Za medaili svobodu! Kdo nikdy nepohrdne olympiádou?

Korejci Byeonghun An and Sungjae Im

Jaká je hodnota olympijské medaile pro golfisty z Jižní Koreje? Dva roky života! Tak dlouhá je tam vojenská služba, kterou nebudou muset absolvovat, pokud placku z olympiády získají. Odmítnutí účasti v Tokiu tak u žádného z Korejců nečekejte.

Zatímco mnozí špičkoví golfisté váhají, zda na Olympijské hry letos do Japonska jet, zvláště v době světové pandemie a za přísných opatření, a někteří už svou účast dopředu vyloučili, Korejci, kteří si vybojují právo startu, jím rozhodně nepohrdnou. Mají totiž hodně silnou motivaci.

Pokud získají medaili, budou osvobozeni o dvouleté vojny, kterou musí povinně stihnout každý Korejec během svého 18. až 28. roku života.

Na místech zajišťujících kvalifikaci do Tokia, kde se golfový turnaj hraje od 30. července do 2. srpna, jsou momentálně Sungjae Im (23 let) a Si Woo Kim (25).

Oba by se tak neradi vzdávali šance vyhnout se příběhu, který prožil vítěz z PGA Tour Sangmoon Bae, který byl na vojně v letech 2015 – 2017, a po ní už se nikdy nedokázal dostat do své předchozí formy.

Když se Španěl Jon Rahm dozvěděl, že jeho kamarád Im potřebuje medaili, aby na vojnu nemusel, nejprve se podivil.

"Opravdu?," otázal se, než začal vtipkovat. "Tak dobře. Pokud budeme spolu bojovat o třetí a čtvrté místo, jsem otevřený úplatkům. Klidně dám na posledním jamce trojputt, když to bude potřebovat," smál se Rahm. „Mám rád korejské jídlo, takže se o tom můžeme kdykoliv pobavit,“ naznačil, jaký úplatek by přijal.

"Je mi ho líto, že má pouze dvě možnosti. Buď vyhrát medaili, nebo jít na vojnu," pokračoval už ve vážném tónu Rahm. "Protože i kdyby dostali v armádě to nejlepší místo, jsou to pořád dva roky, které nemohou hrát golf. A to je velká překážka," dodal.

Bohužel Ima ani Kima od povinnosti neosvobodí ani vítězství na turnaji PGA Tour nebo na majoru. Jedinou cestou je jakákoliv medaile na olympiádě nebo zlatá medaile na Asijských hrách. Ty jsou ale otevřené pouze amatérům.

Proto už může být v klidu vítěz na PGA Tour z minulého týdne K. H. Lee, který v roce 2010 pomohl vyhrát Jižní Koreji na Asijských hrách zlatou medaili v týmové soutěži.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení