Čejka o útěku z Československa: Naštěstí po nás nikdo nestřílel

Alex Čejka

Alex Čejka v neděli dobyl nejspíš největší vítězství ve své kariéře. Ve špičkové konkurenci slavných jmen vyhrál na PGA Tour Champions turnaj Regions Tradition, který patří mezi pět veteránských majorů. Během turnaje si také zavzpomínal, jaké to bylo stát se v devíti letech uprchlíkem, podstoupit nebezpečnou cestu s otcem za železnou oponu, a dojít až k velkým golfovým triumfům.

Na přelomu 70. a 80. let se tatínek malého Alexandera rozhodl, že svému synkovi zkusí zajistit lepší budoucnost, než je život v komunistickém Československu. A tak se spolu vydali na nebezpečnou cestu, kterou mnoho lidí před nimi zaplatilo životem.

"Jsem velmi vděčný svému tátovi za to, to pro mě udělal. Vzal malého chlapce do ruky, bylo mi tehdy devět let, a utekl s ním před komunisty. Všechno mohlo skončit úplně jinak, ale nakonec jsme se dostali do Německa, kde se mi snažil dát nový a lepší život," začal Čejka vyprávění.

"To bylo před 40 lety a od té doby to šlo všechno dobře. Začali jsme žít úplně jiný život a podívejte se, kde jsem teď. Neznal jsem, co znamená nebezpečí, co jsou to problémy. Můj táta to znal velmi dobře. Kdyby nás tehdy chytili, mohli nás zastřelit na útěku, nebo tátu poslat do vězení."

"Když mi říkal, že si mám lehnout a skrývat se, byla to pro mě zábavná hra, jemu ale hodně bušilo srdce strachy. Byla to loterie, zvlášť s malým chlapcem," povídal rodák z Mariánských lázní.

"On sám byl mladý a nevěděl, co s námi bude, když nás chytí. Neměl představu, jak náročná to bude cesta, neměl vůbec žádné plány."

"Celé to trvalo asi dva týdny. Pohybovali jsme se po různých a někdy i dost divných cestách, ale nakonec jsme měli štěstí, že nás nechytili a nikdo po nás nestřílel. Táta to naplánoval dobře, a hlavně to pak se mnou dobře uskutečnil," zavzpomínal si na svou cestu za svobodou.

Už o 10 let později se stal Čejka už jako občan Západního Německa golfovým profesionálem, tedy ve stejný rok jako padl komunistický režim v jeho rodné zemi. Během tří sezón se vyšvihl mezi evropskou elitu a až do roku 2002 hrál na European Tour, kde vyhrál čtyři turnaje.

Až po třicítce odjel zkusit štěstí na PGA Tour do Ameriky, která se mu stala druhým, respektive už vlastně třetím domovem. Čejka nyní žije převážně v Las Vegas, ale domov má také v Mnichově a v Praze.

V roce 2015 se mu konečně na Puerto Rico Open podařilo zvítězit i za oceánem a stát se tak prvním hráčem narozeným v Československu či v České republice, kterému se podařilo vyhrát turnaj na PGA Tour.

Tím ale jeho příběh neskončil. Když loni v prosinci dovršil padesátku, otevřela se mu konečně možnost hrát i mezi "starými pány" na prestižní PGA Tour Champions. Jenže hráčskou výjimku si musel nejdříve vybojovat. A tak musel do pondělních kvalifikací s nejasným výsledkem. Na stará golfová kolena se tak vlastně vrátil do počátků své kariéry.

I na major do Alabamy se minulý týden dostal jako náhradník až poté, co se před turnajem odhlásil Jay Haas. A zbytek je historie. Nyní má Čejka zajištěné starty mezi veterány na další dvě sezóny a před sebou vyhlídku pohodového důchodu, stále v turnajovém módu.

"Říkám znovu, mohu být jen vděčný svému tátovi, že se tehdy se mnou vydal na tu cestu. Bez něj bych teď nebyl tam, kde jsem," děkoval čerstvý šampion z Regions Tradition.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení