsem byl nejblíž, ale nedokázal jsem to. Bolelo to," přiznal Mickelson.

Teď má ale novou motivaci.

Znovu posunout věkovou hranici pro vítěze majoru. Navíc ví, že to lze. "Nevidím důvod, proč by lidé nemohli hrát to nejlepší ve vyšším věku. Po tolika letech, co hrajete golf, máte zkušenosti, spoustu znalostí. Jen to ze sebe dostat ven. To je výzva," prohlásil Mickelson.

"Prostě jen musíte víc pracovat na fyzické kondici, být disciplinovanější i mimo golfové hřiště. Není pak důvod, proč bych nemohl být nejlepší i v tomhle věku," konstatoval.

Po svém velkolepém triumfu na PGA Championship teď tipuje, že mohou nastat dvě věci. "Buď to bylo moje poslední vítězství, nebo jsem možná našel maličkost, která mi pomůže hrát golf na nejvyšší úrovni ještě pěkně dlouhou dobu," dodal Mickelson.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení